Domáce udalosti roka 2005 - júl 2005

BRATISLAVA 10. decembra (SITA) -


1. júla

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí SR Magda Vášáryová vstúpila do Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ).

Bývalý prezident Slovenskej rektorskej konferencie a súčasný rektor Technickej univerzity Košice Juraj Sinay bol agentom ŠtB. Ako odznelo v spravodajstve televízie Markíza, od roku 1983 figuroval pod krycím menom Julo. ŠtB ho využívala ako tlmočníka, cestoval na západ a podal vyše 70 správ. Sinay spoluprácu s ŠtB nepoprel, dokonca ju otvorene priznal. Tvrdil, že tým čo robil, nikomu neublížil a že vtedajšie kontakty sú dnes užitočné pre celú spoločnosť a svoju rektorskú stoličku si aj napriek tomu zaslúži.


2. júla

Členom SDKÚ sa stal Ivan Štefanec, ktorý v súčasnosti pracuje ako tajomník Vládneho výboru pre obnovu a rozvoj Vysokých Tatier.


4. júla

Prezident Ivan Gašparovič podal trestné oznámenie na ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca. Dôvodom podnetu boli ministrove výroky, ktoré odvysielala TV Markíza v Televíznych novinách 22. júna. Spor medzi oboma politikmi vyvolala Zajacova reakcia na kritiku, ktorú mu prezident adresoval vo svoje Správe o stave republiky prednesenej v ten deň v parlamente. Ministrovi vyčítal, že z pacientov sa stali klienti. "Slovo klient, hoci sú to klienti zdravotných poisťovaní a klienti systému, sa mu nepáčilo aj preto, že pokiaľ viem, bol úspešným klientom napr. BMG," uviedol Zajac v TV Markíza.

Minister financií Ivan Mikloš vyhral súdny spor na ochranu osobnosti s vydavateľom denníka Pravda Perex s.r.o. Okresný súd Bratislava 1 rozhodol, že žalovaný sa musí Miklošovi ospravedlniť za tvrdenie v článku Rastie ako z vody, ktorý denník uverejnil 12. septembra 2003, že zahraniční investori považujú jeho osobu za hlavnú prekážku v boji proti korupcii. Miklošovi sa však nepodarilo vysúdiť 800 000 korún ako nemajetkovú ujmu, súd mu totiž v tejto časti žaloby nevyhovel.


5. júla

Na Celonárodných slávnostiach sv. Cyrila a Metoda na Devíne, ktorých hlavným organizátorom je Združenie slovenskej inteligencie Korene a Slovakia plus, bola vyhlásená Magna charta slovanských národov. Ide o akt odpustenia, zmierenia, priateľskej a rovnoprávnej tvorivej spolupráce slovanských národov, ktorý však nie je namierený proti iným národom.


6. júla

Predseda vlády Mikuláš Dzurinda zostal vo funkcii. Návrh na jeho odvolanie podporilo 60 poslancov NR SR a na vyslovenie nedôvery je potrebných minimálne 76 hlasov. Návrh na odvolanie premiéra a tým aj pád celej vlády podporili všetci prítomní poslanci za Smer, ĽS-HZDS, KSS a ôsmi nezávislí poslanci.

Vláda neschválila investičnú zmluvu s kórejskou spoločnosťou Hankook Tire. Ako po rokovaní vlády uviedol minister vnútra Vladimír Palko, strany KDH a SDKÚ nesúhlasili s výškou investičných stimulov pre kórejského výrobcu pneumatík a preto nepodporili návrh investičnej zmluvy, ktorú na rokovanie vlády predkladal minister hospodárstva Pavol Rusko.


7. júla

Pri teroristických útokoch na londýnske metro a autobus zahynulo 56 ľudí vrátane 4 teroristov a ďalších asi 700 bolo zranených. Podľa prezidenta SR Ivana Gašparoviča sa stali tieto udalosti poslednou výzvou na spojenie sa proti terorizmu. "Ľudia si musia uvedomiť, akú hrozbu terorizmus predstavuje," uviedol.

Prezident Ivan Gašparovič odcestoval s manželkou Silviou na dvojdňovú oficiálnu návštevu Slovinska. Do Ľubľany ho sprevádzali aj štátne tajomníčky rezortu diplomacie a hospodárstva Magda Vášáryová a Eva Šimková.


8. júla

Hovorca jadrovej elektrárne (JE) v Mochovciach Rastislav Petrech informoval, že JE zvýšila o jeden stupeň pripravenosť na neštandardné situácie. JE tak reagovala na bombové útoky v Londýne.

Poslanec NR SR a predseda Republikovej rady SMK Zsolt Komlósy zomrel náhle vo veku nedožitých 50 rokov na zlyhanie srdca.


11. júla

Pre Erica van der Lindena bolo triapolročné pôsobenie na Slovensku vo funkcii zástupcu Európskej komisie (EK) potešením i cťou. Svoju misiu označil po rozlúčkovej audiencii u prezidenta Ivana Gašparoviča ako najúspešnejšiu vo svojom doterajšom profesionálnom živote.

Po ťažkej chorobe zomrela vo veku 83 rokov slovenská spisovateľka Klára Jarunková.


12. júla

Občanom Veľkej Británie kondoloval premiér Mikuláš Dzurinda. "Cítime spolupatričnosť s ľudom Spojeného kráľovstva, zdieľame bolesť pozostalých obetí a ako výraz našej solidarity vyjadrujeme odhodlanie vytrvať v zápase proti terorizmu a v obhajobe našich spoločne zdieľaných hodnôt," napísal do knihy na britskom veľvyslanectve v Bratislave.

Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR uvítalo výsledok referenda o ústavnej zmluve v Luxembursku, v ktorom sa 10. júla Luxemburčania vyslovili za prijatie euroústavy. "Veríme, že súhlas Luxemburska ako zakladajúceho členského štátu bude predstavovať dôležitý krok na ceste k oživeniu procesu ratifikácie ústavnej zmluvy," uvádza sa v stanovisku MZV


13. júla

Predseda NR SR Pavol Hrušovský vyjadril súhlas s premiérom Mikulášom Dzurindom, že česká iniciatíva na ospravedlnenie sa sudetonemeckým antifašistom, sa Slovenska netýka. Hrušovský považuje za plne postačujúce ospravedlnenie, ktoré prijala Slovenská národná rada z roku 1991. Preto si nemyslí, že by SR mala iniciatívu Paroubka podporiť. Parlament v ňom odsúdil princíp kolektívnej viny a vyjadril poľutovanie, že osud po 2. svetovej vojne postihol najmä nevinných.


14. júla

Dobrých vysokoškolákov budú od septembra motivovať k ešte lepším študijným výsledkom motivačné štipendiá. Uzákoňuje to novela vysokoškolského zákona, ktorú podpísal prezident Ivan Gašparovič.

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR (OS SR) generálporučík Ľubomír Bulík navštívil slovenských vojakov v Afganistane, v Kábule aj v Bagrame.


15. júla

V Trenčíne sa konal najväčší open-air festival na Slovensku Bažant Pohoda.


18. júla

V rámci spoločných medzinárodných cvičení malých jednotiek sa vo vojenskom výcvikovom priestore Lešť konalo cvičenie, na ktorom sa zúčastnili rota z mechanizovaného práporu z Trebišova a čata Národnej gardy štátu Indiana.

Jána Kubiša Európska únia (EÚ) vymenovala na post splnomocnenca únie pre strednú Áziu. Slovenský diplomat do funkcie nastúpil 1. septembra a na starosti má päť štátov strednej Ázie - Kazachstan, Uzbekistan, Kirgizsko, Tadžikistan a Turkménsko.


19. júla

Predseda Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA Richardom B. Myers sa počas návštevy Slovenska stretol s prezidentom Ivanom Gašparovičom a s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR gen. Ľubomírom Bulíkom. Ocenil pôsobenie slovenských vojakov v medzinárodných koalíciách v Afganistane a Iraku.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vyjadrilo nesúhlas s tým, že by za zvýšenou migráciou Rómov bola sociálna reforma. České Hospodárske noviny (HN) uviedli, že zatiaľ čo vlani žiadalo o azyl v ČR 129 slovenských Rómov, teraz ich za prvý polrok bolo 150, z toho 64 minulý mesiac. Český minister vnútra František Bublan vyhlásil, že prichádzajú v dôsledku sociálnej reformy.


22. júla

Slovensko poskytlo záplavami postihnutému Rumunsku humanitárnu pomoc za vyše tri milióny korún.


23. júla

Prezident Ivan Gašparovič odsúdil teroristické útoky na egyptské letovisko Šarm aš-Šajch v noci z 22. na 23. júla. Bombové atentáty v červenomorskom letovisku si vyžiadali viac ako 80 mŕtvych a dve stovky zranených. Pri útokoch nebol zranený žiadny Slovák.


25. júla

Europoslankyňa za KDH Anna Záborská uviedla, že zvažuje podanie tretej žaloby na tlač. Po spore s francúzskymi denníkmi Libération a l´Humanité posudzuje možnosť žalovať belgické vydanie magazínu ELLE. V júlovom čísle uverejnil rozhovor so socialistickou poslankyňou EP Véronique De Keyserovou, ktorá podľa Záborskej povedala nepravdivé tvrdenia o jej názoroch na citlivé témy ako je homosexualita. Záborská uviedla, že teraz analyzujú francúzske a belgické právo. Možná by bola aj žaloba na jej kolegyňu z europarlamentu, tam by však konanie zablokovala imunita. Ako zdôraznila, Keyserová s ňou nikdy nehovorila a nie je ani členkou Výboru pre práva žien a rodovú rovnosť, ktorému Záborská predsedá.

Exposlanec NR SR a podnikateľ Víťazoslav Moric si rok nezašoféruje. Do platnosti vstúpilo rozhodnutie Okresného súdu v Považskej Bystrici, ktorý Moricovi zakázal na jeden rok viezť motorové vozidlo. Moric spôsobil 9. októbra minulého roku dopravnú nehodu pri ktorej prišla o život chodkyňa.


26. júla

Slovenskí záchranári začali s dezinfekčnými prácami v Rumunsku, ktoré tento rok postihli zatiaľ najničivejšie záplavy v Európe.

Vyšetrovacia komisia Generálneho štábu Ozbrojených síl SR ako aj druhá, zriadená veliteľstvom divízie Stred dospela k záveru, že slovenskí vojaci v Iraku, ktorí 23. júna pri presune zastrelili irackého civilistu, postupovali v súlade s platnými operačnými dokumentmi, rozkazmi a nariadeniami.


27. júla

Prezident Ivan Gašparovič podpísal šesť noviel zdravotníckych zákonov, ktoré v júni schválil parlament. Novely vstúpili do platnosti od septembra. Novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti určila, že podiel štátu na majetku nemocníc transformovaných na akciové spoločnosti nemôže klesnúť pod 51 %. Novela zákona o zdravotnej starostlivosti okrem iného umožňuje utajiť pri pôrode svoju identitu každej žene. Novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti určuje, že kategorizačné komisie pre lieky, zdravotnícke pomôcky, dietetické potraviny, ako aj katalogizačné komisie pre choroby budú stanovovať úhrady len v možnostiach štátneho rozpočtu, novela zákona o liekoch nedovoľuje vznik reťazcov lekární. Novela zákona o zdravotných poisťovniach spresňuje postup poisťovní pri vytváraní zoznamov čakajúcich na poskytnutie zdravotnej starostlivosti.


28. júla

Za novú vedúcu zastúpenia v Bratislave si Európska komisia (EK) vybrala Andreu Elschekovú-Matisovú, ktorá pôsobila v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a na Ministerstve zahraničných vecí SR.


29. júla

Majetkové priznania ústavných činiteľov sú už verejne dostupné na internetovej stránke NR SR. Občania si tak budú môcť pozrieť priznania prezidenta, všetkých členov vlády, poslancov, ale aj riaditeľa SIS, náčelníka Generálneho štábu OS SR či členov Bankovej rady NBS.

30. júla

Požiar, ktorý vznikol v Tatranskej Polianke, zasiahol 230 hektárov lesných porastov. Zhorelo približne 18 000 kubíkov dreva. Z celkovej zasiahnutej plochy na 14 hektároch zhoreli stojaté zelené porasty. Na ploche 13 hektárov horel aj mladý les. Škody na prirodzenom zmladení a umelej obnove lesného porastu z tohtoročného zalesnenia sa odhadujú na približne dva milióny korún.

Krízový štáb v Poprade rozhodol o zákaze všetkých vysokohorských túr vo Vysokých Tatrách. Zakázané boli aj vychádzky v okolí Tatranskej Polianky, Tatranských Zrubov a Smokovcov.


31. júla

Šírenie požiaru k obývaným oblastiam vo Vysokých Tatrách sa podarilo zastaviť.


Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 2. Projekt Seberíniho: 60% vypredané ešte pred začiatkom kampane
 3. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 4. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 5. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 6. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 7. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 8. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 9. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 10. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 1. Poslanec Borguľa žiada vládu o podporu pre Bratislavu
 2. Otvorenie akademického roka 2017/2018 na EU v Bratislave
 3. Projekt Seberíniho: 60% vypredané ešte pred začiatkom kampane
 4. FSEV UK v Bratislave: Prax je súčasťou študijných programov
 5. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 6. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 7. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 8. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 9. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 10. Detské zúbky sú veda
 1. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to) 6 028
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 5 232
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 2 999
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 507
 5. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 1 494
 6. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách 1 387
 7. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 1 386
 8. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície? 1 164
 9. Kedy sa refinancovanie oplatí? 947
 10. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni. 911

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.

KOMENTÁRE

Macron otvoril témy, riešenia sa budú tvoriť

O žiadne veľké integračné manévre nejde.

Neprehliadnite tiež

Domov

Kusého kampaň súperov zaujala, Droba kritizoval množstvo bilbordov

Doprava zdarma aj spolupráca. Kandidáti na post bratislavského župana vysvetľovali v diskusii SME, čo by urobili po zvolení ako prvé.

Domov

Kaliňák musí pre chyby vrátiť milióny z eurofondov

Kontrola Úradu vlády zistila chyby v projektoch za desiatky miliónov eur. Ministerstvo vnútra peniaze na pokutu nemá. Dohodlo sa na splátkach.

Domov

Hlávkovej prípad stojí, Ficove kroky proti korupcii by jej nepomohli

Polícia korupčné prípady podľa prokuratúry nezvláda riešiť a ľudia jej neveria.

Domov

Smeru ubudli členovia. Je za tým skôr vymieranie než nespokojnosť

Bývalí členovia v poslednom období upozorňujú na odchody aj pre nespokojnosť s politikou Smeru. Niekde sa potvrdili, niekde nie.