Na rokovaní s čínskym kolegom Wen Jiabaom, ktorý je prvým čínskym premiérom na návšteve Slovenska od jeho vzniku v roku 1993, sa zhodli na ich ďalšom rozvoji a posilnení. Slovenský premiér pritom zdôraznil, že okrem rozvoja hospodárskej spolupráce má Slovensko záujem na rozvoji intenzívneho politického dialógu ako aj rozvoji turistického ruchu. Čínsky kolega zároveň pozval Dzurindu na budúci rok na návštevu tejto najľudnatejšej ázijskej krajiny. Na tlačovej besede po rokovaní bol priestor na položenie dvoch novinárskych otázok, jednej zo slovenskej strany a jednej z čínskej strany. Keďže neodznela otázka týkajúca sa problematiky dodržiavania ľudských práv, novinári sa dnes nedozvedeli, či túto tému premiér Dzurinda na rokovaní otvoril.
Slovenský premiér počas tlačovej besedy pripomenul, že na začiatku tohto roka navštívili Bratislavu americký prezident George Bush a ruský prezident Vladimír Putin. To, že na sklonku roka je na návšteve Slovenska čínsky premiér je podľa Dzurindu dôkazom istého postavenia Slovenska na medzinárodnej scéne. "Je to aj dôkazom nášho záujmu o tesnú spoluprácu s krajinami, ktoré majú pre Slovensko veľký význam," zdôraznil Dzurinda.
Čína je najväčším obchodným partnerom Slovenska v Ázii. Minulý rok bol vzájomný obchod na úrovni 850 miliónov USD a tento rok by to malo byť ešte viac, pripomenul Dzurinda. V Číne pôsobí úspešne viacero slovenských podnikov najmä v oblasti energetiky a zalesňovania ale napríklad aj spoločnosť Matador a Konštrukta Trenčína. Dzurinda pritom čínskeho partnera upozornil na to, že sme atraktívna krajina pre investorov a Slovensko má záujem aj o čínske investície. Z Číny na Slovensko sa dovážajú najmä počítače, elektrotechnické prístroje, magnezit, hračky, cestovné kufre, svietidlá, elektrické motory a generátory. Na pultoch slovenských obchodov sú aj čínske odevy, obuv, športové potreby, ovocie, mrazené mäso a arašidy.
Zástupcovia delegácií dnes podpísali Dodatok dohody o ochrane investícií medzi SR a ČĽR a Dohody o spolupráci v oblasti informácií a komunikácií. Všetky základné zmluvy potrebné pre rozvoj hospodárskej a obchodnej spolupráce medzi SR a Čínou sú už uzavreté - Dohoda o obchodnej a ekonomickej spolupráci, Dohoda o podpore a ochrane investícií, Dohoda o zamedzení dvojitého zdanenia. Vo februári 1994 bola v Pekingu podpísaná obchodno-ekonomická dohoda a vytvorená spoločná medzivládna komisia pre obchodnú a ekonomickú spoluprácu. Tá striedavo zasadá buď v Bratislave alebo v Pekingu. Úspešne sa rozvíjajú kontakty na úrovni obchodných komôr - Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) a Čínskej rady pre podporu medzinárodného obchodu.