SME

Analýzy MP SR potvrdili, že kapry obsahujú chemikálie

BRATISLAVA 15. decembra (SITA) - Výsledky testov kaprov, ktoré nariadilo Štátnemu veterinárnemu a potravinovému ústavu (ŠVPÚ) v Dolnom Kubíne Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR považuje Greenpeace ...

BRATISLAVA 15. decembra (SITA) - Výsledky testov kaprov, ktoré nariadilo Štátnemu veterinárnemu a potravinovému ústavu (ŠVPÚ) v Dolnom Kubíne Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR považuje Greenpeace za potvrdenie správnosti svojho výskumu. Uvádza sa v stanovisku Greenpeace k dnešnej tlačovej besede ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona, o ktorom agentúru SITA informoval hovorca organizácie Juraj Rizman. Analýzy kaprov, ktoré vykonal ŠVPÚ totiž podľa Greenpeace potvrdzujú, že v rybách sa nachádzajú nebezpečné chemikálie. „To, že štátne orgány našli iné množstvá ftalátov je momentálne irelevantné,“ tvrdí koordinátor toxickej kampane Greenpeace International Martin Hojsík. Podstatné je, že chemikálie sa v rybách vôbec nachádzajú. Tvrdenie ministra Simona, že o výsledkoch svojich testov neinformovali príslušné inštitúcie nie je podľa ochranárov pravdivé. Ako pre agentúru SITA povedal Rizman, v deň kedy správu zverejnili - 24. novembra, ju poslali Štátnej veterinárnej a potravinovej správe SR.

SkryťVypnúť reklamu

Greenpeace v tejto súvislosti protestuje proti tvrdeniu, ktoré obsahuje tlačová správa MP SR, kde sa píše, že "pracovníci ŠVPÚ sa zamerali na tie ftaláty, ktoré Greenpeace identifikoval vo vákuovo balených kaproch z hypermarketov v štyroch krajinách EÚ.“ Toto tvrdenie je nepravdivé, pretože kapry testované organizáciou Greenpeace neboli vákuovo balené. Balenie by totiž mohlo mať vplyv na obsah nebezpečných látok vo vzorkách, upozorňuje Greenpeace. „Súhlasíme s názorom ministra Simona, že konzumácia kaprov nepredstavuje priame akútne zdravotné riziko. Nikdy sme to ani netvrdili. Trváme však na tom, že prítomnosť týchto látok v telách rýb predstavuje z dlhodobého hľadiska riziko, tak pre zdravie človeka, ako i pre životné prostredie," tvrdí Hojsík.

SkryťVypnúť reklamu

Greenpeace trvá na tom, že jeho metodika nákupu, transportu a testovania vzoriek bola správna. Na celý proces dohliadala odborníčka Greenpeace - biochemička Kateřina Věntusová. Všetky vzorky boli odborne ošetrené a nakladalo sa s nimi presne podľa postupov pre tento typ testovania, tvrdí Greenepeace. Pripomína, že vzorky analyzovali nezávislé laboratóriá LGC Ltd. z Veľkej Británie. Použitú metodiku a popis testov je Greenpeace ochotný poskytnúť každému na vyžiadanie v angličtine.

Greenpeace za posledné dva roky testoval prítomnosť nebezpečných chemikálií aj u iných druhov rýb. Koncom októbra 2004 zverejnil napríklad materiál o výskume rýb z Vysokých Tatier. Výsledky analýz, potvrdili že ryby obsahujú toxické chemikálie ako sú alkylfenoly, brómované spomaľovače horenia, ftaláty a zistila sa aj prítomnosť nervového jedu - pesticídu Permethrín. Testované boli dve vzorky zo Štrbského plesa - plotica červenooká a ostriež zelenkavý.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 232
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 927
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 989
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 495
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 753
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 540
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 188
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 748
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu