Domáce udalosti roka 2005 - august 2005

BRATISLAVA 10. decembra (SITA) -


1. augusta

Nočná prietrž mračien spojená s krupobitím výrazne pomohla hasičom pri likvidácii požiaru vo Vysokých Tatrách. Lesný požiar bol najväčší vo Vysokých Tatrách v evidovanej histórii.

Občianske združenie Proti prúdu vyjadrilo nesúhlas, aby prespávanie na verejných priestranstvách bolo priestupkom. Ministerstvo vnútra to navrhovalo v novele zákona o priestupkoch a chcelo takéto konanie trestať sumou do 3 000 korún. Pre organizácie pracujúce s bezdomovcami je všeobecne známe, že na Slovensku je alarmujúci nedostatok nocľahární a počet bezdomovcov stále pribúda.


2. augusta

Prvú pamätnú tabuľu obetiam rómskeho holokaustu na Slovensku odhalili v Pietnej sieni Pamätníka SNP v Banskej Bystrici pri príležitosti Medzinárodného dňa spomienky na holokaust Rómov.

Podľa predsedu Aliancie nového občana (ANO) Pavla Ruska je kauza zmeniek výplodom uhorkovej sezóny. "Čo bolo požičané, to bolo vrátené," zdôraznil Rusko. K výške úverov sa však vyjadriť odmietol. "Je to niekoľko desiatok miliónov," povedal a dodal, že nie všetky zmenky, ktoré boli medializované, sú pravé a preto v tejto veci prebieha vyšetrovanie. Peniaze, ktoré si požičal, vrátil zo svojich osobných financií. Týždenník Plus 7 dní v júli publikoval jednu zmenku na 9,5 milióna korún, ktorú predseda ANO Pavol Rusko už ako minister hospodárstva podpísal podnikateľovi Ľubomírovi Blaškovi. Rusko mal pred dvoma rokmi podpísať zmenku aj podnikateľovi Andrejovi Kollárovi. Celkovo sa Rusko mal upísať Blaškovi zmenkami v hodnote 104,5 milióna korún.

Sudca Špeciálneho súdu Ján Hrubala je podozrivý zo spáchania priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, pretože neuposlúchol výzvu policajta podrobiť sa dychovej skúške a krvnej skúške na alkohol a taktiež sa nevenoval plne vedeniu vozidla a sledovaniu situácie v cestnej premávke, čím zapríčinil dopravnú nehodu. Taký je záver vyšetrovania polície v Žiari nad Hronom, ktorá prešetrovala nehodu, ktorú zapríčinil Hrubala pri Šášovskom Podhradí. Polícia Hrubalovi na mieste nehody odobrala vodičský preukaz.


7. augusta

Svetoznáma slovenská maliarka, predstaviteľka moderny Ester Martinčeková-Šimerová zomrela vo veku 96 rokov v Liptovskom Mikuláši.


8. augusta

Veľvyslanec SR v Pakistane Ján Jursa odovzdal v Islamabade poverovacie listiny prezidentovi Pakistanu Parvizovi Musharrafovi.


10. augusta

Brány leopoldovskej väznice opustil ďalší muž z obžalovaných v kauze vraždy gangu pápayovcov z marca 1999, Szilárd R., keďže mu uplynula päťročná lehota väzby. Vo väzbe je už len jeden zo šestice obžalovaných Richard V., ktorý je tiež obžalovaný v tejto kauze za skutok, ktorý s vraždou priamo nesúvisí. Traja maskovaní muži zastrelili 25. marca 1999 v Dunajskej Strede 10 mužov miestnej skupiny pápayovcov. Masová vražda, pri ktorej padlo 113 výstrelov, nemá v histórii slovenskej kriminalistiky obdobu.

Minister spravodlivosti Daniel Lipšic uviedol, skutočnosť, že vo väzbe je už len jeden z mužov obžalovaných v kauze vraždy gangu pápayovcov z marca 1999, je dôsledkom neodborného konania senátu trnavského krajského súdu. Lipšic vyhlásil, že senátu po hrubých procesných chybách musel byť tento prípad odňatý a začal sa ním zaoberať nový senát. Dodal, že práve takéto závažné prípady organizovanej kriminality poukazujú na to, že je potrebné, aby v nich konali a rozhodovali najlepší sudcovia a prokurátori.

Nový veľvyslanec Slovenska v Čile Vladimír Grácz odovzdal prezidentovi Ricardovi Lagosovi Escobarovi poverovacie listiny.


16. augusta

Predseda KDH Pavol Hrušovský požiadal premiéra Mikuláša Dzurindu, aby navrhol prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi odvolať z funkcie ministra hospodárstva Pavla Ruska. Hrušovský zdôraznil, že ak premiér nebude konať, vláda nebude pokračovať v súčasnom zložení. Ministri KDH chcú byť členmi slušnej vlády, vyhlásil Hrušovský.

Predstavitelia ANO uviedli, že konanie kresťanských demokratov považujú za zneužitie vplyvu KDH na silové rezorty voči ANO.


20. augusta

Vo veku 85 rokov zomrel scénograf, výtvarník a pedagóg Ladislav Vychodil.


21. augusta

Ivana Hoptu zvolili za predsedu delegáti ustanovujúceho zjazdu nového komunistického politického subjektu - strany Úsvit v Humennom.


22. augusta

Historicky prvé pojednávanie Špeciálneho súdu v Pezinku sa začalo na jeho banskobystrickej pobočke.

Prvý podpredseda ANO Ľubomír Lintner uviedol, že očakáva odstúpenie lídra ANO a ministra hospodárstva Pavla Ruska z postu šéfa rezortu hospodárstva. Lintner osobne neplánoval Ruska vyzvať aby odstúpil. Podľa neho by sa mal on sám k tejto otázke postaviť nielen ako chlap, ale aj ako politik. Podobný názor na kauzu zmeniek mal aj druhý podpredseda strany Jirko Malchárek.

Predsedníctvo ANO vyjadrilo plnú podporu svojmu predsedovi Pavlovi Ruskovi. Za toto uznesenie hlasovalo 17 členov predsedníctva, proti boli podpredsedovia aliancie Ľubomír Lintner a Jirko Malchárek ako aj Jozef Heriban. Ľubo Roman a František Tóth nehlasovali. Predsedníctvo ANO zobralo na vedomie vysvetlenie Pavla Ruska ohľadom jeho zmeniek, v plnej miere ho akceptovalo a považuje za dostatočné.


23. augusta

Dezignovaného mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Ruskej federácie v SR Alexandra Ivanoviča Udaľcova na nástupnej audiencii prijal prezident Ivan Gašparovič.

Prezident Ivan Gašparovič prijal poverovacie listiny aj z rúk nového veľvyslanca USA v SR Rodolphe M. Valleea.

Predseda SMK Béla Bugár uviedol, že dôvera koaličných partnerov k ministrovi hospodárstva Pavlovi Ruskovi sa naštrbila ešte viac pri kauze, v ktorej išlo o 1,7 miliardy korún. Tieto peniaze odišli v pondelok 22. augusta z účtu Slovenskej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania. Máme indície, že minister hospodárstva o tejto transakcii vedel, povedal Bugár a dodal, že sa udiala bez vedomia správnej rady agentúry. Jej predsedom je štátny tajomník MH SR László Pomóthy a ten podľa Bugára o ničom nevedel. Zmluva so súkromnou firmou bola podpísaná 19. augusta a peniaze odišli o tri dni neskôr. Bugár síce nepovedal, že bol porušený zákon, ale podľa neho nebolo všetko s "kostolným poriadkom". Peniaze neboli použité najlepšie a preto by sa kauzou mali zaoberať orgány činné v trestnom konaní.

Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania (NARMSP) vo svojom vyhlásení potvrdila podpis zmluvy a prevod peňazí spoločnosti Cassovia BIC. Prevod tejto sumy presahujúcej 1,5 mld. Sk sa stal predmetom rokovania Koaličnej rady a zohral úlohu pri rozhodnutí koaličných partnerov, aby Pavol Rusko opustil vládu už 24. augusta. Spoločnosť Cassovia BIC zvíťazila v medzinárodnom tendri na správcovskú spoločnosť realizácie programu investovania formou rizikového kapitálu, ktorý NARMSP vyhlásila 26. mája 2005. Program bol financovaný z vrátených prostriedkov Podporného úverového programu z projektu PHARE, ktoré po skončení programu prešli na NARMSP na základe Memoranda o porozumení medzi ministerstvom hospodárstva a zastúpením Európskej komisie na Slovensku.


24. augusta

Prezident Ivan Gašparovič odvolal na návrh premiéra Mikuláša Dzurindu z funkcie vicepremiéra a ministra hospodárstva Pavla Ruska. Prezident zároveň určil, aby funkciu podpredsedu vlády a ministra hospodárstva dočasne zastával šéf rezortu financií Ivan Mikloš. Rusko si v prezidentskom paláci dekrét o svojom odvolaní neprevzal, pretože sa ospravedlnil pre stranícke povinnosti.

Predseda ANO a minister hospodárstva Pavol Rusko sa rozhodol objasniť kauzu zmenky priamo občanom prostredníctvom inzerátu, ktorý uverejnili celoštátne denníky. Pripomenul v ňom, že zákon mu ako ministrovi dovoľuje byť akcionárom, vlastníkom súkromnej spoločnosti a peniaze investovať podľa vlastného uváženia.

Predseda ANO Pavol Rusko doručil na Úrad vlády SR list, v ktorom žiadal premiéra Mikuláša Dzurindu o výmenu na dvoch ministerských postoch obsadených nominantmi aliancie.

Poslanec NR SR Jozef Heriban odišiel z ANO, ale nie z poslaneckého klubu strany v parlamente.


26. augusta

K podpore vládnej koalície a vládneho programu sa písomne zaviazala skupina siedmich poslancov ANO a nezávislý poslanec Anton Danko spolu s ministrom kultúry Františkom Tóthom a ministrom zdravotníctva Rudolfom Zajacom. Ľubomír Lintner a Jirko Malchárek odovzdali deklaráciu predsedovi vlády a SDKÚ Mikulášovi Dzurindovi. Obsahom deklarácie je okrem iného aj to, že poslanecký klub si bude nárokovať post ministra hospodárstva. Medzi podpísanými sú okrem Lintnera, Malchárka a Danka mená poslancov Petra Biroša, Jozefa Elsnera, Jozefa Heribana, Rudolfa Chmela a Stanislava Kropiláka. Premiér zopakoval, že si neželá odchod ministrov Zajaca a Tótha z vlády.


27. augusta

Republiková rada ANO podržala svojho lídra Pavla Ruska. Členovia rady zároveň vyzvali podpredsedov Ľubomíra Lintnera, Františka Tótha a Jirka Malchárka, aby sa vzdali svojich funkcií. Po vyše sedemhodinovom rokovaní rady o tom informoval predseda aliancie Pavol Rusko. Členovia rady zároveň vyzvali premiéra, aby akceptoval výmenu ministrov kultúry a zdravotníctva – Tótha a Zajaca a na ich miesto navrhol vymenovať kandidátov aliancie.


28. augusta

Zhruba 50 členov a sympatizantov Slovenskej pospolitosti - Národnej strany, oblečených v rovnošatách pripomínajúcich Hlinkovu gardu z čias vojnovej Slovenskej republiky (1939-1945), sa zhromaždilo na banskobystrickom Námestí SNP. V prejavoch ich tzv. vodcu a ďalších členov označili Slovenské národné povstanie za "protislovenský boľševický puč a medzinárodnú akciu zradcov". Nemci podľa nich prišli na Slovensko očistiť krajinu od zločineckých bánd partizánov. Väčšiu časť vojnových masových hrobov pripisuje Pospolitosť na vrub SNP. Deň vyhlásenia SNP, ktorého dôsledkom údajne bola strata vlastného štátu, by mal byť podľa Slovenskej pospolitosti vyhlásený za deň národného smútku. Rečníkov odmenili zúčastnení potleskom a skandovaním "Sláva Tisovi" či "Nech žije vodca".


29. augusta

Prezident Ivan Gašparovič pri príležitosti 61. výročia Slovenského národného povstania zdôraznil, že SNP bolo jednou z najvýznamnejších udalostí novodobých slovenských dejín. Dodal, že sa dnes s "hlbokou úctou klaniame odvahe a statočnosti všetkých účastníkov povstania". Nemal pritom na mysli len občanov Slovenska, ale aj príslušníkov iných európskych národov, ktorí so zbraňou v ruke a materiálnou pomocou prispeli do národného boja za oslobodenie.


30. augusta

Premiéri V4 sa v Budapešti stretli so šéfom Európskej komisie (EK) José Manuelom Barrosom. Ak chceme, aby sa našla spoločná politická vôľa prijať rozpočet EÚ, nemali by sme prehliadať želania tých, ktorí volajú po reformách, uviedol po rokovaní premiér Mikuláš Dzurinda. "Nemali by sme takého želania podceňovať, lebo s peniazmi ľudí je potrebné nakladať uvážlivo," doplnil.


31. augusta

Premiér Mikuláš Dzurinda sa v severopoľskom meste Gdansk zúčastnil na konferencii From Solidarność to Freedom and Solidarność for Future. Konferencia bola súčasťou osláv vzniku odborového hnutia Solidarita, ktoré prispelo v 80-tych rokoch k pádu komunistického režimu.

Riaditeľ Ligy aktivistov pre ľudské práva Columbus Igboanusi a predseda Parlamentu Rómov SR Ladislav Fízik podali na Generálnu prokuratúru (GP) SR trestné oznámenie na štatutárneho zástupcu Slovenskej pospolitosti - Národnej strany Mariána Kotlebu a organizátorov fakľového pochodu. Fízik a Igboanusi sa domnievajú, že na zhromaždení členov Slovenskej pospolitosti došlo k naplneniu znakov skutkovej podstaty trestného činu hanobenia rasy, národa a presvedčenia a trestného činu podnecovania k národnostnej a rasovej nenávisti. Činnosť politickej strany Slovenská pospolitosť – Národná strana už preveruje aj Generálna prokuratúra v spolupráci s ďalšími orgánmi činnými v trestnom konaní.


Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 2. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 2. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 3. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 6. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 9. Ukončil si 1.stupeň vysokoškolského štúdia a chceš pokračovať?
 10. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 10 995
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 282
 3. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 7 162
 4. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 6 983
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 6 697
 6. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 6 173
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 478
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 921
 9. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 2 942
 10. Sendvičová drevostavba v kostýme drevenice 2 765

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Ako Briti úspešne bojovali proti terorizmu

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?

KULTÚRA

Dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala aj s Pepsi.

Neprehliadnite tiež

Vláda uzatvorí s Keňou dohodu o spolupráci

Slovenské mimovládne organizácie v Kenskej republike dlhodobo rozvíjajú svoje projekty.

Vládne rozdeľovanie postov sa podobá privatizácii, tvrdí Remišová

Opozícia žiada, aby bol predsedom ÚVO nepodplatiteľný človek.

Kontroverzný historik žaluje Ústav pamäti národa

Historik má blízko k extrémistom.

Kiska odmietol milosť pre exprimátora Trstenej

Odsúdený všetky obvinenia odmieta.