Bratislava 9. decembra (TASR) - Návšteva premiéra Čínskej ľudovej republiky Wen ŤiaPaa odhalila nedostatky v ľudskoprávnej zahraničnej agende Ministerstva zahraničných vecí SR, tvrdí predseda Výboru NR SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a postavenie žien Lázsló Nagy. Napriek tomu podľa neho nastal obrat v zahraničnej politike SR v oblasti ľudských práv, najmä po vstupe SR do euroatlantických štruktúr.
"Je ešte čo doháňať, nedostatky odhalila najmä návšteva čínskeho premiéra," povedal Nagy s tým, že jediný ústavný činiteľ otvoril s čínskou delegáciou otázku ľudských práv. Pokrok podľa neho nastal vo vnímaní ľudských práv na Kube, ktorých dodržiavanie sa po nátlaku mimovládnych organizácií a médií stali oficiálnou agendou politiky SR.
Vyzdvihol aj podporu Slovenska bieloruskej opozícii, ktorá sa snaží presadiť demokratické zmeny v krajine. Na budúcoročných voľbách sa môže na základe údajne zmanipulovaného referenda zúčastniť súčasný prezident a diktátor Alexander Lukašenko, opozičný kandidát Alexander Milenkevič má však podľa odhadov šancu voľby vyhrať. Lukašenkovi odporcovia sa obávajú, že režim voľby zmanipuluje, a preto žiadajú o vyslanie medzinárodných pozorovateľov do ich krajiny.
Nagy dúfa, že línia zahraničnej politiky v oblasti ľudských práv sa nezmení ani po budúcoročných voľbách. "Angažujeme sa v zahraničí preto, lebo je to naša povinnosť, pretože aj nám iné krajiny v minulosti pomáhali," dodal. Ľudské práva sú podľa neho len jedny a nedeliteľné.
Slovenská republika pomáha prostredníctvom oficiálnej rozvojovej pomoci MZV v 16 krajinách sveta. V roku 2005 bolo do nej investovaných viac ako 160 miliónov korún.