BRATISLAVA 13. decembra (SITA) - Do konca júna 2007 budú musieť mať všetky autá záchranných zložiek jednotné značenie symbolom SOS 112 červenej alebo bielej farby. Vyplýva to z novely zákona o integrovanom záchrannom systéme (IZS). Povinnosť sa bude týkať vozidiel hasičov, záchranárov, horskej a banskej záchrannej služby a vozidiel kontrolných chemických laboratórií CO. Novela ďalej zavádza pre koordinačné strediská IZS na krajských úradoch povinnosť tri roky archivovať na elektronickom neprepisovateľnom nosiči zvukové záznamy prichádzajúcich a odchádzajúcich hovorov súvisiacich s tiesňovým volaním. Je to pre prípady, keď bude potrebné overiť správnosť postupu operátora pri vyhodnotení a zabezpečovaní pomoci v tiesni, vrátane riešenia priestupkov v zneužívaní linky tiesňového volania. Norma tiež určuje povinnú zostavu operátorov koordinačného strediska. Tvoriť ju budú zástupcovia krajského úradu, ministerstva zdravotníctva a Hasičského a záchranného zboru.
Podľa schválenej novely zákona o mene a priezvisku bude môcť štátny občan SR, ktorý má aj ďalšie štátne občianstvo, od budúceho roka používať svoje priezvisko v podobe, ktorá je v súlade s právom alebo tradíciou inej krajiny, ktorej je štátnym občanom. Novela zavádza pre každého, kto dovŕšil 18 rokov možnosť určiť si druhé a tretie meno, pokiaľ mu ho neurčili rodičia. Maloletá osoba staršia ako 15 rokov musí s ďalším menom vyjadriť písomný súhlas s úradne osvedčeným podpisom. Novela tiež ruší pravidlo, podľa ktorého sa meno dieťaťa do času, kým nie je určené otcovstvo, určuje vyhlásením matky, čo umožňuje určiť dieťaťu iné meno po určení otcovstva. Úpravu zaviedol nový zákon o rodine účinný od februára 2005. Rodičia aj po určení otcovstva budú mať možnosť požiadať o povolenie zmeniť meno dieťaťa.
Poslanci ďalej schválili novelu zákona o matrikách. Podľa nej sa bude musieť zápis v matrike od budúceho roka vykonať bezodkladne, najneskôr však do dvoch mesiacov od oznámenia o narodení, uzavretí manželstva či oznámenia o úmrtí. Zápis v osobitnej matrike, ktorá eviduje narodenia, uzavreté manželstvá a úmrtia štátnych občanov mimo územia Slovenska sa bude musieť uskutočniť do troch mesiacov. Určenie lehoty vychádza z praxe, pretože po vstupe Slovenska do EÚ výrazne vzrástol počet žiadostí o zápis do osobitnej matriky. Doteraz lehoty pre zápisy do matrík zákon neurčoval. Cudzinci bez trvalého pobytu, ktorí na Slovensku obchodujú, študujú alebo dovolenkujú budú môcť uzavrieť manželstvo na ktoromkoľvek matričnom úrade. Podľa doterajšej úpravy nemali možnosť uzavrieť manželstvo na území Slovenska cudzinci bez trvalého pobytu na Slovensku. Novelou sa ďalej zvyšuje o sto korún poplatok za zmenu priezviska maloletých detí z tisíc na 1 100 Sk.