Bratislava 12. decembra (TASR) - Krajiny, ktoré doteraz neregulovali vypúšťanie skleníkových plynov, sa na 11. konferencii strán rámcového dohovoru OSN o zmene klímy v Montreali zaviazali, že o tom začnú rokovať. Novinárov dnes informovala Gabriela Fischerová z Ministerstva životného prostredia SR.
Konferencia sa zaoberala prijatím záväzkov strán dohovoru na zníženie emisií po roku 2012. Hlavnou úlohou je okrem stanovenia limitov prijatie rozhodnutí pre vykonávanie Kjótskeho protokolu. Jeho signatári sa preto zaviazali pokračovať v opatreniach na zníženie emisií.
"Treba sa tejto problematike venovať, pretože je jasné, že zmena klímy prebieha a je otázne kedy a kde sa prejaví," povedala Fischerová. Ak by ľudstvo okamžite prestalo s vypúšťaním CO2, trvalo by ešte 40 až 50 rokov, kým by sa klíma dostala do normálu, dodala. Vedci podľa Fischerovej vypočítali, že Zem je schopná zvládnuť postupné oteplenie klímy približne o dva stupne.
Prvá etapa zavedenia regulácie emisií na základe Kjótskeho protokolu sa začne v roku 2008 a potrvá do roku 2012. Viac než 30 krajín vrátane SR sa v tomto období zaviazalo znížiť množstvo emisií CO2 o osem percent oproti roku 1990. Slovensko v súčasnosti produkuje 45 miliónov ton skleníkových plynov ročne, jeho ročný limit je v období do roku 2012 až 65 miliónov ton.
Krajiny sa tiež podľa Fischerovej dohodli na iných spôsoboch redukcie množstva skleníkových plynov - ako zavádzanie nových technológií či finančná podpora rozvojovým krajinám pri budovaní nových prevádzok.