Košice 8. novembra (TASR) - Vyvrátiť negatívny mýtus o umelo vysadenom lese a začať presadzovať integrovaný prístup k obnove Tatranského národného parku patrí medzi prioritné odporúčania účastníkov pracovného stretnutia, ktorí sa zišli v Starom Smokovci.
Cieľom ich víkendového zrazu, ktorý si zopakovali po roku od tatranskej kalamity, bolo posúdiť doterajšie kroky a ponúknuť ďalšie návrhy ako pomôcť Vysokým Tatrám k prosperite. Na stretnutí sa zúčastnilo 36 zástupcov rôznych sfér spoločenského života z Čiech a Slovenska. Podľa jedného z organizátorov Michala Kravčíka z MVO Ľudia a voda fakt, že "ľudí dobrej vôle pomáhať Tatrám" prišlo dvakrát viac ako vlani, je pozitívny signál. Program obnovy tatranskej prírody odporúčajú ukončiť do roku 2015.
Konkrétne odporúčania či stanoviská zhrnuli do vyše tridsiatich bodov v šiestich okruhoch. Dnes o nich informovali nielen verejnosť, ale elektronickou poštou poputujú aj k všetkým kompetentným a zainteresovaným.
Na margo najdôležitejších záverov Kravčík na stretnutí s novinármi uviedol, že unikátnosť Tatier spočíva aj v ich liečebnej funkcii. Tú umožnil práve umelo vysadený les okolo tatranských osád v medzivojnovom období. "Ak chceme zachovať túto unikátnu liečebnú funkciu, sme povinní urýchlene obnoviť lesné porasty a v tom experimentovanie so samovývojom nemá miesto," konštatoval.
Podľa Kravčíka je rovnako dôležité začať presadzovať integrovaný prístup k obnove TANAP-u. "Ak to nepodchytíme teraz, môžem sa dožiť ďalších smutných príbehov devastácie tatranskej prírody živelnými pohromami," dodal. Účastníci stretnutia okrem iného Tatrancom odporúčajú "roztancovať ducha Tatier" a tamojšej samospráve spracovať programový rozvojový dokument s víziou do roku 2020.