BRATISLAVA 9. decembra (SITA) - Znepokojenie nad korupciou je na celom svete. Vyplýva to z Globálneho barometra korupcie 2005, ktorý pre Transparency International k Medzinárodnému dňu boja proti korupcii 2005 pripravil na základe prieskumu verejnej mienky inštitút Gallup International. "Prieskum dokazuje, že ľudia sú presvedčení o tom, že korupcia je v ich krajinách hlboko zakorenená,” povedala Huguette Labelle, nová predsedníčka medzinárodnej správnej rady Transparency International (TI) podľa Tlačovej správy TI. Už druhý rok sú ako najskorumpovanejšia oblasť vnímané politické strany. Tento rok zaradilo politické strany na prvé miesto tabuľky 45 zo 69 posudzovaných krajín. S hodnotou 4,0 na stupnici od 1 po 5, pričom 5 znamená “extrémne skorumpované”, spôsobuje politická korupcia hlavné znepokojenie respondentov. Parlamenty a legislatíva (3,7) a polícia (3,6) sú v tesnej blízkosti.
Slovensko nebolo zaradené do uvedeného prieskumu. Avšak ako uviedla prezidentka TIS Emília Sičáková-Beblavá “aj slovenská verejnosť spája politické strany s nedostatočnou transparentnosťou a podozreniami z korupčných praktík a už niekoľko rokov prieskumy verejnej mienky uskutočňované na Slovensku poukazujú na vnímanú korupciu pri činnosti súdov. Udalosti ostatných dní ešte naliehavejšie otvárajú otázku korupcie v slovenskom parlamente”. “Ryba smrdí od hlavy,” povedal David Nussbaum, riaditeľ Transparency International. “Ak je skorumpovaná vláda, potom je moc na vykonávanie základných reforiem v rukách tých, ktorí pre to zrejme budú robiť najmenej.”
Prieskum sa robil v máji až októbri 2005 na vzorke 55 000 respondentov zo 69 krajín a hodnotil ich vnímanie korupcie. V šiestich krajinách – Kolumbia, Gruzínsko, Indonézia, Hongkong, Keňa a Singapur - bol celkový názor obyvateľov, že korupcia sa za toto obdobie znížila. V 13 krajinách – Bolívia, Kostarika, Dominikánska republika, Ekvádor, India, Izrael, Nikaragua, Nigéria, Panama, Paraguaj, Peru, Filipíny a Venezuela – malo vyše 50 percent respondentov pocit, že korupcia veľmi vzrástla. Afričania a Latinoameričania mali na uplynulé obdobie najnegatívnejší názor. Celkový názor obyvateľov 48 zo 69 krajín na to, ako sa zmenila úroveň korupcie za posledné tri roky bol, že korupcia vzrástla.
Medzinárodný deň boja proti korupcii si svet opäť pripomína dnes 9. decembra. Medzinárodný deň boja proti korupcii v roku 2004 vyhlásil generálny tajomník OSN Kofi Annan. Tento deň je vyjadrením nevyhnutnosti zaoberať sa problematikou znižovania korupcie aj na globálnej úrovni. V mexickej Meride 9. decembra 2003 95 krajín podpísalo protikorupčný dohovor OSN. Odvtedy sa k nim pripojilo 39 ďalších signatárov, čím ich celkový počet vzrástol na 134 krajín. Medzinárodný deň boja proti korupcii je znakom toho, že svet si uvedomuje ničivý vplyv korupcie na životy miliónov ľudí na celom svete a oceňuje tiché prejavy odvahy jednotlivcov, ktorí prispievajú k zmene v tejto oblasti.