BRATISLAVA 13. decembra (SITA) - Na Slovensku v súčasnosti pôsobí 410 neštátnych základných a stredných škôl. Z toho je 177 súkromných a 233 cirkevných, čo považuje minister školstva Martin Fronc za "dobrý výsledok." Aby sa však naplno preukázala rôznorodosť systému, treba zastúpenie neštátneho školstva zvýšiť. Ak v súčasnosti navštevuje súkromné a cirkevné školy 7,5 percenta detí, minister si predstavuje, že by to malo byť aspoň 20 percent. Vyhlásil to počas dnešnej konferencie, na ktorej účastníci hodnotia 15-ročnú históriu neštátneho školstva na Slovensku.
K tomuto číslu sa dá podľa neho dopracovať "jednoduchou cestou." Znamená to, že treba zachovávať súčasné podmienky, čiže rovnoprávne financovanie a postavenie štátnych aj neštátnych škôl. "Je to na ľuďoch a záujme rodičov, ale aj tieto školy musia ukazovať, že sú alternatívou a poskytujú kvalitné vzdelávanie," dodal v tejto súvislosti minister. O tom, že súkromné a cirkevné školy vzdelávajú žiakov adekvátne, dokazujú každoročné celoslovenské testovania deviatakov, tzv. Monitor. Jeho výsledky preukázali, že študenti neštátnych škôl dosahujú dobré výsledky.
Napriek existujúcej legislatíve, ktorá zrovnoprávnila neštátne školstvo so štátnym, majú cirkevné i súkromné školy podľa ministra stále neprajníkov. Tí sú najmä proti tomu, aby neštátne zariadenia dostávali peniaze od štátu. "Keď však rodičia chcú dať peniaze navyše, aby ich dieťa dostávalo nadštandard, tak je to v poriadku," argumentuje Fronc. Túto filozofiu treba podľa neho odporcom rovnoprávneho financovania štátnych a neštátnych škôl vysvetľovať.