VYSOKÉ TATRY 13. decembra (SITA) – Obce a mestá dostanú na budúci rok na matričnú činnosť 126 mil. korún, čo je o 11 mil. korún menej ako v tomto roku. Od 1. apríla 2006 dôjde aj k novému spôsobu financovania matričnej činnosti, ktorú obce robia ako prenesený výkon štátnej správy, informoval na tlačovej besede vo Vysokých Tatrách výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Mrva. Podľa výnosu ministerstva vnútra pri rozdeľovaní financií na matriky bude hlavným kritériom okrem počtu obyvateľov aj počet matričných zápisov a úkonov. Niektoré mestá si podľa Jozefa Mrvu polepšia, ale najmä menšie obce budú mať menej peňazí na matričnú činnosť. Znížený objem finančných prostriedkov na matričnú činnosť bude podľa Jozefa Mrvu znamenať znižovanie úväzkov, prípadne prepúšťanie časti pracovníkov. Rozpočet na budúci rok však podľa ZMOS-u neráta s finančnými prostriedkami na odstupné pre takto prepúšťaných
ZMOS predpokladá, že už onedlho dôjde k zníženiu počtu matričných úradov. Nový spôsob financovania tejto kompetencie je podľa samosprávy prípravou na tento krok. Aby k tomu došlo, bude potrebné zmeniť zákon o matrikách, kde sú v súčasnosti uvedené všetky obce, ktoré vykonávajú matričnú činnosť. Podľa Mrvu možno očakávať, že zo súčasných 947 matričných úradov sa zníži počet až o 400. ZMOS sa podľa Mrvu redukcii matričných úradov nebráni. „ZMOS uznáva, že je dôvod na racionalizáciu,“ uviedol Mrva. Požiadavkou samosprávy je, aby táto kompetencia bola v primeranom rozsahu, čo najbližšie k občanom a moderne prevádzkovaná.
Členovia ZMOS-u a pracovníci spoločných obecných úradov sa na dnešnom rokovaní na Štrbskom Plese venovali aj problematike stavebného konania. Ministerstvo výstavby pripravuje nový stavebný zákon, ktorý by mal zjednodušiť proces udeľovania stavebných povolení. Kompetencie v oblasti stavebného konania vykonávajú obce, podobne ako matriky, ako prenesený výkon štátnej správy. Väčšina samospráv vykonáva túto kompetenciu prostredníctvom spoločných obecných úradov, ktorých je na Slovensku približne 200. Problémových je približne rovnaký počet obcí a miest, ktoré si túto kompetenciu robia samostatne. Nový stavebný zákon by mal určiť jasné pravidlá. Podľa výkonného podpredsedu ZMOS-u Milana Mušku budú buď všetky obce a mestá začlenené do spoločných obecných úradov, alebo sa zo zákona určia poverené obce, ktoré budú vykonávať túto agendu pre viaceré obce. ZMOS viac preferuje zachovanie spoločných obecných úradov.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.