Prvé z takýchto zariadení v súčasnosti vzniká v Sučanoch pri Martine na mieste bývalej psychiatrickej liečebne.
Detenčný ústav spája výhody prísne stráženého priestoru a zariadenia, v ktorom je možné plnohodnotne vykonávať liečebný režim s cieľom zmierniť či eliminovať v páchateľoch nutkanie k sexuálne agresívnemu konaniu.
Podľa skúseností sexuológa Jána Vrabca, "ani viacročný trest odňatia slobody nemôže zmeniť nič podstatného na nebezpečnosti páchateľov a liečenie v priebehu trestu nie je možné". Odpoveďou na chýbajúce možnosti liečby by podľa Vrabca mali byť práve detenčné ústavy.
Ústav budú spoločne prevádzkovať ministerstvo spravodlivosti a ministerstvo zdravotníctva. Rezorty si podelia náklady aj zodpovednosť za chod zariadenia. Spravodlivosť zabezpečí ostrahu a zdravotníctvo ústavnú liečbu.
Pobyt odsúdeného v detenčnom ústave trvá dovtedy, kým ochranu spoločnosti pred páchateľom nemožno zabezpečiť miernejšími prostriedkami. Najmenej raz ročne alebo na návrh detenčného ústavu súd preskúma dôvodnosť držania odsúdeného v detenčnom ústave a na základe lekárskeho posudku rozhodne o ďalšom trvaní detencie alebo o prepustení odsúdeného.
Inštitút detenčného ústavu priniesol nový trestný zákon účinný od nového roku. Nový trestný zákon okrem toho venuje aj zvýšenú pozornosť obetiam sexuálneho násilia vo forme odškodnenia. Obeť znásilnenia štát odškodní sumou 70 tisíc korún.
O nových spôsoboch prístupu štátu k sexuálnej delikvencii dnes informovali na tlačovej besede minister spravodlivosti Daniel Lipšic, sexuológ Ján Vrabec a psychológ Karol Kleinmann.