BRATISLAVA 10. decembra (SITA) - Ministerstvo zahraničných vecí SR navrhuje zriadiť špeciálnu jednotku na ochranu slovenských zastupiteľských úradov v zahraničí. Jednotka by mala vzniknúť v pôsobnosti Ministerstva vnútra SR. Jej úlohou bude pružne zasahovať v krízových oblastiach. Ako sa uvádza v materiáli rezortu zahraničných vecí, ktorý predložil do pripomienkového konania, jednotka by mala predovšetkým zabezpečovať nepretržitú ochranu vybraných ZÚ SR a diplomatického personálu. Tiež by mala pomáhať v prípade potreby záchranným tímom, ktoré pôsobia v rizikových oblastiach. Návrh na vytvorenie takejto jednotky je reakciou na júnový bombový útok na slovenský zastupiteľský úrad v Bagdade. V návrhu sa hovorí, že v špeciálnej ochrannej jednotke má byť 16 policajtov. Jednotka by mala vzniknúť 1. januára 2006 a personálne by mala byť dobudovaná do konca roka 2006.
Zriadenie tejto špeciálnej ochrannej jednotky bude po schválení materiálu pre ministerstvo vnútra novou úlohou. S nákladmi na jej personálne a materiálno-technické zabezpečenie ministerstvo v rozpočte na rok 2006 nerátalo. Prostriedky na zriadenie jednotky musí vláda vyčleniť z iných zdrojov. Celkové finančné náklady pri plnom nasadení jednotky sa odhadujú na takmer 57 miliónov Sk ročne, z toho pripadne 8 355 000 Sk na mzdové náklady. Budovanie jednotky a jej nasadenie v operáciách má byť úplne nezávislé od materiálnych a technických zdrojov rezortu zahraničných vecí SR a od zdrojov prijímajúcej krajiny.
Ministerstvo zahraničných vecí určilo niekoľko oblastí, v ktorých je zriadenie alebo dočasné využitie špeciálnej ochrannej jednotky aktuálne. Za najproblémovejšie označilo regióny Blízkeho a Stredného východu a severnej Afriky. Egypt, Turecko, Indonézia a Bali sú oblasťami potenciálnej hrozby pre možnosti opakovania teroristických útokov. V Európe sú najviac ohrozené misie na Balkáne a na Cypre. Eliminácia vzniku krízových situácií je povinnosť, ktorá Slovenskej republike vyplýva z členstva v EÚ a v NATO. Slovenská republika sa stala spoluzodpovednou za plnenie spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ. Miera zodpovednosti sa stáva výraznejšou po zvolení SR za nestáleho člena Bezpečnostnej Rady OSN na roky 2006 a 2007.
ik;bl;fa