Domáce udalosti roka 2005 - júl 2005

BRATISLAVA 10. decembra (SITA) -


1. júla

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí SR Magda Vášáryová vstúpila do Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ).

Bývalý prezident Slovenskej rektorskej konferencie a súčasný rektor Technickej univerzity Košice Juraj Sinay bol agentom ŠtB. Ako odznelo v spravodajstve televízie Markíza, od roku 1983 figuroval pod krycím menom Julo. ŠtB ho využívala ako tlmočníka, cestoval na západ a podal vyše 70 správ. Sinay spoluprácu s ŠtB nepoprel, dokonca ju otvorene priznal. Tvrdil, že tým čo robil, nikomu neublížil a že vtedajšie kontakty sú dnes užitočné pre celú spoločnosť a svoju rektorskú stoličku si aj napriek tomu zaslúži.


2. júla

Členom SDKÚ sa stal Ivan Štefanec, ktorý v súčasnosti pracuje ako tajomník Vládneho výboru pre obnovu a rozvoj Vysokých Tatier.


4. júla

Prezident Ivan Gašparovič podal trestné oznámenie na ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca. Dôvodom podnetu boli ministrove výroky, ktoré odvysielala TV Markíza v Televíznych novinách 22. júna. Spor medzi oboma politikmi vyvolala Zajacova reakcia na kritiku, ktorú mu prezident adresoval vo svoje Správe o stave republiky prednesenej v ten deň v parlamente. Ministrovi vyčítal, že z pacientov sa stali klienti. "Slovo klient, hoci sú to klienti zdravotných poisťovaní a klienti systému, sa mu nepáčilo aj preto, že pokiaľ viem, bol úspešným klientom napr. BMG," uviedol Zajac v TV Markíza.

Minister financií Ivan Mikloš vyhral súdny spor na ochranu osobnosti s vydavateľom denníka Pravda Perex s.r.o. Okresný súd Bratislava 1 rozhodol, že žalovaný sa musí Miklošovi ospravedlniť za tvrdenie v článku Rastie ako z vody, ktorý denník uverejnil 12. septembra 2003, že zahraniční investori považujú jeho osobu za hlavnú prekážku v boji proti korupcii. Miklošovi sa však nepodarilo vysúdiť 800 000 korún ako nemajetkovú ujmu, súd mu totiž v tejto časti žaloby nevyhovel.


5. júla

Na Celonárodných slávnostiach sv. Cyrila a Metoda na Devíne, ktorých hlavným organizátorom je Združenie slovenskej inteligencie Korene a Slovakia plus, bola vyhlásená Magna charta slovanských národov. Ide o akt odpustenia, zmierenia, priateľskej a rovnoprávnej tvorivej spolupráce slovanských národov, ktorý však nie je namierený proti iným národom.


6. júla

Predseda vlády Mikuláš Dzurinda zostal vo funkcii. Návrh na jeho odvolanie podporilo 60 poslancov NR SR a na vyslovenie nedôvery je potrebných minimálne 76 hlasov. Návrh na odvolanie premiéra a tým aj pád celej vlády podporili všetci prítomní poslanci za Smer, ĽS-HZDS, KSS a ôsmi nezávislí poslanci.

Vláda neschválila investičnú zmluvu s kórejskou spoločnosťou Hankook Tire. Ako po rokovaní vlády uviedol minister vnútra Vladimír Palko, strany KDH a SDKÚ nesúhlasili s výškou investičných stimulov pre kórejského výrobcu pneumatík a preto nepodporili návrh investičnej zmluvy, ktorú na rokovanie vlády predkladal minister hospodárstva Pavol Rusko.


7. júla

Pri teroristických útokoch na londýnske metro a autobus zahynulo 56 ľudí vrátane 4 teroristov a ďalších asi 700 bolo zranených. Podľa prezidenta SR Ivana Gašparoviča sa stali tieto udalosti poslednou výzvou na spojenie sa proti terorizmu. "Ľudia si musia uvedomiť, akú hrozbu terorizmus predstavuje," uviedol.

Prezident Ivan Gašparovič odcestoval s manželkou Silviou na dvojdňovú oficiálnu návštevu Slovinska. Do Ľubľany ho sprevádzali aj štátne tajomníčky rezortu diplomacie a hospodárstva Magda Vášáryová a Eva Šimková.


8. júla

Hovorca jadrovej elektrárne (JE) v Mochovciach Rastislav Petrech informoval, že JE zvýšila o jeden stupeň pripravenosť na neštandardné situácie. JE tak reagovala na bombové útoky v Londýne.

Poslanec NR SR a predseda Republikovej rady SMK Zsolt Komlósy zomrel náhle vo veku nedožitých 50 rokov na zlyhanie srdca.


11. júla

Pre Erica van der Lindena bolo triapolročné pôsobenie na Slovensku vo funkcii zástupcu Európskej komisie (EK) potešením i cťou. Svoju misiu označil po rozlúčkovej audiencii u prezidenta Ivana Gašparoviča ako najúspešnejšiu vo svojom doterajšom profesionálnom živote.

Po ťažkej chorobe zomrela vo veku 83 rokov slovenská spisovateľka Klára Jarunková.


12. júla

Občanom Veľkej Británie kondoloval premiér Mikuláš Dzurinda. "Cítime spolupatričnosť s ľudom Spojeného kráľovstva, zdieľame bolesť pozostalých obetí a ako výraz našej solidarity vyjadrujeme odhodlanie vytrvať v zápase proti terorizmu a v obhajobe našich spoločne zdieľaných hodnôt," napísal do knihy na britskom veľvyslanectve v Bratislave.

Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR uvítalo výsledok referenda o ústavnej zmluve v Luxembursku, v ktorom sa 10. júla Luxemburčania vyslovili za prijatie euroústavy. "Veríme, že súhlas Luxemburska ako zakladajúceho členského štátu bude predstavovať dôležitý krok na ceste k oživeniu procesu ratifikácie ústavnej zmluvy," uvádza sa v stanovisku MZV


13. júla

Predseda NR SR Pavol Hrušovský vyjadril súhlas s premiérom Mikulášom Dzurindom, že česká iniciatíva na ospravedlnenie sa sudetonemeckým antifašistom, sa Slovenska netýka. Hrušovský považuje za plne postačujúce ospravedlnenie, ktoré prijala Slovenská národná rada z roku 1991. Preto si nemyslí, že by SR mala iniciatívu Paroubka podporiť. Parlament v ňom odsúdil princíp kolektívnej viny a vyjadril poľutovanie, že osud po 2. svetovej vojne postihol najmä nevinných.


14. júla

Dobrých vysokoškolákov budú od septembra motivovať k ešte lepším študijným výsledkom motivačné štipendiá. Uzákoňuje to novela vysokoškolského zákona, ktorú podpísal prezident Ivan Gašparovič.

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR (OS SR) generálporučík Ľubomír Bulík navštívil slovenských vojakov v Afganistane, v Kábule aj v Bagrame.


15. júla

V Trenčíne sa konal najväčší open-air festival na Slovensku Bažant Pohoda.


18. júla

V rámci spoločných medzinárodných cvičení malých jednotiek sa vo vojenskom výcvikovom priestore Lešť konalo cvičenie, na ktorom sa zúčastnili rota z mechanizovaného práporu z Trebišova a čata Národnej gardy štátu Indiana.

Jána Kubiša Európska únia (EÚ) vymenovala na post splnomocnenca únie pre strednú Áziu. Slovenský diplomat do funkcie nastúpil 1. septembra a na starosti má päť štátov strednej Ázie - Kazachstan, Uzbekistan, Kirgizsko, Tadžikistan a Turkménsko.


19. júla

Predseda Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA Richardom B. Myers sa počas návštevy Slovenska stretol s prezidentom Ivanom Gašparovičom a s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR gen. Ľubomírom Bulíkom. Ocenil pôsobenie slovenských vojakov v medzinárodných koalíciách v Afganistane a Iraku.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vyjadrilo nesúhlas s tým, že by za zvýšenou migráciou Rómov bola sociálna reforma. České Hospodárske noviny (HN) uviedli, že zatiaľ čo vlani žiadalo o azyl v ČR 129 slovenských Rómov, teraz ich za prvý polrok bolo 150, z toho 64 minulý mesiac. Český minister vnútra František Bublan vyhlásil, že prichádzajú v dôsledku sociálnej reformy.


22. júla

Slovensko poskytlo záplavami postihnutému Rumunsku humanitárnu pomoc za vyše tri milióny korún.


23. júla

Prezident Ivan Gašparovič odsúdil teroristické útoky na egyptské letovisko Šarm aš-Šajch v noci z 22. na 23. júla. Bombové atentáty v červenomorskom letovisku si vyžiadali viac ako 80 mŕtvych a dve stovky zranených. Pri útokoch nebol zranený žiadny Slovák.


25. júla

Europoslankyňa za KDH Anna Záborská uviedla, že zvažuje podanie tretej žaloby na tlač. Po spore s francúzskymi denníkmi Libération a l´Humanité posudzuje možnosť žalovať belgické vydanie magazínu ELLE. V júlovom čísle uverejnil rozhovor so socialistickou poslankyňou EP Véronique De Keyserovou, ktorá podľa Záborskej povedala nepravdivé tvrdenia o jej názoroch na citlivé témy ako je homosexualita. Záborská uviedla, že teraz analyzujú francúzske a belgické právo. Možná by bola aj žaloba na jej kolegyňu z europarlamentu, tam by však konanie zablokovala imunita. Ako zdôraznila, Keyserová s ňou nikdy nehovorila a nie je ani členkou Výboru pre práva žien a rodovú rovnosť, ktorému Záborská predsedá.

Exposlanec NR SR a podnikateľ Víťazoslav Moric si rok nezašoféruje. Do platnosti vstúpilo rozhodnutie Okresného súdu v Považskej Bystrici, ktorý Moricovi zakázal na jeden rok viezť motorové vozidlo. Moric spôsobil 9. októbra minulého roku dopravnú nehodu pri ktorej prišla o život chodkyňa.


26. júla

Slovenskí záchranári začali s dezinfekčnými prácami v Rumunsku, ktoré tento rok postihli zatiaľ najničivejšie záplavy v Európe.

Vyšetrovacia komisia Generálneho štábu Ozbrojených síl SR ako aj druhá, zriadená veliteľstvom divízie Stred dospela k záveru, že slovenskí vojaci v Iraku, ktorí 23. júna pri presune zastrelili irackého civilistu, postupovali v súlade s platnými operačnými dokumentmi, rozkazmi a nariadeniami.


27. júla

Prezident Ivan Gašparovič podpísal šesť noviel zdravotníckych zákonov, ktoré v júni schválil parlament. Novely vstúpili do platnosti od septembra. Novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti určila, že podiel štátu na majetku nemocníc transformovaných na akciové spoločnosti nemôže klesnúť pod 51 %. Novela zákona o zdravotnej starostlivosti okrem iného umožňuje utajiť pri pôrode svoju identitu každej žene. Novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti určuje, že kategorizačné komisie pre lieky, zdravotnícke pomôcky, dietetické potraviny, ako aj katalogizačné komisie pre choroby budú stanovovať úhrady len v možnostiach štátneho rozpočtu, novela zákona o liekoch nedovoľuje vznik reťazcov lekární. Novela zákona o zdravotných poisťovniach spresňuje postup poisťovní pri vytváraní zoznamov čakajúcich na poskytnutie zdravotnej starostlivosti.


28. júla

Za novú vedúcu zastúpenia v Bratislave si Európska komisia (EK) vybrala Andreu Elschekovú-Matisovú, ktorá pôsobila v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a na Ministerstve zahraničných vecí SR.


29. júla

Majetkové priznania ústavných činiteľov sú už verejne dostupné na internetovej stránke NR SR. Občania si tak budú môcť pozrieť priznania prezidenta, všetkých členov vlády, poslancov, ale aj riaditeľa SIS, náčelníka Generálneho štábu OS SR či členov Bankovej rady NBS.

30. júla

Požiar, ktorý vznikol v Tatranskej Polianke, zasiahol 230 hektárov lesných porastov. Zhorelo približne 18 000 kubíkov dreva. Z celkovej zasiahnutej plochy na 14 hektároch zhoreli stojaté zelené porasty. Na ploche 13 hektárov horel aj mladý les. Škody na prirodzenom zmladení a umelej obnove lesného porastu z tohtoročného zalesnenia sa odhadujú na približne dva milióny korún.

Krízový štáb v Poprade rozhodol o zákaze všetkých vysokohorských túr vo Vysokých Tatrách. Zakázané boli aj vychádzky v okolí Tatranskej Polianky, Tatranských Zrubov a Smokovcov.


31. júla

Šírenie požiaru k obývaným oblastiam vo Vysokých Tatrách sa podarilo zastaviť.


Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 2. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 3. Vecný dar pre Detské kardiocentrum v Bratislave
 4. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 5. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 6. Čo prinieslo tohtoročné Záhradnícke fórum?
 7. Diplomaciu v praxi na EU v BA otvorila veľvyslankyňa Nórska
 8. Študenti z rôznych kútov sveta prichádzajú študovať na EU v BA
 9. 10 faktov o ovocí a zelenine, ktoré musíte vedieť!
 10. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 9 711
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 9 530
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 7 829
 4. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 7 653
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 817
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 338
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 127
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 648
 9. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 3 007
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 675

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Ak by boli voľby tento mesiac, v parlamente by bolo osem strán.

KOMENTÁRE

Z islamu sa stala kolektívna neuróza (píše Michal Havran)

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov.

SVET

Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov.

KOMENTÁRE

Mihál a jeho kontext

Malichernosť a oproti princípu, má svoj étos – Slovensko oslobodené od Fica.

Neprehliadnite tiež

Komora učiteľov žiada do konca volebného obdobia viac peňazí pre školstvo

Komora žiada, aby podiel z HDP na školstvo bol do konca nastávajúceho volebného obdobia najmenej šesť percent.

Dovezený liek z Kuby spochybňuje porovnávacia štúdia

Nevýrazná účinnosť a otázna bezpečnosť lieku na diabetickú nohu sú najdôležitejšími výhradami štúdie voči lieku Heberprot - P z Kuby.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Lajčák súhlasí s Trumpom, terorizmus je hlavná svetová hrozba

Minister zahraničia tiež priznal, že Severoatlantická aliancia sa musí viac prispôsobiť dnešným hrozbám.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop