BRUSEL 15. decembra (SITA/AP/AFP) - Európskych lídrov, ktorí dnes odštartujú v Bruseli dvojdňový summit, čaká ťažká skúška. Cieľom vrcholnej schôdzky je dostať blok z krízy, ktorá vznikla v súvislosti s rozpočtom EÚ na roky 2007 až 2013. V únii narastá strach pred zlyhaním, kompromis totiž nie je na dohľad. Londýn zostáva naďalej v otázke svojho rabatu neoblomný, aj najnovší britský návrh rozpočtu narazil na silné odmietnutie. Európski poslanci hovorili často o "provokácii" Britov. Poľsko už pohrozilo vetom. Tým narastá pravdepodobnosť, že problém "zdedí" v januári Rakúsko.
Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso považuje nový britský návrh rozpočtu EÚ na roky 2007 až 2013 za nepostačujúci. "Jednoducho to nestačí. Máme pred sebou ešte dlhú cestu a málo času," povedal šéf európskej exekutívy. Podobný názor vyjadrili aj predstavitelia ďalších európskych krajín, pričom Poľsko varovalo, že rozpočet v súčasnej podobe bude vetovať. "Návrh, aký je teraz, budeme vetovať. Absolútne nás neuspokojuje," vyhlásil poľský premiér Kazimierz Marcinkiewicz. Hlasovať proti tomuto návrhu bude aj litovský premiér Algirdas Brazauskas, ktorý ho považuje za "neprijateľný".
Barroso tvrdí, že na nadchádzajúcom summite musia lídri EÚ zabezpečiť adekvátne financovanie rozšírenej EÚ, inak úplne stratia dôveru verejnosti v európsku integráciu. "Ak sa nedohodnú, vyšle to veľmi negatívny signál, že Európa je zablokovaná a nedokáže robiť rozhodnutia," zdôraznil. Čo sa týka možnej dohody o rozpočte je však Barroso podľa vlastných slov značne pesimistický. "Mám veľké obavy," povedal.
Paríž návrh rozpočtu tiež odmieta a tvrdí, že Británia nenesie rovnaké bremeno nákladov EÚ ako ostatné štáty. "Posledný návrh nie je základom na dohodu," uviedol minister zahraničia Philippe Douste-Blazy. Minister považuje britskú úľavu za "historickú anomáliu" a hovorí, že práve britská zľava je kľúčom k dohode. Zároveň vyjadril nádej, že Británia posledným návrhom "ešte nepovedala posledné slovo".
Britské predsedníctvo EÚ zverejnilo v stredu nový návrh rozpočtu, v ktorom oproti predchádzajúcemu návrhu mierne zvyšuje pomoc pre nové členské štáty a celkový rozpočet únie, no len kozmeticky upravuje tzv. britskú úľavu, ktorú kritizuje väčšina krajín EÚ. Návrh rozpočtu tiež zlepšuje finančnú situáciu niektorých starých členov a zľahčuje podmienky na čerpanie fondov pre nových členov.
Návrh, i keď miernejšie, odmietli Holandsko aj Španielsko. "Ešte to nie je ono," povedal Henk Brons, hovorca holandského premiéra Jana Petra Balkenenda. Španielska vláda si myslí, že nový návrh je "malý krok správnym smerom, no nie postačujúci". Premiér José Luis Rodríguez Zapatero vyhlásil, že na summit do Bruselu odcestuje s cieľom "získať lepší výsledok pre Španielsko".
Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda víta revidovaný britský návrh rozpočtu Európskej únie (EÚ) a považuje ho za dobrý základ pre dohodu. Zároveň považuje za dôležité, aby sa dohoda o finančnej perspektíve na roky 2007 až 2013 prijala už na decembrovom summite aj preto, aby sa Slovensko dobre pripravilo na čerpanie prostriedkov z EÚ. Za kľúčové vylepšenie v novom návrhu považuje, že daň z pridanej hodnoty je zaradená ako oprávnený výdavok pre verejnú správu, pre regionálne a miestne orgány, pre Európsky fond regionálneho rozvoja, pre Európsky sociálny fond a Kohézny fond, čo umožní šetriť verejné zdroje. Za druhé vylepšenie označil premiér zvýšenie čiastky na odstavenie Jaslovských Bohuníc z 237 mil. eur na 375 mil. eur v novom návrhu. Ako ďalej konštatoval, tento návrh je podľa neho lepší ako predchádzajúci, pričom ho považuje za dobrú bázu aj pre ostatné krajiny Visegrádskej štvorky. "Netvrdím však, že konečná podoba nemôže byť ešte lepšia a budem sa o to usilovať," poznamenal.
M. Dzurinda ďalej zdôraznil, že dohoda na základe nového britského návrhu je podľa neho lepšia ako nedohoda a v konečnom dôsledku sa pridá na stranu tých argumentov, ktoré vyústia v dohodu.
mt;bl gb