BRATISLAVA 9. decembra (SITA) - Súčasťou boja proti sexuálnemu násiliu je zavádzanie zákonných postupov a vhodných možností terapie delikventov. V súvislosti s tým začne 1. januára 2005 platiť nový trestný zákon, ktorý do praxe zavedie detenčné ústavy. V týchto zariadeniach sa budú sústreďovať sexuálni delikventi po ukončení výkonu trestu. Viacročný trest odňatia slobody totiž nezabezpečí, že sa po jeho uplynutí stanú menej nebezpeční a môžu tak aj naďalej páchať trestnú činnosť. Liečba v detenčných ústavoch má nielen zabezpečiť izolovanie delikventa od spoločnosti, ale zároveň mu pomôcť pri prekonávaní jeho problému. V detenčných ústavoch sa bude činnosť odborníkov sústrediť aj na zmenu postojov delikventa.
Prvé takéto zariadenie na Slovensku sa buduje v Sučanoch pri Martine. Zariadenie pôvodne slúžilo ako psychiatrická liečebňa a umiestňovaní do neho budú páchatelia po odpykaní trestu za sexuálne trestné činy. Dĺžku ich pobytu v zariadení stanoví súd. O prepustení odsúdeného z detenčného ústavu rozhodne opäť súd na základe odborného lekárskeho posudku. Súd pobyt delikventa v zariadení každý rok prehodnotí. Detenčné ústavy bude financovať ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s ministerstvom spravodlivosti, ktoré bude finančne zabezpečovať ostrahu. Informovali o tom na dnešnej tlačovej besede minister spravodlivosti Daniel Lipšic, sexuológ Ján Vrabec a psychológ Karol Kleinmann.
Nový trestný zákon okrem toho prináša aj opatrenia týkajúce sa zvyšovania trestných sadzieb za sexuálne delikty a venuje zvýšenú pozornosť obetiam sexuálneho násilia vo forme odškodnenia. Zatiaľ najrozšírenejším sexuálnym deliktom u nás ostáva znásilnenie. Obete znásilnenia si často vyžadujú zvýšenú pozornosť, poradenstvo, prípadne liečbu. Obete takejto sexuálnej agresie sa do bežného života vracajú často iba za pomoci psychológa alebo psychiatra. Aj keď podľa ministra spravodlivosti Daniela Lipšica ujma spôsobená znásilnením sa nedá kompenzovať žiadnou finančnou čiastkou, nový Trestný zákon stanovuje výšku finančného odškodnenia obete. V prípade sexuálneho zneužitia to je 70-tisíc korún. Nový Trestný zákon navyše znižuje vekovú hranicu trestnej zodpovednosti z pätnásť na štrnásť rokov. Platí to všeobecne s výnimkou trestného činu sexuálneho zneužívania, kde je pre trestnú zodpovednosť stanovená 15-ročná hranica. "Trestného činu sa dopustí ktokoľvek, kto sexuálne zneužije osobu mladšiu ako pätnásť rokov. Museli sme ale zabrániť situácii, kde by pri konsenzuálnom pohlavnom styku dvoch 14-ročných osôb mohli byť obidvaja stíhaní a zároveň by boli v pozícii obvineného, páchateľa a obete," povedal minister Lipšic.
Odborníci zhodne tvrdia, že najlepšou ochranou pred znásilnením je prevencia, teda vyhýbanie sa rizikovým miestam a rizikovej komunikácii, ktorú by deviant mohol vnímať aj ako provokáciu.