BRATISLAVA 14. decembra (SITA) - K zvoleniu generálneho riaditeľa Slovenského rozhlasu (SRo) by podľa predsedu Rozhlasovej rady Michala Dzurjanina pomohla zmena zákona. Ako po dnešnom neúspešnom hlasovaní 2. kola 2. voľby šéfa SRo uviedol pre médiá Dzurjanin, už pol roka pred dnešnou voľbou upozorňoval, že súčasné dvojtretinové kvórum potrebné na zvolenie GR SRo je ťažko priechodné. Podľa neho by sa ľahšie získavalo deväť hlasov, ako desať. Na takúto zmenu však treba novelizovať zákon o SRo. "Je to v kompetencii členov parlamentu," povedal Dzurjanin. Zároveň pripomenul, že začiatkom roka budú poslanci NR SR voliť nových piatich členov rady za tých, ktorým koncom februára vyprší funkčné obdobie.
Podľa člena parlamentného mediálneho výboru Dušana Čaploviča (Smer – SD) má problém zvolenia nového riaditeľa SRo dve roviny. Ako ďalej konštatoval pre agentúru SITA, prvá sa týka Rozhlasovej rady, ktorá je, ako tvrdí, rozdelená na dva politické tábory. Druhá je vecou vládnej koalície, ktorá presadila, aby Rozhlasová rada získala kompetenciu voľby šéfa SRo. Problém zvoliť riaditeľa SRo by nebol, ak by sa našiel nadstranícky kandidát s dobrými riešeniami problémov rozhlasu, tvrdí. V súčasnosti je totiž podľa Čaploviča voľba šéfa verejnoprávneho rozhlasu súbojom dvoch politických zoskupení. "Rada je zle volená," jej členov by nemali navrhovať politické subjekty, ale odborné združenia a sedieť by v nej mali aj zástupcovia regiónov, domnieva sa Čaplovič. Verí, že parlamentný výbor pre vzdelanie, vedu, šport a mládež, kultúru a médiá sa neúspešnému pokusu o zvolenie šéfa SRo bude venovať v januári. Očakáva však, že k problému sa vyjadrí vládna koalícia.
Člen mediálneho výboru parlamentu Tomáš Galbavý (SDKÚ) nepovažuje presun kompetencie voliť generálneho riaditeľa SRo z poslancov NR SR na Rozhlasovú radu za zlé rozhodnutie. Vládna koalícia presunula túto právomoc z parlamentu, lebo chcela odpolitizovať verejnoprávne médiá, povedal ďalej pre agentúru SITA. To, že sa Rozhlasovej rade nepodarilo zvoliť šéfa SRo ani v druhej voľbe, považuje Galbavý za víťazstvo skupinových záujmov nad záujmami verejnoprávneho rozhlasu. SRo je podľa Galbavého v kríze a neúspešné voľby riaditeľa ju ešte prehlbujú. Nevylučuje, že by situáciu pomohla vyriešiť novelizácia zákona o SRo a zmena počtu hlasov potrebných na zvolenie riaditeľa. Podľa neho by sa pravidlá mohli zmeniť tak, aby v prípade opakovaného hlasovania stačila v 2. kole na zvolenie nadpolovičná väčšina hlasov a nie dve tretiny, ako je to v súčasnosti. Podľa Galbavého sa poslanci po novom roku problému voľby šéfa SRo budú určite venovať, minimálne v mediálnom výbore.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.