BRATISLAVA 10. decembra (SITA) - Aktivisti Amnesty International (AI) Slovensko dnes od 11:00 s čiernymi vrecami na hlavách protestovali na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí proti mučeniu v amerických tajných väzniciach a vo väznici v Guantanáme. Akcia, ktorej posolstvom je heslo Stop mučeniu!, sa uskutočnila pri príležitosti Dňa ľudských práv pred americkou ambasádou. Okoloidúcim rozdávali aktivisti aj informačné letáky.
Bývalí zadržiavaní v americkom väzení v zálive Guantanámo vypovedajú o hororoch, ktoré podstúpili, upozornila hovorkyňa AI Slovensko Ingrid Králová. Ich skúsenosti sú podľa nej v ostrom kontraste s tvrdením amerického prezidenta Georgea Busha, že USA neschvaľujú, ani sa nepodieľajú na mučení. Bývalí väzni hovoria o spútavaní v bolestivých namáhavých pozíciách, nesmiernom strachu a vyčerpaní, nedostatku zdravotnej starostlivosti, bití a zlomených kostiach. "Nemáš právo telefonovať, vidieť právnika ani urobiť čokoľvek okrem toho, čo ti prikážeme,“ povedal podľa Královej americký vojak väzňovi, ktorého priviezli na Guantanámo. Jeden zo zadržiavaných, občan Kanady, vypovedal, že odvtedy ako ho naložili na letisku v USA, previezli do Jordánska a neskôr do Sýrie, bol desať mesiacov a desať dní držaný na samotke, v tmavej cele o rozmere 0,9 krát 1,8 metra. Dvadsaťdeväťročný Austrálčan David Hicks hovorí, že na Guantanáme ho opakovane bili. Niekedy mal na hlave vrece. Odopierali mu spánok a nútili ho brať neznáme lieky. Bol svedkom toho, ako komando vojakov týralo
"nespolupracujúcich“ väzňov a pri útokoch používali psy. Komandá vchádzali do ciel a vážne ubližovali väzňom iba preto, že sa modlili. Nábožných väzňov vláčili nahých po cele a nútili ich prezerať si pornografické materiály.
Od roku 2002, keď bolo väzenie na Guantanáme sprevádzkované, tam bolo zadržiavaných viac ako 750 ľudí. Dnes je ich okolo 500 z 35 národností. USA ich označujú ako "nepriateľských bojovníkov“ a "teroristov“, hoci doteraz obvinili len desať z nich. Podľa výpovedí väzňov sa odhaduje, že existuje asi osem až 15 tajných zadržiavacích zariadení, v najmenej ôsmich krajinách.
AI žiada, aby boli všetky ohlásené prípady mučenia vyšetrené a páchatelia boli postavení pred spravodlivosť. AI apeluje na vládu USA, aby neobhajovala mučenie a zlé zaobchádzanie v tzv. špeciálnych prípadoch, pretože týmto vyzýva aj ostatné krajiny na porušovanie medzinárodného práva.
kn;nr;fa;es