BRATISLAVA 14. decembra (SITA) - Posudzovať vplyv stavieb na životné prostredie (ŽP) by už nemalo len Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. Novým zákonom, ktorý dnes schválila Národná rada SR, sa časť kompetencií v prípade malých stavieb regionálneho významu presunie na obvodné úrady životného prostredia. Pôjde predovšetkým o tzv. zisťovacie konania, ktoré sú kratšie a na základe nich sa rozhoduje, či treba danú stavbu z hľadiska životného prostredia posudzovať ďalej. Nový zákon skracuje aj termíny na pripomienkovanie. Napríklad terajších šesť týždňov na pripomienkovanie zámeru by sa malo skrátiť na tri. Podľa ministra životného prostredia Lászlóa Miklósa prijatím tejto normy rezort splní všetky záväzky vyplývajúce zo vstupu SR do Európskej únie.
Do druhého čítania posunuli poslanci vládny návrh zákona o perzistentných organických látkach, na základe ktorého budú musieť držitelia zásob týchto látok každoročne zasielať rezortu životného prostredia informáciu o ich charaktere a veľkosti zásob. Okrem toho budú viesť evidenciu zásob podľa jednotlivých druhov obsiahnutých perzistentných látok, podľa spôsobu a času ich používania či o mieste ich skladovania. Ak držiteľ zásob poruší zákon, môže dostať od inšpekcie životného prostredia pokutu do milióna korún. Pri opakovanom porušení zákona to bude môcť byť až dvojnásobná suma. Výnosy z pokút poputujú do environmentálneho fondu. Perzistentné organizačné látky sú chemické látky, ktoré obsahujú halogénové prvky, najmä chlór. V poľnohospodárstve ide napríklad o rôzne pesticídy, v priemysle o polychlórované bifenyly.
Poslanci zobrali na vedomie správu ministra vnútra Vladimíra Palka o priebehu vyšetrovania vraždy študenta Daniela Tupého a o postupe rezortu vnútra pri potláčaní prejavov rasizmu a intolerancie na Slovensku. Palko pred poslancami skonštatoval, že prípad intenzívne vyšetrujú, zatiaľ však nemajú poznatky, na základe ktorých by mohli obviniť konkrétne osoby. K vražde došlo 4. novembra po 22:20 na parkovisku na Tyršovom nábreží v Bratislave. Plénum zobralo na vedomie aj Správu o situácii v regiónoch postihnutých povodňami, o škodách a prijatých opatreniach na odstránenie následkov a prijatých protipovodňových opatreniach v rokoch 2004 a 2005 prednesenú šéfom rezortu životného prostredia L. Miklósom. Poslanci prerokovali aj návrh na prístup Slovenska k Dohode o zriadení a činnosti Medzinárodného centra pre rozvoj migračnej politiky (ICMPD). ICMPD sa zaoberá predovšetkým migráciou v oblasti strednej a východnej Európy, informuje krajiny tohto regiónu o nových trendoch v tejto oblasti a poskytuje im pomoc v procese približovania ich národných politík.
Poslanci posunuli do druhého čítania aj návrh ústavného zákona, ktorý rozširuje právomoci verejného ochrancu práv tým, že bude oprávnený podať návrh na začatie konania pred Ústavným súdom SR. Ďalšou navrhovanou zmenou je rozšírenie ochrany práv a slobôd fyzických a právnických osôb. Ombudsman by sa mal podieľať na ochrane ich práv a slobôd pri konaní, rozhodovaní alebo nečinnosti orgánov verejnej správy, ak sú v rozpore s právnym poriadkom alebo princípmi demokratického a právneho štátu.
pr;an;nr