Bratislava 16. decembra (TASR) - Podozrenia z možného konfliktu záujmov niektorých členov komisie pre biologickú bezpečnosť v súvislosti s reguláciou geneticky modifikovaných organizmov, na ktoré upozornila organizácia Greenpeace, jej predseda Igor Ferenčík odmieta.
Greenpeace vyhlásil, že v najbližšom období plánuje preveriť, či neexistujú prepojenia, na základe ktorých by mohli členovia komisie byť pri rozhodovaní ovplyvnení komerčnými firmami.
"V komisii sú zástupcovia jednotlivých rezortov, poprední medzinárodne uznávaní vedci, zástupcovia MVO, spotrebiteľského zväzu a ďalší je tam zástupca výrobcov. No a to je komisia, a koho chcú preverovať?" povedal pre TASR Ferenčík. "Sú to minimálne neslušné vyhlásenia vychádzajúce z úplnej neznalosti veci. Nakoniec - treba sa opýtať zástupcu MVO, či má nejaké zlé poznatky z práce komisie," dodal. Štatút a rokovací poriadok komisie je podľa neho na webstránke MŽP SR. "Sú tam aj zápisnice z rokovaní, z ktorých sa dá vyčítať, že nie všetky odporúčania komisie sa prijímajú hladko, často si pýtame dodatočné podrobnejšie informácie," konštatoval Ferenčík.
V ponímaní potreby zavedenia GMO existuje podľa neho dvojaký meter. Európska únia vo veľkom podľa Ferenčíka dováža sóju, ktorá je potrebná na kŕmenie hospodárskych zvierat, no "viac než 90 percent z nej je modifikovanej". "Kukuricu nepotrebujeme, vieme si ju dopestovať, tak sa proti nej vedie protikampaň, a intenzívne sa proti kukurici brojí," dodal Ferenčík v súvislosti s kampaňou Greenpeace proti geneticky modifikovanej kukurici.