BRATISLAVA 13. decembra (SITA) - Televíznemu spravodajstvu úplne dôveruje 22 percent obyvateľov Slovenska a takmer 40 percent si myslí, že televízie v spravodajstve informujú pravdivo len niekedy alebo nikdy.
Napriek tomu viac ako polovica Slovákov považuje televíziu za najdôveryhodnejší zdroj informácií. Pre 59 percent občanov je pritom spravodajstvo komerčných staníc rovnako dôveryhodné ako spravodajstvo verejnoprávnej televízie. Vyplýva to z medzinárodného prieskumu, ktorý na Slovensku a v ďalších 13 európskych krajinách na vzorke 6 000 respondentov urobila spoločnosť UPC. Agentúre SITA ho poskytol hovorca UPC Slovensko Jaroslav Kolár. Na Slovensku prieskum uskutočnila spoločnosť Opinion Window, člen Research International, na reprezentatívnej vzorke z hľadiska pohlavia, veku a trvalého bydliska.
Z výsledkov prieskumu vyplýva, že o televízne programy o politike sa zaujíma 70% Slovákov, avšak
41% sa ich snaží aj sledovať. Takmer 65 % oslovených pripustilo, že tieto programy ovplyvňujú ich voličské správanie. Politické relácie pozerajú viac muži (49%) než ženy (33%) a z hľadisku veku ich najčastejšie pozerajú seniori (61%), kým najmenší záujem o ne prejavujú mladí ľudia (19%).
Televízne reality show zaujímajú podľa výsledkov prieskumu 54% Slovákov, avšak 34% respondentov sa ich aj snaží sledovať. Takmer polovica oslovených uviedla, že reality show ich buď nezaujímajú, alebo sa im nepáčia. Najviac divákov majú tieto programy medzi mladými ľuďmi - 53% ich sleduje, a najmenej medzi staršími divákmi (19%). Z prieskumu ďalej vyplýva, že podľa mienky väčšiny Slovákov reality show prekračujú etické hranice a stávajú sa neakceptovateľnými, keď obsahujú scény násilia, zomierania a drogového či alkoholického zneužitia. To, že v televízii je všetko akceptovateľné, si myslí 13% respondentov.
Náboženské televízne programy sleduje u nás 16% respondentov. Podľa viac ako 60% oslovených by tieto programy televízie mali vysielať. Tri štvrtiny z nich sa zároveň vyjadrili, že ich nezvykne sledovať. 37 percent z celkového počtu slovenských respondentov si myslí, že televízie by náboženské programy nemali vysielať.
Z prieskumu ďalej vyplýva, že 75% Slovákov pozerá televíziu každý deň, čo je menej než európsky priemer (82%). Starší ľudia pozerajú televíziu častejšie než mladí ľudia. Najviac pozerajú televíziu Francúzi (70% pozerá TV viac než dve hodiny takmer každý deň), najmenej Švajčiari, kde iba 13% obyvateľstva pozerá televíziu viac ako dve hodiny denne. Viac ako polovica Slovákov (56%) má doma jeden televízor, 33% má dva televízory a 11% percent má doma tri alebo viac televíznych prijímačov.