BRATISLAVA 14. decembra (SITA) - Lekári, nemocnice, ani lekárne si nemôžu od januára zvýšiť poplatky pacientov za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Novela zákona o zdravotnom poistení, ktorú parlament schválil v utorok, totiž jednoznačne stanovuje, že výšku poplatkov určuje vláda nariadením. Stále však platí nariadenie, ktoré tieto poplatky stanovuje na 20 Sk, resp. 50 Sk. Ako na tlačovej besede uviedol predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Ján Gajdoš, úrad nemá v tejto oblasti kompetencie na postih lekára, ktorý by poplatky zvýšil. "Riešiť takýto nezákonný postup je v kompetencii zriaďovateľa," zdôraznil Gajdoš.
Schválená novela zákona o zdravotnom poistení určuje maximálnu výšku poplatkov, ide však o ustanovenie, ktorým sa riadi vláda pri vydávaní nariadenia o výške poplatkov. Asociácia na ochranu práv pacientov sa však obáva, že poskytovatelia od januára, kedy novela vstúpi do platnosti, zdvihnú poplatky na maximálnu hranicu. To však zákony neumožňujú.
Poplatok za návštevu lekára a poplatok za spracovanie receptu v lekárni je v súčasnosti 20 Sk. Novela zákona do budúcnosti určuje maximálnu možnú hranicu poplatku vo výške 0,64 % životného minima. Za návštevu lekárskej pohotovosti bude môcť vláda stanoviť poplatok najviac 1,7 % životného minima. Poplatok za deň hospitalizácie bude v budúcich rozhodnutiach vlády môcť dosiahnuť maximálne 1,5 % zo životného minima.