Bratislava 9. decembra (TASR) - V sobotu sa na Slovensku uskutoční druhé kolo volieb predsedov vyšších územných celkov (VÚC). V prvom kole potreboval kandidát na zvolenie nadpolovičnú väčšinu platných hlasov, čo sa nepodarilo ani jednému. Do druhého kola postúpili tí dvaja kandidáti, ktorí získali v prvom kole najviac hlasov (okrem Nitrianskeho samosprávneho kraja, kde kandidát s druhým najvyšším počtom hlasov László Szigeti z volieb odstúpil). Občania tak budú voliť rovnako ako v prvom kole v 5852 volebných miestnostiach, ktoré budú otvorené od 7.00 do 22.00 h.
Predsedov ôsmich VÚC si bude môcť vyberať vyše 4,2 milióna voličov zo 16 kandidátov. V Bratislavskom samosprávnom kraji kandidujú na post predsedu VÚC Vladimír Bajan a Ľubomír Roman. O post predsedu Trnavského samosprávneho kraja budú v druhom kole súperiť Jozef Klokner a Tibor Mikuš. V Nitrianskom samosprávnom kraji postúpili do druhého kola Milan Belica a Ján Greššo. V Trenčianskom samosprávnom kraji sa o priazeň voličov v druhom kole volieb uchádzajú Miroslav Chovanec a Pavol Sedláček. Kandidátmi na funkciu predsedu Banskobystrického kraja sú Jozef Mikuš a Milan Murgaš. V Žilinskom samosprávnom kraji sa vo finále stretnú Juraj Blanár a Jozef Tarčák. V Košickom samosprávnom kraji sa o priazeň voličov uchádzajú Rudolf Bauer a Zdenko Trebuľa. V boji o predsednícku stoličku Prešovského samosprávneho kraja sa stretnú Dušan Hruška a Peter Chudík.
Politické strany a hnutia, ktoré pred prvým kolom podporovali neúspešných kandidátov, sa v jednotlivých krajoch vo väčšine prípadov rozhodli vyjadriť podporu niektorému z dvojice úspešných kandidátov. V mnohých prípadoch sa pri podpore ocitli vedľa seba koaličné s opozičnými či ľavicové s pravicovými subjektmi.
Právo voliť majú občania SR a cudzinci s trvalým pobytom v obci, ktorá patrí do územia samosprávneho kraja. V deň volieb musia dovŕšiť vek 18 rokov, pričom voliť môžu aj tí, ktorí tento vek dosiahli medzi prvým a druhým kolom volieb. Pri voľbách neexistuje prenosný voličský preukaz.
Volič sa musí po príchode do volebnej miestnosti preukázať platným občianskym preukazom, cudzinec povolením na trvalý pobyt. Občan nemôže hlasovať s pasom, pretože v ňom nie je zapísaná adresa trvalého bydliska. Po zistení totožnosti dostane volič jeden hlasovací lístok na voľbu predsedu, na ktorom budú mená dvoch kandidátov napísané v abecednom poradí. Volič za plentou zakrúžkuje meno kandidáta, ktorého chce za predsedu. Ak bude krúžkov viac, resp. nebude na lístku žiadny, hlasovací lístok bude neplatný. Na dodržiavanie právnych predpisov a priebehu hlasovania bude pri voľbách do VÚC po celý čas dohliadať Ústredná volebná komisia, ako aj krajské a obvodné volebné komisie.
V prvom kole prišlo k volebným urnám 18,02 percenta oprávnených voličov. Analytici očakávajú v druhom kole volebnú účasť ešte nižšiu. Historicky prvých volieb sa 1. decembra 2001 zúčastnilo 26,02 percenta oprávnených voličov. V druhom kole prejavilo záujem o voľbu siedmich predsedov samosprávnych krajov 22,61 percenta občanov. Druhé kolo volieb sa v Bratislavskom samosprávnom kraji neuskutočnilo, pretože Bratislavčania už v prvom kole zvolili za predsedu kraja Ľuba Romana.
VÚC majú vo svojej kompetencii napríklad stredné školstvo, zdravotnícke zariadenia, domovy sociálnych služieb, či cesty druhej a tretej triedy. Samosprávne kraje majú tiež zriaďovateľské a rozhodovacie kompetencie v oblasti dopravy, vodného hospodárstva, civilnej ochrany obyvateľstva, matrík, územného plánovania a stavebného poriadku, ochrany prírody, kultúry, regionálneho rozvoja a cestovného ruchu. V tomto roku hospodária VÚC s rozpočtom 21,5 miliardy korún.
Prvé neoficiálne výsledky regionálnych volieb by mohli byť známe v nedeľu nadránom. Krajské volebné komisie, rovnako ako Štatistický úrad (ŠÚ) zverejnia predbežné výsledky na internete. Oficiálne výsledky volieb by mohli byť podľa predsedu ŠÚ Petra Macha vyhlásené v nedeľu predpoludním.
Rezort vnútra dostal na zabezpečenie volieb z rozpočtu 212,2 milióna korún, Štatistický úrad SR 33 mil. Sk.
S druhým kolom volieb predsedov regionálnych samospráv sa v pôvodnom zámere reformy verejnej správy v roku 2001 nepočítalo. Dvojkolovú voľbu predsedu v návrhu zákona o voľbách do orgánov samosprávnych krajov presadili poslanci za HZDS. Pozmeňovací návrh, s ktorým sa stotožnili poslanci koaličných aj opozičných strán, predložil Ján Cuper.
Na poriadok a bezpečnosť bude počas volieb dohliadať 4422 príslušníkov Policajného zboru.