BRATISLAVA 8. decembra (SITA) - Medzi obyvateľmi krajín V4 zatiaľ neprevládajú silné obavy z vtáčej chrípky, pričom viac neistoty panuje na Slovensku a v Čechách, ako v Maďarsku a Poľsku. Vyplýva z medzinárodného prieskumu verejnej mienky, ktorý v novembri uskutočnila agentúra Focus v spolupráci so zoskupením Central European Opinion Research Group (CEORG). Oslovených bolo približne po 1000 respondentov, ktorí reprezentujú dospelú populáciu danej krajiny. O niečo viac ako tretina Slovákov (39 %) a Čechov (36 %) a iba pätina Maďarov a Poliakov (20 %) má pocit, že ide o vážnu hrozbu pre ich krajinu. Pre približne 40 percent respondentov z každej krajiny V4 predstavuje vtáčia chrípka iba malú hrozbu. O žiadnej hrozbe sa nedá hovoriť podľa približne tretiny Maďarov a Poliakov. Medzi Slovákmi (12 %) a Čechmi 15 %) je takýto názor menej rozšírený.
Na Slovensku, v Poľsku a v Česku názory respondentov, že vláda danej krajiny nerobí dostatočné opatrenia na to, aby pripravila svoju krajinu pre prípad vypuknutia vtáčej chrípky, prevažujú nad tými, ktorí si myslia opak. O nedostatočnosti opatrení hovorí 48 % Slovákov, 45 % Poliakov a 41 % Čechov. Za dostatočné považuje vládne opatrenia 34 % Poliakov, 31 % obyvateľov Slovenska a 27 % Čechov. Diametrálne odlišná je situácia v Maďarsku. Až dve tretiny Maďarov (67 %) oceňujú opatrenia svojej vlády v tomto smere, nespokojná je iba pätina opýtaných obyvateľov Maďarska.
Veľká väčšina obyvateľov Visegrádu zatiaľ nemieni v súvislosti s informáciami o vtáčej chrípke radikálne meniť svoj vzťah ku konzumácii hydinového mäsa. Iba približne 1 až 3 % opýtaných v Poľsku, na Slovensku a v Maďarsku úplne prestalo s konzumáciou hydiny. Ďalších 20 % Čechov a 18 % Slovákov konzumáciu obmedzilo. V Maďarsku pristúpilo k istým stravovacím reštrikciám 14 percent a v Poľsku iba 10 percent opýtaných. Väčšina obyvateľov (86 % v Poľsku, 80 % v Maďarsku, 77 % na Slovensku a 71 % v Čechách) doteraz nič nezmenila na svojich stravovacích zvyklostiach v súvislosti s vtáčou chrípkou.
Zoskupenie CEORG má sídlo v Bruseli. Zakladajúcimi členmi sú Centrum pre výskum verejnej mienky v ČR, agentúra CBOS v Poľsku a agentúra TARKI v Maďarsku. Za slovenskú stranu na spoločných projektoch participuje agentúra Focus.