V súčasnej politickej situácii ho však považuje za vyvážený a zodpovedný. Keby bola koalícia dôslednejšia a mala menšiu snahu o ústupky, mnohokrát aj k neopodstatneným požiadavkám rezortov, mohol byť podľa neho schodok štátneho rozpočtu menší, alebo by poslanci nemuseli hlasovať pred niekoľkými dňami za zvyšovanie poplatkov. "Zvyšujeme súdne poplatky preto, lebo sme niekomu pridali," uviedol Brocka v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy. Za plytvanie s prostriedkami štátneho rozpočtu považuje stavebné sporenie. "Štát by sa mal angažovať pri podpore bývania pre tých, ktorí to potrebujú a nie pomáhať bohatým ľuďom zhodnocovať svoje prostriedky," povedal Brocka.
Poslanec strany Smer - SD Igor Šulaj označil návrh zákona o štátnom rozpočte za predvolebný návrh. "Je tu veľa výdavkov, ktoré súvisia s komfortom pre štátnu a verejnú správu," konštatoval. Šulaj privítal programové rozpočtovanie, ktoré má sprehľadniť rozpočty jednotlivých ministerstiev, avšak chýba mu spätná kontrola efektívnosti vynaložených prostriedkov.
Poslanec Slobodného fóra Branislav Opaterný kritizoval výdavkovú stanu štátneho rozpočtu. Podľa neho bude Slovensku trvať 10 až 15 rokov, kým bude mať vyrovnaný rozpočet. Dovtedy však enormne zadlžíme budúce generácie, dodal. Za neefektívne vynaložené výdavky daňových poplatníkov označil Opaterný diaľnice, kde náklady na výstavbu jedného kilometra predstavujú viac ako 400 miliónov Sk, pričom vo Švédsku sú polovičné.
Minister financií Ivan Mikloš nesúhlasil s takýmto hodnotením, pretože práve vo volebnom roku sa deficit verejných financií znižuje o 0,5 percenta. Podľa ministra financií blízko k vyrovnanému rozpočtu by malo byť Slovensko za predpokladu pokračovania reforiem už v roku 2010.