BRATISLAVA 13. decembra (SITA) - Minister obrany by vo výnimočnom prípade mal mať právomoc dať pokyn na zostrelenie lietadla. Podľa návrhu novelizácie zákona o civilnom letectve a zákona o ozbrojených silách to bude možné len v prípade, ak je jasné, že lietadlo sa použiť proti životom ľudí alebo môže spôsobiť obzvlášť závažné následky. Návrh zákona poslanci prerokovali v druhom čítaní. V neprítomnosti ministra obrany bude toto rozhodnutie na poverenom členovi vlády, ktorým bude buď minister vnútra alebo minister dopravy, pôšt a telekomunikácií. Okrem tejto krajnej možnosti budú môcť ozbrojené sily v prípade narušiteľov odkláňať let, vynútiť si pristátie, hroziť použitím zbrane či vystreliť varovné výstrely. O použití týchto prostriedkov môže rozhodnúť veliteľ vzdušných síl, ak ho tým poverí minister obrany. Príslušnú normu prerokoval parlament v druhom čítaní.
Poslanci prerokovali ďalej návrhy na vyslanie nových vojenských jednotiek a zmeny vo vojenských misiách. Do Bosny a Hercegoviny bude po súhlase parlamentu vyslaná strážna čata do 40 vojakov, ktorí budú pôsobiť v rámci operácie Althea. V tomto roku by vyslanie tejto čaty malo stáť rezort obrany 42 miliónov korún a v roku 2006 viac ako sto miliónov korún. V súčasnosti v tejto krajine pôsobia štyria slovenskí vojaci na veliteľstve v Sarajeve. K zmenám dôjde aj v misii NATO v Kosove (KFOR), zdôraznil minister obrany. Začiatkom budúceho roka by k mechanizovanej rote, ktorá pôsobí v rámci mnohonárodnej brigády Stred, mala pribudnúť aj 35-členná čata logistickej podpory. Celkové náklady na pôsobenie našich vojakov v operácii KFOR v budúcom roku sú vyčíslené na takmer 210 miliónov korún. Od začiatku budúceho roka sa navrhuje zlúčenie jednotiek pôsobiacich v operácii Trvalá sloboda a ISAF v Afganistane. Čata, ktorá pôsobí na letisku v Bagrame v rámci operácie Trvalá sloboda, posilní odmínovaciu jednotku v Kábule. V Bagrame je v súčasnosti 40 vojakov a v Kábule 17, ich spojením vznikne multifunkčná ženijná jednotka. Predpokladané celkové náklady na pôsobenie zlúčenej jednotky v operácii ISAF v roku 2006 sú 186 miliónov korún.
Parlament prerokoval aj návrh zákona o prevode vlastníctva nehnuteľného majetku vo vlastníctve SR na obec alebo VÚC, ktorú predložil poslanec Ivan Šimko. Súčasne platný zákon rieši prevod nepotrebného majetku rezortu obrany. Šimko ho rozširuje aj na rezorty vnútra, dopravy a financií. Predsedajúci schôdze Béla Bugár po tomto bode prerušil rokovanie 52. schôdze. Poslanci sa opäť zídu v stredu o 9:00.
an;pr;nr