BRATISLAVA 14. decembra (SITA) - Národná rada SR schválila zákon o verejnom obstarávaní, ktorej cieľom je zvýšiť transparentnosť verejného obstarávania, zefektívniť kontrolu vynakladania verejných prostriedkov a tým prispieť k boju proti korupcii vo verejnej správe. Poslanci odsúhlasili aj viacero pozmeňujúcich návrhov zo spoločnej správy výborov, podľa ktorých bude zákonu podliehať aj fyzická alebo právnická osoba, ktorej na dodávku tovaru, služieb alebo stavebných prác poskytne verejný obstarávateľ viac ako 50 % prostriedkov na ich úhradu. Stanovuje aj nové pravidlá, ktoré môže obstarávateľ využiť, ak je vo verejnom záujme plnenie predmetu obstarávania v zmluvnom termíne alebo veľmi blízko k tomuto termínu. Obstarávateľ tak bude môcť v prípade, že dodávateľ nebude schopný plniť dodávky v zmluvnom termíne, začať rokovanie o uzavretí zmluvy s druhým dodávateľom v poradí.
Podľa schváleného znenia zákona sa tiež budú môcť registrovať fyzické alebo právnické osoby, ktoré vykonávajú obstarávateľskú činnosť ako svoju podnikateľskú činnosť. Tým by sa mala zvýšiť kvalita, efektívnosť a nezávislosť procesu verejného obstarávania a zároveň sa tým umožní vznik špecializovaných obstarávateľských agentúr. Podľa schválených pozmeňujúcich návrhov bude môcť Úrad pre verejné obstarávanie vykonávať kontroly zadávania zákaziek ešte pred uzavretím zmluvy alebo rámcovej dohody. Parlament schválil aj pozmeňujúci návrh poslanca Ľubomíra Vážneho, podľa ktorého bude musieť verejný obstarávateľ pri zadávaní zákazky na dodanie tovaru postupovať výlučne formou elektronickej komunikácie.
Schválený návrh tiež zvyšuje limity pre podprahové zákazky. Proti tomu namieta Aliancia Fair Play, pretože to podľa jej stanoviska umožní bez zostavovania komisie alebo zverejnenia vo vestníku verejného obstarávania obstarávať drahšie tovary alebo služby ako doteraz. Ponuka dodať tieto tovary sa tak podľa aliancie môže dostať k menšiemu okruhu podnikateľov, objektivita a kontrola vyhodnocovania predložených ponúk môže byť nižšia. "Za neprípustné považujeme, ak podnikatelia pri podprahových zákazkách úplne stratia možnosť namietať proti nezákonnému postupu obstarávateľa na Úrade pre verejné obstarávanie. Nebudú tak môcť zabrániť tomu, aby sa uzavrela nevýhodná zmluva, alebo aby neboli porušené ich práva," uvádza Aliancia Fair Play v stanovisku k návrhu zákona.