Bratislava 9. decembra (TASR) - Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili rozpravu k návrhu rozpočtu na rok 2006 a hlasovať o ňom budú v utorok 13. decembra o 11.00 hodine. Dohodli sa na tom dnes členovia poslaneckého grémia. Od 09.00 hodiny budú o pozmeňovacích návrhoch rokovať poslanci jednotlivých poslaneckých klubov.
V záverečnom vystúpení minister financií Ivan Mikloš označil vystúpenia mnohých poslancov k návrhu za "strašenie". Pripísal to aj tomu, že sa blížia voľby a niektorí opoziční členovia parlamentu chceli prezentovať svoje názory na ekonomickú politiku vlády. "Inflácia sa bude vyvíjať horšie ako bol pôvodný predpoklad, kvôli svetovým cenám ropy, ale iné parametre ako je ekonomický rast, zamestnanosť a nominálne mzdy, by sa mali vyvíjať lepšie," uviedol Mikloš. Zníženie deficitu o 0,5 percenta vo volebnom roku označil za dôkaz toho, že rozpočet je pripravený kvalitne a zodpovedne. Mikloš vyjadril počudovanie, že niektorí poslanci označovali rozpočet za pravicový a iní za ľavicový. Ocenil kvalitatívny posun rozpravy v tom, že žiadny z poslancov nespochybnil reálnosť odhadu príjmov ŠR, ako tomu bolo v minulých rokoch. Enormný nárast prostriedkov v kapitole ministerstva hospodárstva na investičné stimuly zdôvodnil tým, že v minulosti neboli stanovené pravidlá pre investorov a schválené stimuly sa tak museli v rozpočtoch hľadať dodatočne. Prvýkrát v budúcom roku sú financie na stimuly zahrnuté do rozpočtu MH SR.
Poslanec Miroslav Maxon i Tibor Cabaj navrhli zvýšiť rozpočet ministerstva pôdohospodárstva, aby sa zvýšila konkurencieschopnosť slovenských farmárov, čo niektorí opoziční poslanci prisľúbili podporiť. To, že SR podporuje farmárov nižšími dotáciami v porovnaní s okolitými krajinami a najmä pôvodnými členskými štátmi EÚ Mikloš vníma ako vytváranie náročného ekonomického prostredia na zvyšovanie konkurencieschopnosti našich poľnohospodárov oproti tým, ktorí existujú v mäkšom prostredí. "Mäkké ekonomické prostredie a dotácie nikdy nezvyšujú konkurencieschopnosť," vysvetlil minister. Miroslav Číž (Smer-SD) v rozprave kritizoval rezort vnútra, že nezohľadnil v rozpočte verejnej správy na roky 2006-2008 peniaze na voľby do NR SR i orgánov samosprávy obcí. Na ne chýba 109 miliónov Sk. Naznačil, že v rozpočte rezortu vnútra na úseku civilnej ochrany nie je zohľadnené šesťpercentné zvýšenie platov, ktoré predpokladá platná Kolektívna zmluva z tohto roku, čo je 5,8 milióna Sk. Číž je presvedčený, že celkový nedostatok financií na tomto úseku sa prejaví hlavne v nedostatočnej príprave a materiálnom vybavení zásahových zložiek pri monitorovaní a vyhodnocovaní situácie v prípade úniku alebo použitia nebezpečných látok, a ohrozí termín dobudovania integrovaného záchranného systému. Podľa Číža schválenie návrhu rozpočtu verejnej správy na bude mať za následok úplné ochromenie prevádzky a akcieschopnosti Hasičského a záchranného zboru.
Navýšiť kapitolu rezortu školstva o miliardu korún požiadala Darina Gabániová (Smer-SD). Peniaze do regionálneho školstva sa by podľa nej mali presunúť z rezervy vlády a vykryť nárast platov učiteľov regionálneho školstva. Jej stranícky kolega Peter Oremus chce zvýšiť príspevok Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) na zateplenie bytov z 200 miliónov na 1,2 miliardy Sk. Podľa neho to umožňujú vysoké zisky SPP. Zároveň presadzuje aj navýšenie rozpočtu kapitoly Slovenskej akadémie vied pre arborétum Mlyňany o päť miliónov Sk, aby arborétum nemuselo obmedziť rozsah šľachtenia a pestovania drevín.
Nezávislý poslanec Ladislav Polka navrhol vyčleniť 392 miliónov Sk na rekonštrukciu Nemocnice s poliklinikou Ministerstva vnútra SR. Nezávislý poslanec Rudolf Žiak požiadal o 1,3 milióna Sk na dostavbu hospicu v obci Pruské, ktorý by slúžil umierajúcim na strednom Považí. Peniaze by sa mali použiť z kapitoly všeobecnej pokladničnej správy.
Ľudmila Mušková (ĽS-HZDS) dnes predložila svoj ďalší pozmeňovací návrh, v ktorom požiadala o 10 miliónov Sk na dobudovanie základnej školy v Spišskom Podhradí. Mušková konkretizovala, že táto škola je ešte z 19 storočia. Posledným diskutujúcim v rozprave k rozpočtu bol Karol Fajnor (KSS). Navrhol presunúť z rezortu obrany do školstva 700 miliónov Sk, ktoré by sa použili na dostavanie škôl patriacich obciam. Potvrdil, že podporí všetky návrhy súvisiace so zvýšením dotácií pre poľnohospodárstvo.
Podpredseda parlamentu Viliam Veteška krátko pred 13.30 h ukončil rokovanie parlamentu po slovnej roztržke s Čížom, ktorému odobral slovo. Bolo to pri rozprave o novele zákona o zdravotnom poistení v druhom čítaní. Predtým snemovňa prebrala v druhom čítaní poslaneckú novelu o poskytnutí jednorazového peňažného príspevku osobám zaradeným v rokoch 1948-54 do vojenských táborov nútených prác a pozostalým manželkám po týchto osobách i nový zákon o vykonaní príkazu na zaistenie majetku alebo dôkazov v Európskej únii. zg isz bmg som