BRATISLAVA 14. december (SITA) - Žiaci základných a stredných škôl sa od konca októbra venovali aj téme utečencov. Pomocou filmu, učebníc, diskusiami a voľnou tvorbou sa učitelia na 100 slovenských školách deťom snažili priblížiť situáciu utečencov na Slovensku, ale aj na celom svete. Projekt je jedným z 15 schválených projektov druhého grantového kola pre rozvojové vzdelávanie v rámci Slovenskej rozvojovej spolupráce (SlovakAid) a podieľali sa na ňom Občianske združenie Prosperita a Solidarita (OZPAS), Metodicko-pedagogické centrum v Bratislave (MPC) ako aj Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) v Bratislave. Cieľovými skupinami projektu sú deti a učitelia.
V etickej alebo občianskej výchove priblížili učitelia deťom túto tematiku premietnutím krátkeho filmu "Útek za životom" a sprievodným učebným materiálom, z ktorých sa dozvedeli o situácii, štatistikách, azylových zákonoch, zmluvách a medzinárodných dohodách týkajúcich sa utečencov. Vo filme o svojich osudoch a živote na Slovensku hovoria priamo utečenci, deti si v nich ale vypočujú aj rozhovor s hovorkyňou UNHCR Máriou Čiernou a s riaditeľom Migračného úradu Ministerstva vnútra SR Bernardom Priecelom. Deti sa ďalej podieľali na diskusiách a simulačných hrách. Na záver pilotného projektu písali deti úvahy na tému "Ako vnímam utečencov". Ceny za najlepšie štyri úvahy a jednu báseň si odniesli Natália Doležalová zo ZŠ Mudroňova v Bratislave, Lenka Ludková zo ZŠ Staré Hory, Šimon Drgoň z Evanjelického gymnázia v Bratislave, Táňa Priesolová z Gymnázia Pankúchova v Bratislave a Veronika Záhorcová zo ZŠ Ondreja Štefku vo Varíne.
Cieľom projektu bolo vytvoriť verejné povedomie o problematike postavenia a situácie utečencov, ktorá je aktuálna tak na Slovensku ako aj na celom svete. Slovensko sa za pár posledných rokov zmenilo z príjemcu pomoci na donora ako aj cieľovou stanicou mnohých utečeneckých skupín. Na Slovensku sú najmä utečenci z Afganistanu, ale aj z Indie, Číny, Moldavska, Nepálu, Turecka, Ruska, Čečenska a mnohých ďalších krajín. Tri štvrtiny utečencov sú spravidla ženy a deti.