Šaľa 12. decembra (TASR) Obyvatelia Šale požadujú prehodnotiť postoj poslancov Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) k výstavbe spaľovne nebezpečného odpadu v meste.
Žiadosť o zastavenie procesu výstavby spaľovne zaslali súčasným i novozvoleným poslancom samosprávneho kraja. Napriek petícii obyvateľov i vysloveniu nesúhlasu s výstavbou v referende chce akciová spoločnosť NISAK v projekte výstavby nadregionálneho centra spaľovne nebezpečných odpadov pokračovať. Proti výstavbe pritom hlasovali v júli tohto roka všetci poslanci mestského zastupiteľstva v Šali.
O umiestnení spaľovne v areáli Dusla Šaľa a úložiska spaľovne v neďalekom Trnovci nad Váhom rozhodli poslanci Nitrianskeho samosprávneho kraja, ktorého stopercentná dcérska spoločnosť NISAK plánuje v priebehu dvoch rokov vybudovať spaľovňu. Pri realizácii dvojmiliardového projektu spaľovne počítame s 1,7 miliardovou investíciou z Kohézneho fondu Európskej únie a spolufinancovaním Nitrianskeho samosprávneho kraja, uviedol expert na vypracovanie zvozovej štúdie pre NISAK Mikuláš Jánovský.
Podľa predstaviteľov NISAK-u výstavba a prevádzka spaľovne nebude mať vplyv na životné prostredie v regióne. Nová spaľovňa by mala nahradiť doterajšiu, ktorá je tiež umiestnená v areáli Dusla. Nevyhovuje však legislatíve Európskej únie, preto ju musieť do konca roka 2006 odstaviť. V prípade, že nebude vybudovaná nová spaľovňa, treba nebezpečný odpad vyvážať do spaľovní v maďarskom Györi alebo do rakúskej Viedne. Ročná kapacita novej spaľovne v Šali je naprojektovaná na 30 tisíc ton odpadov. Ak Nitriansky kraj nevyťaží kapacitu spaľovne, mala by táto slúžiť pre ostatné regióny Slovenska.
Obyvatelia regiónu nespochybňujú technológiu ekologického spaľovania. Namietajú proti nedostatkom v projekte, ktorý sa len okrajovo zaoberá dovozom nebezpečného odpadu po nevyhovujúcich cestných komunikáciách a jeho bezpečným skladovaním. V prípade havárie prepravcov alebo živelnej pohromy, akou môže byť napríklad povodeň na Váhu, by mohlo podľa nich dôjsť k zamoreniu okolitého regiónu. svl tal