"Ide o tzv. ženskú obriezku, o zákrok, ktorý je hrubým porušením integrity ženského tela, a ktorý aj psychicky poznačuje tieto niekedy veľmi mladé dievčatá, ktoré tento zákrok musia podstúpiť. Praktizuje sa najmä v Afrike a Blízkom východe, a to spôsobom, ktorý je pre našu kultúru ťažko predstaviteľný," povedala dnes tlačová tajomníčka Slovenského výboru UNICEF Zuzana Alnerová.
Akt obriezky sa vykonáva podľa zvyklostí etnika. Vo väčšine prípadov sa používajú nesterilizované chirurgické nástroje, a tak je zákrok nielen bolestivý, ale hlavne životu nebezpečný. Zaujímavosťou je, že ide o určitý druh zvyklosti, ktorá je prejavom kultúry a tradície národa a nemá nič spoločné s náboženstvom. Je to hlboko zakotvený sociálny zvyk, ktorý chráni česť rodiny a v prípade odmietnutia môže pre mladé dievča a jej rodinu znamenať sociálne vylúčenie a hanbu.
Podľa UNICEF-u tak dochádza k porušovaniu ľudských práv, práva žien na nenásilie a nediskrimináciu a v najextrémnejších prípadoch aj ich práva na život.
Zohavovanie ženských genitálií sa stalo globálnym problémom. Už dávno to nie je len praktika využívaná v Afrike a na Strednom Východe. Stretnúť sa s ňou možno aj v prisťahovaleckých komunitách po celom svete.
Aj napriek tomu, že obriezka je v mnohých krajinách nelegálna, rodičia aj naďalej podrobujú svoje dcéry tomuto nebezpečnému zákroku. UNICEF vidí riešenie problému najmä prostredníctvom verejnej diskusie. Tému treba odtabuizovať a tieto škodlivé zvyky a tradície treba odstraňovať kolektívne, najmä prostredníctvom vodcov a mienkotvorcov etnika.