Trnava 14. decembra (TASR) - Ani nie po týždni od otvorenia našli v utorok v Hniezde záchrany v trnavskej Fakultnej nemocnici prvé odložené dieťa. Večer o 21.10 h signalizácia upozornila personál novorodeneckého oddelenia, že v inkubátore je bábätko. "Je to zdravý chlapček," povedala pre TASR primárka oddelenia Rozália Mišová. Podľa lekárov ho matka alebo iná osoba priniesla iba niekoľko hodín po pôrode, "bol ešte vlhký, ale pupočnú šnúru mal zabezpečenú proti vykrvácaniu. Pôrod prebehol pravdepodobne v domácom prostredí". Chlapček dostal meno Michal, v inkubátore bol iba v osuške a deke, trochu podchladený. Teraz sa oň stará personál oddelenia. Po vybavení formalít, ak sa matka neohlási do stanovených šiestich týždňov, poputuje do Detského domova v Trnave.
Hniezdo záchrany otvorili dnes aj v Ústrednej vojenskej nemocnici, na Považskej ulici v Ružomberku. Je to v poradí ôsmy verejný inkubátor na Slovensku, ktorý vytvára možnosť pre záchranu nechceného dieťaťa. Podobné zariadenie otvoria vo štvrtok v Banskej Bystrici.
Hniezdo vzniklo v Ružomberku vďaka iniciatíve Občianskeho združenia (OZ) Šanca pre nechcených. "Vybudovanie ružomberského inkubátora sumou 750 tisíc Sk podporila tamojšia spoločnosť Mondi Business Paper SCP," konštatovala predsedníčka OZ Anna Ghannamová. Zariadenie, tak ako ostatné na Slovensku umožňujú matke bez asistencie druhej osoby bezpečne vložiť dieťa do vyhrievaného inkubátora. Po troch minútach od zatvorenia signál upozorní zdravotnícky personál. "Hniezda záchrany umožňujú zachrániť novorodencov, ktorých ďalší život by bol neistý. V minulosti sa na Slovensku našlo priemerne ročne asi sedem mŕtvych detí v kontajneroch, na smetiskách a podobne. Predpokladáme, že toto číslo sa minimalizuje," povedala Ghannamová. Dodala, že v inkubátoroch záchrany už našli päť detí. Túto skutočnosť považuje za dobrý signál pre celý projekt.
Ghannamová očakáva, že efektívnosť tejto pomoci novonarodeným deťom bude pravdepodobne ešte vyššia, pretože od januára budúceho roka nebude odloženie dieťaťa do Hniezda záchrany trestným činom. Legislatíva vytvára dostatočný časový priestor i matkám, ktoré často konajú po pôrode v strese, pod tlakom svojej ekonomickej a sociálnej situácie. Svoje rozhodnutie si môže matka rozmyslieť do šiestich týždňov a odložené bábätko si vziať späť.