Domáce udalosti roka 2005 - september 2005

BRATISLAVA 10. decembra (SITA) -


1. septembra

Prezident Ivan Gašparovič pri príležitosti štátneho sviatku Dňa Ústavy SR ocenil najvyšším štátnym vyznamenaním pätnásť osobností spoločenského, kultúrneho a hospodárskeho života.

Predsedovia strán SDKÚ, SMK a KDH Mikuláš Dzurinda, Béla Bugár a Pavol Hrušovský sa dohodli, že ukončia spoluprácu s ANO vo vládnej koalícii. Premiér Dzurinda dodal, že tieto tri strany budú spolupracovať s poslaneckou skupinou okolo Ľubomíra Lintnera na základe princípov, ktoré obsahovala pôvodná koaličná zmluva.

Deklaráciu o vytvorení Národného bloku strán, občianskych hnutí, združení a iniciatív podpísali predsedovia ĽS-HZDS Vladimír Mečiar, Pravej SNS Jozef Prokeš a Zjednotenej SNS Ján Sitek.


3. septembra

V Hniezde záchrany pre nechcené deti v žilinskej nemocnici s poliklinikou našli prvé bábätko - zdravého chlapčeka.


4. septembra

Za účasti predstaviteľov štátu, mesta, cirkví a staviteľskej spoločnosti slávnostne otvorili v Bratislave novopostavený Most Apollo. Pre motoristov otvorili most 5. septembra ráno.


5. septembra

Nominant ANO, štátny tajomník Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Vladimír Menich v súvislosti s poslednými udalosťami na politickej scéne odstúpil z funkcie. Dôvodom je rozhodnutie koaličných partnerov SDKÚ, KDH a SMK, ktoré ukončili spoluprácu s alianciou.

Zmena v organizácii mestskej hromadnej dopravy vyvolala ostrú kritiku obyvateľov Bratislavy, najmä v mestskej časti Petržalka. Cestujúci sa sťažovali najmä na komplikované prestupy a celkovú dezorientovanosť v grafikonoch. "Ľudia kritizovali, že pri prestupovaní musia dlho chodiť pešo, nevedeli sa zorientovať a na určené miesto sa nevedeli dostať na 30 minútový cestovný lístok," uviedla hovorkyňa bratislavského magistrátu Eva Chudinová.

Zrak zachránili špecialisti banskobystrickej Rooseveltovej fakultnej nemocnice irackému strážcovi slovenskej ambasády v Bagdade Quiassarovi J. Sadekovi, ktorý utrpel pri samovražednom teroristickom útoku 11. júna ťažké zranenia.


6. septembra

Premiér Mikuláš Dzurinda akceptoval návrh poslancov NR SR okolo Ľubomíra Lintnera (ANO), aby sa ministrom hospodárstva stal Jirko Malchárek.

Výbušniny, ktoré boli použité pri atentáte na bývalého libanonského premiéra Rafíka al-Harírího, mohli pochádzať zo Slovenska. Pre americkú tlačovú agentúru AP to pripustil hovorca SIS Vladimír Šimko. O tom, že pri atentáte zo 14. februára bolo použitých asi tisíc kilogramov výbušniny RDX nakúpených od istej slovenskej spoločnosti, informoval už dávnejšie parížsky internetový server Intelligence Online (IO), zaoberajúci sa informáciami z prostredia tajných služieb.


7. septembra

Luxemburský veľkovojvoda Henri pricestoval s manželkou Mariou Teresou na Slovensko.

Členovia Európskeho parlamentu takmer jednomyseľne schválili pomoc Vysokým Tatrám vo výške 5 667 578 eur z európskeho Fondu solidarity. Europoslankyňa Zita Pleštinská (SDKÚ) sa poďakovala kolegom za pomoc pohoriu, ktoré v novembri 2004 vážne poškodila víchrica.

8. septembra

Luxemburská vláda počká na správu Európskej komisie (EK) o prechodných obdobiach, ktoré platia voči novým členským krajinám a až potom rozhodne ako bude postupovať aj v prípade prechodného obdobia na voľný pohyb pracovných síl, uviedol po rokovaní s ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom jeho luxemburský kolega Jean Asselborn. Komisia by mala správu vypracovať na jar budúceho roka.

Prvú stálu expozíciu holokaustu na Slovensku s názvom Osudy slovenských židov otvorili v nitrianskej synagóge za účasti prezidenta Ivana Gašparoviča. Zorganizovalo ju Mesto Nitra v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR a Múzeom židovskej kultúry (MŽK) v Bratislave.

Slovenská republika sa zapojila do medzinárodnej humanitárnej pomoci pre oblasti USA, postihnuté vyčíňaním hurikánu Katrina. Zo zdrojov Civilnej ochrany ministerstva vnútra poskytla prostriedky na dezinfekciu vody a osôb, balíčky zdravotníckeho materiálu, poľné postele, prikrývky a spacie vaky. Ničivý hurikán Katrina postihol juh USA koncom augusta a najviac mesto New Orleans, ktoré bolo zaplavené. Hurikán si vyžiadal viac ako tisíc obetí.

9. septembra

Premiér Mikuláš Dzurinda strávil deň s luxemburským veľkovojvodom Henrim na Spiši, v historickej Levoči.


10. septembra

Na ustanovujúcom sneme zvolili členovia Pravej slovenskej národnej strany (PSNS) za svojho predsedu Víťazoslava Morica. Na čelo strany ho postavilo 79 z 80 prítomných členov snemu.


11. septembra

Delegáti mimoriadneho kongresu ANO v Žiline drvivou väčšinou vyslovili dôveru svojmu lídrovi Pavlovi Ruskovi, odsúhlasili zmenu stanov a následne vylúčili zo strany piatich podpredsedov a poslancov, ktorí sa postavili na stranu Ľubomíra Lintnera. Na kongrese boli z ANO vylúčení podpredsedovia Ľubomír Lintner, Jirko Malchárek, František Tóth, Ľubo Roman a Alexander Koval. Zo strany museli nedobrovoľne odísť aj poslanci NR SR Peter Bíroš, Stanislav Kropilák, Imrich Hamarčák a Rudolf Chmel.


12. septembra

Predsedovi NR SR Pavlovi Hrušovskému sa nepodarilo otvoriť 47. schôdzu, pretože opozícia sa spolu so štyrmi členmi ANO nezúčastňovala na úvodnej prezentácii.

Poslanci Pavol Rusko, Beáta Brestenská, Eva Černá a Iveta Henzélyová vystúpili z poslaneckého klubu ANO, ktorý vedie Ľubomír Lintner.

Dohodu o spolupráci podpísali predsedovia SDKÚ Mikuláš Dzurinda, SMK Béla Bugár a KDH Pavol Hrušovský s Ľubomírom Lintnerom, zastupujúcim časť bývalých členov ANO. Zaviazali sa v nej spolupracovať na plnení vládneho programu na princípoch koaličnej dohody.


14. septembra

Predseda NR SR Pavol Hrušovský ukončil po ďalších neúspešných pokusoch o prezentáciu aj 48. schôdzu NR SR.

Vláda rozhodla, že minimálna mzda sa od októbra zvýši zo súčasných 6 500 Sk na 6 900 Sk.


15. septembra

Potrebu reformy OSN zdôraznil prezident SR Ivan Gašparovič, ktorý vystúpil s prejavom pred vyše 190 hlavami štátov na Summite OSN v newyorskom sídle Spojených národov, kde sa zišli pri príležitosti 60. výročia založenia tejto najväčšej svetovej organizácie. Prezident pripomenul, že OSN nemôže zostať len “diskusným klubom”, ktorý zlyháva pri hľadaní funkčných riešení. “Prestíž a dôveryhodnosť získajú Spojené národy znovu len ak budú schopné prijímať operatívne rozhodnutia na riešenie akútnych problémov dneška”, uviedol Gašparovič.

Katolícka cirkev si pripomenula sviatok Sedembolestnej Panny Márie, ktorú pápež Pavol VI. vyhlásil v roku 1966 za hlavnú Patrónku Slovenska.


16. septembra

Predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara na stretnutí s predsedom NR SR Pavlom Hrušovským zaujímalo, či KDH je ochotné podporiť vstup HZDS do vlády a európskych straníckych štruktúr. "Pavol Hrušovský povedal Mečiarovi jasné nie," tlmočil slová šéfa parlamentu jeho hovorca Michal Dyttert.


17. septembra

Prezident Ivan Gašparovič vystúpil počas všeobecnej rozpravy na 60. valnom zhromaždení OSN v New Yorku.


18. septembra

Prezident Ivan Gašparovič otvoril Honorárny konzulát SR v meste Seattle v štáte Washington.


19. septembra

Šéf ANO Pavol Rusko informoval, že aliancia má dôkazy, že premiér a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda s tichou podporou KDH pripravil scenár na jej likvidáciu aliancie. Dzurindovci tým mali podľa Ruska získať na svoju stranu voličov aliancie a kresťanskí demokrati mali za tichú podporu sľúbené, že až do volieb sa neotvorí otázka auditu cirkevného majetku.

Sťažnosti Rómov si priamo v rómskych osadách vypočula splnomocnenkyňa vlády pre rómsku menšinu Klára Orgovánová. Navštívila východoslovenské obce Kecerovce a Ďurkov. Na košickom sídlisku Luník IX ju informovali, že Rómovia pravdepodobne zostanú bez dodávok tepla, pretože v 600 bytoch chýba viac ako 1000 radiátorov.


20. septembra

Predseda NR SR Pavol Hrušovský odložil po ďalších neúspešných pokusoch o prezentáciu rokovanie 49. schôdze NR SR.

Poslanci NR SR Karol Džupa a Eduard Kolesár vystúpili z poslaneckého klubu ĽS-HZDS. Zároveň sa obaja dohodli na spolupráci s poslaneckým klubom ANO, na ktorého čele stojí Ľubomír Lintner.

Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar vyhlásil, že už splatil pôžičku na svoje sídlo v Trenčianskych Tepliciach, vilu Elektra. „Nesplácam pôžičku, lebo žiadnu nemám. Všetko je vyrovnané,“ povedal a dodal, že pôžičku splatil tento rok. Podľa neho však nešlo o jednorazové splatenie dlhu, ale o vyrovnanie cez majetkové práva na majetok jeho manželky. Mečiar zaplatil podľa svojich slov aj úroky z požičanej sumy.


21. septembra

Po sérii neúspešných hlasovaní sa podarilo odblokovať NR SR. Pri úvodnom hlasovaní sa prezentovalo 77 poslancov a tak predseda parlamentu Pavol Hrušovský mohol pokračovať v rokovaní 49. schôdze.

Novým členom poslaneckého klubu Strany maďarskej koalície (SMK) sa stal Pál Keszegh, ktorý nahradil zosnulého poslanca Zsolta Komlósyho.

V Hniezde záchrany pre nechcené deti v žilinskej nemocnici našli druhé dieťa. Pre chlapčeka sa na tretí deň vrátila jeho matka, ktorá doniesla kompletnú dokumentáciu o pôrode, aby sa vedelo, že je to jej dieťa.


23. septembra

Prezident Ivan Gašparovič sa na stretnutí s predsedom NR SR Pavlom Hrušovským zaujímal o situáciu v zákonodarnom zbore, predovšetkým o funkčnosť práce parlamentu, na schopnosť NR SR rozhodovať o návrhoch zákonov a jej schopnosť prijímať zákony.

Minister financií a dočasný minister hospodárstva Ivan Mikloš dal podnet na vypracovanie trestného oznámenia za zneužitie právomoci verejného činiteľa vo veci manažovania spätného odkúpenia 49-percentného podielu spoločnosti Transpetrol od firmy Jukos. Ako ďalej informoval Mikloš, od februára tohto roku prestalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH) oficiálne rokovať s Jukosom o naložení 49-percentného podielu Transpetrolu, pričom ruskej spoločnosti boli zasielané listy s hlavičkou ministerstva hospodárstva a podpisom exministra Pavla Ruska aj naďalej. "Problém bol v tom, že na ministerstve neexistujú o listoch po 26. februári žiadne záznamy. Súčasné vedenie má tieto listy k dispozícii od firmy Jukos," povedal Mikloš. V jednom z troch listov, ktoré zaslal Rusko, podľa Mikloša ako súkromná osoba, mal exminister žiadať od Jukosu prevod akcií Transpetrolu na spoločnosť Enex Utilities, s.r.o. Bratislava. "Z dostupných dokladov vyplýva, že nerokovalo MH, ale Pavol Rusko, ako súkromná osoba.


27. septembra

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) bude môcť kontrolovať samosprávu a jej nakladanie s finančnými prostriedkami. Rozhodli o tom poslanci NR SR, keď schválili novelu ústavy.

Podľa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) zasahuje rozšírenie právomocí Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) do princípov územnej samosprávy. Schválená novela ústavy podľa predsedu združenia Michala Sýkoru popiera duálny systém oddelenej štátnej správy a územnej samosprávy. Sýkora vyjadril presvedčenie, že schválená novela ústavy „je bičom na samosprávu, ktorý bude možné zneužívať, najmä v predvolebnom období.“

Generálny sekretár Únie miest Slovenska Marián Minarovič konštatoval vážne výhrady k novele ústavy o rozšírení kontroly NKÚ voči mestám a obciam.

Novú budovu Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre otvoril minister školstva Martin Fronc spolu s rektorom UKF Danielom Kluvancom.


28. septembra

Minister vnútra Vladimír Palko podal vyšetrovateľovi Úradu boja proti korupcii trestné oznámenie. Vyšetrovateľ má prešetriť informácie, ktoré naznačujú, že sa pri získavaní poslancov páchajú trestné činy korupcie. Tieto informácie zazneli vo výrokoch poslanca NR SR Roberta Fica. “Keďže táto situácia je morálne neúnosná, nemôžem zostať nečinný a podávam toto trestné oznámenie,” uviedol minister vnútra Vladimír Palko.


29. septembra

Slovenská europoslankyňa Anna Záborská (KDH) odmietla kritiku, podľa ktorej má profesionálne problémy s vedením výboru Európskeho parlamentu pre rovnosť šancí. S kritikou prišla členka výboru, holandská liberálka Sophia Intveltová, ktorá povedala, že Záborská stojí za niektorými problémami spojenými s fungovaním výboru. Intveltová si myslí, že na jeho čele by malo dôjsť k zmene. Záborská v reakcii na jej slová a kritiku ďalších ľavicových poslancov, podľa ktorých necháva hlasovať o starých textoch a nemá prehľad o agende, uviedla, že ide o zámerne nepravdivé tvrdenia, ktoré odmieta.


30. septembra

Prezident Ivan Gašparovič na stretnutí hláv štátov Visegrádskej štvorky (V4) v poľskej Wisle rokoval o význame regionálnych skupín v súčasnej Európskej únii (EÚ).

Slovenský Červený kríž (SČK) sa zapojil do výstavby škôl v indonézskej oblasti Aceh Besar, ktorú 26. decembra 2004 zničili prílivové vlny tsunami.

Začala premávať rekonštruovaná lanovka zo Železnej studničky na Kamzík v Bratislave. Samospráva Nového Mesta obnovila lanovku v spolupráci s bratislavským magistrátom.


Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Register partnerov verejného sektora v rukách profesionálov
 2. Ďalšia stovka si našla ten svoj
 3. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 7. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 8. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 10. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 1. Ďalšia stovka si našla ten svoj
 2. Register partnerov verejného sektora v rukách profesionálov
 3. Jakub Mankovecký z SPU v Nitre bol opäť úspešný v reze viniča
 4. Hitparáda štiav
 5. 14. ročník AmCham „Job Fair“ v Košiciach
 6. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 7. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 8. Malé knedličky, veľké dojmy
 9. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 10. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 1. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 10 765
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 7 748
 3. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 6 022
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 5 476
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 384
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 358
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 432
 8. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo 2 734
 9. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 2 328
 10. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa 2 190

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Zoznam vecí, na ktorých chce ušetriť štátna zdravotná poisťovňa

Výber úsporných opatrení, ako ho navrhla Všeobecná zdravotná poisťovňa.

TECH

BlackBerry vstáva z mŕtvych, chystá novinku s klávesnicou

Klávesnica, touchpad, dobre čitateľný displej a kvalitné fotoaparáty.

KOMENTÁRE

Pozrime sa na pád predsedu Danka z výslnia

Aj keby výložky z pyžamy neodpáral, určite im už bozkami lásku neprejavuje.

Neprehliadnite tiež

Analytici: Ficove zajacoviny sú určené ľudu, nie Druckerovi

Reči premiéra o tom, že tvrdo zakročí proti úsporným opatreniam VšZP, sú podľa expertov prejavom Ficovho populizmu, nie nespokojnosti s Druckerom

Janušeka za kontrolu podniku v Žiline aj platia

Exministra, ktorému hrozí dvadsaťročný trest za nástenkový tender, používa magistrát ako prvok verejnej kontroly

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Súdna rada vyjadrila znepokojenie nad zámerom poľskej vlády v oblasti justície

Podľa návrhu poľskej vlády by mala byť súdna rada v tejto krajine po novom dvojkomorová.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop