Komárno 8. decembra (TASR) - Poľnohospodárom a záhradkárom komárňanského regiónu robia starosti hraboše, ktoré sa tohto roku extrémne premnožili. Tieto myšiam podobné malé cicavce požierajú nielen zrno, korienky a zelené časti rastlín, ale s neuveriteľnou dôkladnosťou rozrývajú povrch pôdy a zanechávajú za sebou hromadu dier.
Podľa ornitológa Andreja Štollmanna z Hurbanova je "táto čierna mora poľnohospodárov lahôdkou pre sťahovavých vtákov, ktorým sa z hrabošmi hemžiacich sa hodových polí jednoducho nechce do teplých krajov." Kŕdle beluše veľkej (volavka biela) obyčajne odlietavajú do okolia Stredozemného mora už koncom septembra, no tentoraz ich veľký počet hrabošov zdržal až do decembrových dní. "Ešte v stredu som videl na poliach pri Hurbanove kŕdeľ asi päťdesiatich beluší," hovorí Štollmann. Takýto pomerne zriedkavý úkaz pozorovali aj v iných chotároch regiónu. Podľa odborníka opustia tieto vtáky naše končiny až keď polia pokryje hrubšia snehová pokrývka, cez ktorú sa k potrave nedostanú.
Enormný výskyt hrabošov priaznivo pôsobí aj na populáciu iných vtáčích druhov. Sova (myšiarka ušatá) zahniezdi obyčajne v jednom roku iba raz, no keď má dostatok hrabošej potravy a tento rok bol v tomto smere ukážkový potom aj trikrát. Nadmerný počet hrabošov spôsobil aj premnoženie ich odvekých nepriateľov hranostajov a lasíc.