SME

Domáce udalosti od 3. do 9. decembra

BRATISLAVA 10. decembra (SITA) -


3. decembra

Chorvátske centrum a Múzeum chorvátskej kultúry otvorili v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves chorvátsky premiér Ivo Sanader a jeho hostiteľ Mikuláš Dzurinda.

Smer-SD musí podľa svojho predsedu Roberta Fica trvať na vyšetrení privatizácie, aj keď bude vo vláde so stranami súčasnej vládnej koalície. "Musíme mať v niektorých prípadoch odvahu aj na jej zrušenie,“ vyhlásil Fico pred 475 delegátmi snemu v bratislavskom Istropolise. Podľa neho musí Smer spraviť ešte do konca tohto volebného obdobia všetko pre zastavenie privatizácie.

SkryťVypnúť reklamu

Vyše dvetisíc ľudí, najmä policajtov, prišlo na bratislavské Námestie slobody podporiť protestnú akciu Odborového zväzu polície (OZP). Odborári rozdali svojim členom píšťalky a podpredseda OZP Magdoško všetkých vyzval, aby nekričali hanlivé heslá, ale pri nesúhlase intenzívne pískali. Piskot sa ozýval najmä po parafrázach výrokov ministra vnútra Vladimíra Palka a jeho hovorcu Borisa Ažaltoviča. Odborárov prišli podporiť aj členovia Európskej konfederácie polície (EuroCOP) a viacerí poslanci národnej rady.

Jednou z požiadaviek policajných odborárov je aj zvrátenie personálneho rozhodnutia ministra vnútra Vladimíra Palka, ktorý odvolal šéfa policajných odborárov Miroslava Litvu z policajnej funkcie. Ako Litva povedal, proti svojmu odvolaniu podal rozklad, na základe ktorého môže minister svoje personálne rozhodnutie zvrátiť. Litva však bude spokojný aj s tým, ak minister začne s odborármi rokovať a zaradí ho do činnej zálohy. "Musíme si jasne vymedziť, že naše odborárske práva nebudú spochybňované a že tu už jednoznačne začnú platiť pravidlá ako v ostatných krajinách Európskej únie," vysvetlil Litva.

SkryťVypnúť reklamu

O 12:19 dosadlo na letisko Poprad-Tatry lietadlo spoločnosti Sky Europe Airlines na linke Londýn – Poprad. Z britskej metropoly priletelo prvých 80 cestujúcich. Lietadlo o 13:10 odlietalo späť do Londýna s viac ako 60 pasažiermi na palube. Z Popradu odlietali ľudia prakticky z celého východného Slovenska, ale i z Poľska. Ide vôbec o prvú pravidelnú linku po viacerých rokoch, ktorá spája Poprad so svetom.


4. decembra

Protest policajtov na bratislavskom Námestí slobody bol podľa ministra vnútra Vladimíra Palka fiaskom. Ako konštatoval v diskusnej relácii STV O 5 minút 12, na akcii sa zúčastnilo viac ľudí z odborárskych kruhov, opozične naladení občania, avšak skutoční policajti medzi nimi chýbali. Zároveň prirovnal predchádzajúce akcie policajných odborárov k "ľahkému pokusu o ľavicový ´pučík´ na ministerstve vnútra, ktorého cieľom je oslabiť pozície ministra vnútra". Palko tiež vyhlásil, že tieto akcie mali isté politické pozadie. Poslanca ĽS-HZDS Viliama Soboňu tieto slová šéfa rezortu vnútra "prekvapili". Sobotňajšia akcia hovorila podľa neho o tom, s čím nie sú policajti spokojní.

SkryťVypnúť reklamu

5. decembra

Smer-SD v dokumente Návrat k ľudskej dôstojnosti podľa predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu volá po návrate k socializmu. Tento dokument prijali v sobotu na sneme strany Smer-SD. "Ide o program, ktorý sľubuje návrat k prekonanému bolestnému obdobiu," vyhlásil Dzurinda. Zároveň dodal, že ide o heslá, ktoré sme si na Slovensku vyskúšali 40 rokov. Podľa neho Smer-SD nič nehovorí o zodpovednosti a povinnostiach, ale len o právach. "Smer veľa hovorí o tom, že treba dať, ale nehovorí ako vytvárať," vyhlásil šéf SDKÚ.

Zrušenie reforiem by podľa podpredsedu SDKÚ Ivana Mikloša viedlo k ohrozeniu konkurencieschopnosti Slovenska, životnej úrovne a rastu zamestnanosti. "Reformy vytvárajú predpoklad k hospodárskemu rastu a zamestnanosti," zdôraznil Mikloš. Rušenie reforiem, ako to chce Smer-SD, by podľa neho viedlo k zadlžovaniu budúcich generácií. Upozornil, že Smer-SD chce rozdávať a nie vytvárať. "Smer ponúka čiastkové riešenia z modelov, ktoré zlyhali aj v bohatších krajinách," uviedol Mikloš.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasná vláda vládne podľa predsedu Smeru-sociálnej demokracie (SD) Roberta Fica nedemokraticky, pretože kupuje poslancov NRSR. "Pre nás je dnes najdôležitejšie vedieť, či sa tu vládne demokraticky," uviedol Fico v reakcii na vystúpenie Mikuláša Dzurindu a Ivana Mikloša. Súčasná vláda podľa lídra Smeru vníma politiku len ako biznis, v ktorom všetko treba predať a sprivatizovať. Dodal, že jeho strana je pripravená diskutovať s SDKÚ aj o programe, ale predtým musí dať Dzurinda odpovede na to, ako je to s kupovaním poslancov Národnej rady SR a s finančnými kauzami SDKÚ.

Schengenská hranica medzi Slovenskom a Ukrajinou bude zriadená do konca roka 2006. Uviedol to minister vnútra Vladimír Palko, ktorý bol na inšpekcii Odboru hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach a z vrtuľníka si prezrel úsek hranice medzi Vyšným Nemeckým a Ubľou.

SkryťVypnúť reklamu

Prezidentský palác sa opäť rozžiaril. Symbolicky ho spoločne s prezidentským párom Ivanom a Silviou Gašparovičovcami rozsvietili deti z Detského domova Pre teba v Prešove a domova Modra Harmónia. Ako uviedol hovorca hlavy štátu Marek Trubač, tento rok bude montáž i demontáž osvetlenia stáť 246-tisíc korún. Okrem toho bude jeho prevádzka stáť 30-tisíc korún, a to bude Kancelária prezidenta (KP) SR šetriť. Osvetlenie nebude totiž svietiť počas celej noci, ale okolo 23:00 už bude podľa Trubača vypnuté. Palác bude žiariť do sviatku Troch kráľov, teda do 6. januára.

Spoločnosť BAE Systems, ktorá vyhrala medzinárodnú súťaž na zabezpečenie mobilného komunikačného systému (MOKYS) pre Ozbrojené sily SR, mieni poskytnúť ofsetové programy vo výške sto percent zákazky. Okolo 35 percent naplníme v partnerstvách so slovenskými firmami, ktoré sa na projekte zúčastnia, povedal na tlačovej besede riaditeľ BAE Systems pre Slovensko John Barter. Zvyšnú časť budú tvoriť programy prevažne v regióne stredného a východného Slovenska. Podľa Bartera je záujem podporovať také projekty, ktoré budú dlhodobo udržateľné. Spoločnosť BAE Systems je pripravená podpísať zmluvu s rezortom obrany do 15. decembra, tak ako o tom v piatok informovali zástupcovia ministerstva.

SkryťVypnúť reklamu

6. decembra

Postoj Slovenska k britskému návrhu rozpočtu Európskej únie na roky 2007 - 2013 by mal byť výsledkom analýzy odborníkov. "Za situácie, aká bola ponúknutá, Slovensko na tom v tomto čase nestratí. Treba však zhodnotiť aj budúcnosť," myslí si prezident Ivan Gašparovič, ktorý v rozhovore pre agentúru SITA povedal, že zatiaľ sa jednoznačne nedá na návrh Veľkej Británie reagovať. V tejto súvislosti sa Gašparovič zamyslel, či aj minulotýždňový postoj premiéra Mikuláša Dzurindu počas summitu Visegrádskej štvorky (V4) v Budapešti bol len jeho názorom alebo celej vlády. Niektoré posledné rozhodnutia v zahraničnej politike, ktoré urobil premiér, budú podľa prezidenta na diskusiu. Pripomenul Dzurindov postoj, keď predseda slovenskej vlády na rozdiel od svojich visegrádskych partnerov otvorene neskritizoval britský návrh.

SkryťVypnúť reklamu

Navrhované zníženie objemu finančných prostriedkov pre nové členské štáty v britskom návrhu rozpočtu Európskej únie na roky 2007 až 2013 približne o desať percent považuje premiér Mikuláš Dzurinda za príliš vysoké. Návrh britského premiéra Tonyho Blaira však podľa neho umožňuje diskusiu. "Budeme sa usilovať, aby sa oproti pôvodnému návrhu znížila navrhovaná redukcia prostriedkov pre nové členské krajiny a dospeli sme k lepšej finančnej perspektíve," povedal premiér. Za jednu z najvyšších slovenských priorít v navrhovanom rozpočte Dzurinda považuje možnosť uznať daň z pridanej hodnoty (DPH) ako oprávnenú položku pri čerpaní prostriedkov z fondov EÚ.

Vojenskou medailou Za statočnosť prezident Ivan Gašparovič odmenil kapitána Michala Forgácha, ktorý v marci tohto roka počas pôsobenia v operácii Iracká sloboda odvrátil útok irackých povstalcov na americký konvoj. "Som príslušníkom Ozbrojených síl SR a desať rokov som v 5. pluku špeciálneho určenia strávil výcvikom, takže nerobí mi to problémy," vyhlásil Forgách, ktorý mal na starosti ochranu amerického konvoja na trase Diwanyah-Bagdad, Bagdad-Diwanyah, v ktorom bolo do 30 vojakov. Na konvoj začali útočiť irackí extrémisti, voči ktorým slovenský kapitán zasiahol a ich útok odvrátil. Za tento čin dostal od Američanov medailu Za výnimočné činy pre USA.

SkryťVypnúť reklamu

Vyše dvojhodinovú diskusiu v takmer prázdnej sále vyvolalo prerokovávanie novely zákona o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov v druhom čítaní. Poslanec za Smer-SD Robert Fico navrhnutú novelu ostro kritizoval. Podľa neho ide o zvyšovanie súdnych poplatkov len preto, aby sa naplnili príjmy štátneho rozpočtu. Normu označil za antisociálnu, protiľudovú a protiústavnú. Poslanci opozície kritizovali neprítomnosť ministra spravodlivosti Daniela Lipšica aj napriek tomu, že návrh predkladá minister financií Ivan Mikloš. Okrem zvýšenia súdnych poplatkov, ktoré sa dotknú podnikateľských subjektov, počíta vládny návrh aj so zvýšením niektorých poplatkov, ktoré sa priamo dotknú občanov.

Správanie poslanca NR SR Jána Cupera pri dopravnej nehode, ktorú spôsobil 13. novembra, hodnotilo Grémium ĽS-HZDS podľa Tibora Mikuša ako nešťastné a nezodpovedné. "Ospravedlňujeme sa za to," povedal na tlačovej besede Mikuš. Podľa neho imunita pri porušovaní dopravných predpisov nie je vhodná. ĽS-HZDS vníma návrh štátneho rozpočtu ako typicky predvolebný, kde sa bude štedro rozdávať. Podľa Mikuša poslanci ĽS-HZDS prednesú k štátnemu rozpočtu viacero pozmeňujúcich návrhov. Konečné stanovisko k rozpočtu hnutie zatiaľ nezaujalo. Grémium hodnotilo aj prvé kolo regionálnych volieb. Podľa neho výsledky volieb nezodpovedajú podpore, ktorú má v prieskumoch celá opozícia.

SkryťVypnúť reklamu

Na výnimočný trest 20 rokov odňatia slobody v tretej nápravnovýchovnej skupine odsúdil Krajský súd v Banskej Bystrici 36-ročnú Annu K. z Pliešoviec. "Čiernu vdovu" uznal vinnou z obzvlášť surovej vraždy 43-ročného priateľa zo zištných dôvodov. Spoluobžalovaného Petra G. uznal súd za vinného z pomoci pri vražde a vymeral mu za to 11 rokov v druhej nápravnovýchovnej skupine. Rozsudok nie je právoplatný, prokurátor a obžalovaná si ho dali doručiť. Peter G. sa odvolal na mieste.

Disciplinárny senát Najvyššieho súdu SR neuzavrel prípad sudcu Špeciálneho súdu Jána Hrubalu, ktorý v júli spôsobil dopravnú nehodu a odmietol sa podrobiť dychovej i krvnej skúške. Ako uviedol predseda senátu Karol Kučera, disciplinárny súd potrebuje vypočuť policajta, ktorý nehodu vyšetroval. Pojednávanie bolo preto odročené na 17. januára. Hrubala vo svojej výpovedi uviedol, že ho celá situácia mrzí. Zdôraznil však, že si na okolnosti nehody ako i svoje správanie pamätá len hmlisto a útržkovito. Disciplinárny senát vypočul ako svedka psychiatra Petra Breiera, ktorý približne dva týždne po nehode Hrubalu vyšetroval. Sudca podľa neho javil príznaky stavu po otrase mozgu.

SkryťVypnúť reklamu

Nezvyčajná delegácia navštívila dopoludnia Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. Mikuláš a dvaja čerti doniesli do budovy ministerstva vo vreciach uhlie a po dlhšom čakaní sa im podarilo odovzdať ho do rúk ministra Lászlóa Miklósa. Ministerstvo dostalo toto negatívne ocenenie od aktivistov organizácie Greenpeace za neschopnosť dotiahnuť prípravu zákona o starých environmentálnych záťažiach a chýbajúcu novelizáciu zákona o geneticky modifikovaných organizmoch (GMO).

7. decembra

Slovensko nedostatočne využíva možnosti čínskeho trhu. Prezident Ivan Gašparovič aj preto hovoril s čínskym premiérom Wenom Jiabaom o rozšírení bilaterálnej obchodnej spolupráce. Možnosti pre slovenských podnikateľov sa pritom otvárajú najmä v energetickom a strojárskom priemysle, ale aj pri environmentálnych projektoch. Čína má záujem o spoluprácu so spoločnosťou Lesy SR, pričom tá by sa mala týkať zalesňovania určitých čínskych území.

SkryťVypnúť reklamu

Vzťahy medzi Slovenskom a Čínou sú partnerské a konštruktívne, uviedol po rokovaní s čínskym premiérom Wen Jiabaom premiér Mikuláš Dzurinda. Zdôraznil, že hlavný dôraz kladieme na rozvoj hospodárskej spolupráce. Slovensko má pritom podľa Dzurindu záujem viesť aj intenzívny politický dialóg. Slovenský premiér pripomenul, že Čína je najväčším obchodným partnerom Slovenska v Ázii.

NR SR schválila novelu zákona o ochrane vkladov, ktorá vytvára právny priestor na zníženie výšky ročných príspevkov bankových subjektov do Fondu ochrany vkladov (FOV). Výšku ročného príspevku na budúci rok v súlade s touto novelou určí FOV najneskôr do 27. decembra tohto roka.

Za nový občiansky preukaz zaplatia ľudia od budúceho roku o sto korún viac. Počíta s tým novela zákona o správnych poplatkoch, ktorou sa okrem iného zvyšuje aj poplatok za vydanie vodičského a medzinárodného vodičského preukazu a zbrojného preukazu. Očakávaný prínos do štátnej pokladnice by mal byť vyše dvesto miliónov korún. Od nového roka sa zvýšia aj súdne poplatky. Zvyšuje sa poplatok za návrh na vysporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov, návrh na začatie konania o rozvode manželstva a za konanie o určenie otcovstva a zapretie otcovstva. Zvýšia sa súdne poplatky za začatie konania v obchodných veciach, za návrh na zastavenie exekúcie alebo jej odklad. Prvý zápis akciovej spoločnosti bude stáť 25 tisíc Sk, iných právnických osôb 10 tisíc Sk a fyzickej osoby podnikateľa 5 000 Sk.

SkryťVypnúť reklamu

Parlament schválil novelu zákona o Štátnej pokladnici (ŠP). ŠP bude budúceho roka využívať voľné prostriedky najprv na krytie deficitu štátneho rozpočtu (ŠR) a štátneho dlhu a až následne ich bude zhodnocovať na finančnom trhu. Cieľom tejto úpravy je podľa rezortu financií zvýšiť tlak na prioritné používanie voľných prostriedkov ŠP na krytie schodku štátneho rozpočtu a dlhu. Klientom pokladnice sa môžu stať dobrovoľne aj subjekty, v ktorých má štát majetkovú účasť alebo rozhodovaciu právomoc. Novela zužuje aj povinnosti pre klientov v systéme ŠP.

Minister vnútra Vladimír Palko je spokojný s hlasovaním poslancov, ktorí schválili dva zákony o policajnom zbore. „Obidva prešli v takej podobe, ako som si želal,“ vyhlásil. Ako skonštatoval, schválená novela zákona o dôchodkovom zabezpečení policajtov umožní postupne v najbližších rokoch stabilizovať policajný zbor.

SkryťVypnúť reklamu

" Policajti budú menej odchádzať do dôchodku, budú viac slúžiť, bude klesať počet policajných dôchodcov a teda aj výdavky štátu na vyplácanie dôchodkov bývalým policajtom,“ poukázal minister. Platy policajtov porastú podľa Palka vďaka schválenej novele zákona o štátnej službe príslušníkov PZ už od 1. januára budúceho roka. Zvýšením hodnostného príplatku o 650 korún a zvýšením osobitného príplatku, ktoré Palko podpísal pred pár mesiacmi, si podľa neho každý policajt polepší minimálne o tisíc korún. „Systém, ktorý bol doteraz, odmeňoval nie za zotrvanie v PZ, ale za odchod,“ zdôraznil Palko. Pripomenul, že dnes sa vypláca 13,5 tisíc dôchodkov, a to z odvodov 20-tisíc slúžiacich policajtov. To podľa neho „asi zapríčiňovalo, že peniaze sa míňali na dôchodky, ktoré pribúdali, a nie na zvyšovanie platov.“

SkryťVypnúť reklamu

Schválenie dvoch zákonov o policajnom zbore v parlamente je podľa šéfa policajných odborov Miroslava Litvu výsledkom zmätočného hlasovania a nevie si to vysvetliť. „Aj ľudia, ktorí verejne vyslovovali názory, že majú proti niektorým ustanoveniam týchto návrhov výhrady, sa buď zdržali, nehlasovali alebo boli prítomní a neboli prítomní,“ uviedol po hlasovaní NR SR o týchto normách. Pripustil, že v niektorých prípadoch mohlo ísť aj o politicky motivované hlasovanie, v niektorých je však presvedčený, že to tak nebolo. „Je to vyjadrenie názoru parlamentu a my ho rešpektujeme, spokojní so závermi však nie sme,“ vyhlásil.

Vláda odvolala Alexandru Novotnú z postu štátnej tajomníčky ministerstva zdravotníctva.

Súkromné vysoké školy dostanú od štátu dotáciu 16,6 milióna korún. Rozhodla o tom vláda, ktorá odsúhlasila návrh z dielne ministra školstva Martina Fronca, ktorý sa na tejto podpore už pred časom dohodol s rezortom financií. Väčšina predstaviteľov verejných škôl je však proti takejto podpore. Podľa zákona však stačí, aby sa reprezentácie vysokých škôl, teda Slovenská rektorská konferencia (SRK), Rada vysokých škôl (RVŠ) a Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) k tomuto návrhu len vyjadrili. Ich súhlas na schválenie kabinet nepotrebuje.

SkryťVypnúť reklamu

Na dodržiavanie práv detí na Slovensku by mala dozerať nezávislá špecializovaná inštitúcia na ochranu detských práv. Vláda schválila Analýzu zvýšenia účinnosti ochrany práv detí, v ktorej ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Iveta Radičová považuje toto riešenie za najvhodnejšie. Špecializovaná inštitúcia by mala byť zameraná výhradne na deti a tiež by mala plniť úlohu ich hovorcu v spoločnosti.

Prostriedky zo Schengenského prechodného fondu (SPF), ktoré sú určené na zabezpečenie hraníc podľa požiadaviek Európskej únie (EÚ), čerpá na Slovensku zatiaľ len ministerstvo vnútra. Ostatné subjekty, ktorých projekty boli schválené - ministerstvo zahraničných vecí, ministerstvo dopravy a Colná správa podľa materiálu o stave čerpania prostriedkov z tohto fondu a jednotlivých projektoch zatiaľ financie nečerpajú. Vláda tento materiál prerokovala a schválila. Slovensko by mohlo získať z tohto fondu 54 miliónov eur. Vyčerpať tieto prostriedky by malo do konca roka 2006. Vzhľadom na stav čerpania prostriedkov z fondu chce Slovensko požiadať o možnosť predĺženia ich využitia až do konca roka 2007.

Sledovať a riadiť pohyb lietadiel v slovenskom vzdušnom priestore bude od januára iba štátny podnik Letové prevádzkové služby. Ten v súčasnosti zabezpečuje civilnú leteckú prevádzku. Vojenské lety riadi vojenská letová prevádzka. Ministerstvo obrany navrhlo, aby 14 profesionálnych vojakov bolo dočasne vyčlenených do podniku Letové prevádzkové služby. Hovorca Ozbrojených síl (OS) SR Milan Vanga vysvetlil, že takto dôjde k zjednoteniu riadenia, čo by sa malo odraziť aj vo vyššej efektívnosti letovej prevádzky a jej bezpečnosti. Vláda tento návrh odsúhlasila.

Poslankyňa Iveta Henzélyová v súvislosti s kauzou kupovania poslancov vypovedala pred orgánmi činnými v trestnom konaní.

Nová sieť regiónov na vonkajšej východnej hranici EÚ pod názvom NEEBOR (Network of Eastern External Border Regions), ktorej založenie iniciovali predstavitelia 11 regionálnych zastúpení, oficiálne vznikla v Bruseli. Ako informovala vedúca zastúpenia Prešovského samosprávneho kraja (PSK) v Bruseli Natália Tarasovová, spoluzakladateľom siete NEEBOR je aj PSK, ktorý spolu s ostatnými partnermi pripravil text deklarácie. NEEBOR podporuje spoluprácu medzi viac ako 40 regiónmi na východnej hranici EÚ v dĺžke 5 500 km. Ide najmä o regióny Fínska, Estónska, Lotyšska, Litvy, Poľska, Slovenska, Maďarska, Grécka a Cypru. Cieľom NEEBOR je ich zviditeľnenie a realizácia spoločných projektov podporujúcich rozvoj regiónov.

Prívrženci tradičného čínskeho cvičenia a meditácií Falun Gong, ktoré predstavitelia komunistickej Číny v roku 1999 postavili mimo zákon, pri príležitosti návštevy čínskeho premiéra Wen Jiabao v Bratislave apelujú na politikov, aby na rokovaniach s ním otvorili tému ľudských práv. V stanovisku sa uvádza, že nie sú proti nadväzovaniu hlbších hospodárskych stykov s Čínou, no tie by mali byť podľa nich postavené na dôvere a otvorenosti. Falun Gong je prax meditácií a cvičení, založená na princípoch Pravdivosť-Súcit-Tolerancia. Ľudia ho cvičia vo viac ako 70 krajinách sveta. V roku 1999 komunistická Čína zakázala Falun Gong, a ľudí, ktoré tieto cvičenia praktizujú, väzní, mučí a zabíja.

Štrnásť ľudí v posledných dňoch hospitalizovali na západnej Ukrajine pre podozrenie z nákazy brušným týfusom, informovala tlačová agentúra Interfax. U piatich pacientov už týfus potvrdili. Všetci sú obyvateľmi dediny západoukrajinského Zakarpatského regiónu, ktorý susedí so Slovenskom. Predpokladá sa, že ľudia sa nakazili, keď pili znečistenú vodu zo studne.

Približne 300 stromov popadalo v dôsledku zhoršeného počasia na cesty Žilinského kraja. V priebehu noci napadlo v kraji 20 až 50 cm ťažkého snehu, ktorý nalomil stromy. Ako informoval predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Jozef Tarčák, v stredu ráno zasadal na Úrade ŽSK mimoriadny krízový štáb, ktorý riešil situáciu. V súčasnosti sú už cesty zjazdné. Cestári však naďalej pracujú v teréne. Zisťuje sa predbežná výška škôd. Najviac bola postihnutá oblasť Kysúc, Oravy, Liptova a okolie Rajca a Bytče. Zhoršené poveternostné podmienky a polámané stromy zapríčinili v niektorých lokalitách viackrát opakované výpadky elektrickej energie.

V Turzovke na Kysuciach vyhlásili mimoriadnu situáciu pre zhoršené klimatické podmienky – extrémne a mokré snehové zrážky, ktoré zatarasili miestne komunikácie. Ako informoval primátor mesta Miroslav Rejda, vzniklo tým nebezpečenstvo ohrozenia života, zdravia osôb a škôd na majetku. V meste preto platí zákaz parkovania na miestnych komunikáciách, obmedzenie pohybu osôb po chodníkoch, kde môže padať sneh zo striech, motorové vozidlá by mali vychádzať len v prípade nutnosti. Záchranné práce sa robia svojpomocne vo všetkých objektoch a priľahlých verejných priestranstvách.


8. decembra

Sporné otázky z minulosti, ktoré medzi sebou má Maďarsko a Slovensko, treba čo najskôr uzavrieť. Namiesto stereotypov sa však predstavitelia oboch krajín musia opierať o skutočné fakty. Počas rokovania v Bratislave sa na tom zhodli slovenský a maďarský prezident Ivan Gašparovič a László Sólyom.

Maďarsko a Slovensko si musia spor o vodné dielo Gabčíkovo - Nagymaros čo najskôr vyriešiť. V Bratislave sa na tom zhodli prezidenti SR a MR Ivan Gašparovič a László Sólyom. Jednoznačne podporia všetky kroky, ktoré povedú k správnemu rozhodnutiu a k dohode vyhovujúcej obom stranám. "Treba však urobiť všetko pre to, aby sa tento spor nestal politickou otázkou, musia ho riešiť odborníci," vyhlásil po rokovaní Gašparovič. Slovenský prezident sa netajil tým, že na túto otázku mali s maďarským partnerom rozdielny názor. Zhodli sa len na tom, že treba problém vyriešiť.

Voľby v Nitrianskom samosprávnom kraji a víťazstvo tzv. Veľkej slovenskej koalície neboli o národnostnej karte. "Išlo o regionálnu otázku vyššieho územného celku. Táto otázka nebola národnostná, ale súvisela s otázkami privatizácie a celkovo postoja doterajšieho zastupiteľstva," konštatoval po rokovaní so slovenským partnerom prezident Maďarska László Sólyom. Ako dodal, takéto vysvetlenie si vypočul od slovenskej strany. "Je veľmi zlé, ak niekto tieto komunálne voľby považuje v Nitrianskom kraji za boj medzi slovenskými občanmi - Slovákmi a slovenskými občanmi maďarskej národnosti," zareagoval Gašparovič. Podľa slovenského prezidenta v Nitre išlo o boj politických strán o voliča.

Premiér Mikuláš Dzurinda hodnotí pozitívne Štúdiu trvalo udržateľného rozvoja, ktorú dal vypracovať Vládny výbor pre obnovu a rozvoj Vysokých Tatier. „Nová šanca pre Tatry bude iba vtedy, keď ich budeme vedieť rozvíjať v rovnováhe,“ uviedol počas parlamentnej Hodiny otázok. Podľa Dzurindu sú v štúdii efektívne zakomponované všetky prvky potrebné pre rozvoj tejto oblasti. Ako zdôraznil, treba zachovať rovnováhu medzi požiadavkami na ochranu životného prostredia a na využívanie zdravotnícko-liečebného potenciálu aj turistických možností Vysokých Tatier.

Premiér Mikuláš Dzurinda si váži účinkovanie Karola Becka v daviscupovom tíme a uvedomuje si jeho podiel na historicky najväčšom úspechu slovenského tenisu. Premiér je pripravený predložiť návrh na udelenie štátneho vyznamenania aj Beckovi, len čo sa rozplynú pochybnosti, ktoré boli v súvislosti s ním medializované v posledných dňoch. Vláda schválila na návrh premiéra štátne vyznamenania pre ostaných členov tímu Miloslava Mečířa, Dominika Hrbatého, Karola Kučeru a Michala Mertiňáka. Vyznamenania by mali dostať pri príležitosti 13. výročia vzniku SR, udeľuje ich prezident, ktorý nemusí nominácie akceptovať.

Zadržanie Anteho Gotovinu, ktorého obviňujú z vojnových zločinov, vníma premiér Mikuláš Dzurinda ako veľkú satisfakciu. "Mám z toho úprimnú radosť," povedal Dzurinda. Pripomenul, že tvrdenia o nedostatočnej spolupráci Chorvátska, podozrenia, že chráni generála Gotovinu sa objavovali nielen v kuloároch, ale aj na rokovaniach, na ktorých sa zúčastnil. Chorvátskemu premiérovi Ivovi Sanaderovi v predchádzajúcom období veril, že hovorí pravdu, že nevie urobiť viac ako v tejto veci urobil, poznamenal Dzurinda. Chorvátskeho generála Anteho Gotovinu zatkli v Španielsku na Kanárskych ostrovoch. Oznámila to v Belehrade hlavná žalobkyňa Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Carla Del Ponteová.

Čínska vláda si veľmi váži ľudské práva, čo deklaroval aj parlament v čínskej ústave. Konštatoval to predseda vlády Čínskej ľudovej republiky Wen Jiabao po rokovaní s predsedom parlamentu Pavlom Hrušovským, ktorého podstatná časť bola venovaná dodržiavaniu ľudských práv v Číne. Otázku dodržiavania ľudských práv v Číne otvoril počas rokovania predseda NR SR Pavol Hrušovský. Okrem iného sa zaujímal o to, prečo čínsky parlament doteraz neratifikoval zmluvu o ľudských a politických právach, hoci ju v roku 1998 Čína podpísala. Odpoveďou podľa neho bolo konštatovanie, že v súčasnosti sa robia zmeny v právnom poriadku, aby zmluva mohla byť aplikovaná a pokúsia sa ju v čo možno najkratšom a najvhodnejšom termíne ratifikovať.

Prokurátorka Krajskej prokuratúry v Bratislave vzala späť svoje odvolanie v kauze triptych - Klaňanie troch kráľov, v ktorej Okresný súd Bratislava 3 uznal bývalého šéfa SIS Ivana L. vinným z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Potvrdila to hovorkyňa generálneho prokurátora Svetlana Husárová. "Prokurátorka sa stotožnila s rozhodnutím súdu," vysvetlila. Senát Okresného súdu Bratislava 3 Ivana L. uznal za vinného z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa, avšak skutok prekvalifikoval podľa prvého, miernejšieho odseku a potrestal ho peňažným trestom 500 tis. Sk.

Slovenský a ukrajinský minister vnútra sa dohodli na spolupráci slovenskej polície a ukrajinskej milície. Ako uviedol Vladimír Palko, pôjde o spoluprácu inšpekčných služieb. Palko tiež svojmu rezortnému kolegovi Jurijovi Vitalijovyčovi Lucenkovi navrhol spoluprácu pri ochrane svedkov pri riešení problémov s organizovaným zločinom. Príslušné policajné zložky by mali spolupracovať aj v boji s nelegálnou migráciou.

Preventívne opatrenia v súvislosti s výskytom brušného týfusu na Ukrajine sú u nás podľa ministra vnútra Vladimíra Palka dostatočné, uviedol po stretnutí s ukrajinským ministrom vnútra Jurijom Vitalijovyčom Lucenkom. Lekári a občania dostali informáciu o výskyte choroby a cestujúcim na Ukrajinu sa odporúča, aby dodržiavali hygienu, nepili vodu z neoverených zdrojov a nejedli jedlo zakúpené na trhu.

V ruskom Rostove na Done otvorili nový slovenský honorárny konzulát.


9. decembra

Maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma zaujali na návšteve Trnavy jej historické premeny a rozvoj mesta. Dôvod, prečo si vybral práve Trnavu vysvetlil tak, že okrem hlavného mesta chcel vidieť aj ďalšie a Trnavu zvolil najmä preto, lebo tu bola kedysi založená Univerzita Petra Pázmaňa.

Slovenská republika bude musieť zaplatiť náhradu nemajetkovej ujmy dvom sťažovateľom, ktorí sa obrátili na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu pre porušenie ich práv. Právo Evy Mikulovej na prístup k súdu bolo podľa ESĽP porušené tým, že Najvyšší súd (NS) SR odmietol jej dovolanie proti rozhodnutiu krajského súdu. Mikulová si v Štrasburgu vysúdila 4 285 eur. Štefan Hornáček žaloval Slovenskú republiku za porušenie práva na prístup k súdu, pretože súdy zamietli odpor sťažovateľa podaný proti platobnému rozkazu. Súd mu priznal 2 000 eur ako odškodné a 360 eur ako náhradu výdavkov.

Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier verí, že lídri krajín Európskej únie sa čoskoro dohodnú na Finančných perspektívach EÚ na roky 2007 až 2013. "Verím, že na rokovaní ministrov zahraničných vecí a potom členov vlád EÚ sa zjednotíme," vyhlásil Steinmeier po stretnutí s Eduardom Kukanom. Podľa neho s britským návrhom európskeho rozpočtu nemohla byť úplná spokojnosť. "Je to však základ a východisková báza pre všetky krajiny. Verím, že sa dopracujeme k cieľu, aj keď bude potrebných veľa kompromisov," vyhlásil.

Pri riešení otázky budúcnosti Kosova by sa nemalo podľa albánskeho ministra zahraničných vecí Besnika Mustafaja uvažovať o zmene jeho hraníc alebo zjednotení s inou krajinou. "Tou inou krajinou mám na mysli Srbsko," povedal po stretnutí s Eduardom Kukanom Mustafaj. Podľa neho sa pri riešení otázky budúcnosti Kosova nie je možné vrátiť pred rok 1999. "To znamená, že to bude nezávislosť. Viac autonómie a menej nezávislosti nemá zmysel," vyhlásil Mustafaj. Podľa neho Albánsko má záujem na stabilite v Kosove.

Primátori ôsmich krajských miest sa dohodli, že upevnia postavenie klubu primátorov krajských miest K8. Po skončení rokovania primátori oznámili zánik K8. Klub sa však inštitucionalizuje, aby nadobudol právnu formu združenia.

Kambodžský súd odsúdil na doživotie dvoch mužov za zabitie kanadsko-slovenského chlapca pri prepade medzinárodnej škôlky v Siem Reape. Štyria ďalší muži dostali tresty 20 rokov väzenia za účasť na šesťhodinovej rukojemníckej dráme 16. júna tohto roku. Dvoch bývalých príslušníkov kambodžskej vojenskej polície odsúdili na dva roky. Maxim Michalík sa narodil v Kanade slovenským rodičom a mal už kanadské občianstvo. Chlapcovi rodičia žili v Siem Reape, rušnom turistickom stredisku neďaleko svetoznámych chrámov Angkor Wat. Jeho otec Martin Michalík tam pracoval v hoteli. Chlapca pochovali na Slovensku.

Prvú zimnú záchrannú akciu absolvovali v noci záchranári Horskej záchrannej služby vo Veľkej Fatre. Dvaja skialpinisti z Banskej Bystrice sa do večera nevrátili z túry na Krížnu. Službukonajúci pracovník horskej služby pri telefonickom preverovaní zistil, že hľadaní v nepriaznivom počasí stratili orientáciu a sú niekde na hrebeni medzi Krížnou a Ostredkom. Na pomoc im odišla osemčlenná skupina horských záchranárov, ktorým sa podarilo zatúlaných skialpinistov bezpečne dostať do Tureckej.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 24 122
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 754
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 937
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 337
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 273
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 885
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 650
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Juraj Slafkovský oslavuje gól.

Zaznamenal svoj 41. bod v sezóne.


Oh my Hockey
Tomáš Záborský a František Gajdoš v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 29. marca. Aký je program dňa?


Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu