Bratislava 16. decembra (TASR) - Demokratická strana (DS) sa zlúči so Slovenskou demokratickou úniou. De facto je už o tom rozhodnuté, de jure zlúčenie musí ešte potvrdiť trojpätinová väčšina delegátov na sobotňajšom sneme v Banskej Bystrici.
Pred dvoma týždňami Republiková rada DS odporučila kongresu, aby schválili jeho delegáti zlúčenie so stranou Mikuláša Dzurindu. Ako povedal TASR predseda strany Ľudovít Kaník, DS ako strana nezanikne, ani jej značka a časť stanov preberie strana s novým názvom SDKÚ-DS, pretože v dohode o zlúčení existujú o tomto presné ustanovenia. "Zlúčenie je kontinuitou vo fungovaní DS, pretože sa odvoláva na vznik a preberá históriu až od roku 1946. Myslím si, že všetky tieto fakty, argumenty, technika zlúčenia zabezpečujúce našim ľuďom plné politické angažovanie sa a vytvoria dostatočné predpoklady na to, aby bolo dosť hlasov na odsúhlasenie dohody," konštatoval. Kaník považuje zlúčenie za novú etapu života DS, lepšie možnosti pre jej členov a realizáciu programu a hodnoty.
V súvislosti s hospodárením strany Kaník poznamenal, že DS nemá miliónové dlžoby a súčasťou dohody je audit záväzkov a majetku DS. "Nedisponujeme veľkým majetok. Hlavnou súčasťou hmotného majetku sú priestory na Šancovej ulici v Bratislave, kde DS sídli. Z hľadiska záväzkov nie sú iné ako bežné. Miliónové dlžoby nemáme," dodal predseda DS.
Ak v sobotu delegáti kongresu DS odsúhlasia zlúčenie s SDKÚ, tak začiatkom roka 2006 zvolajú unionisti mimoriadny kongres. Generálny sekretár strany, ktorý rokovanie viedol, Ivan Harman pre TASR uviedol, že súčasťou dohody sú aj zmeny budúcich stanov strany SDKÚ-DS.
SDKÚ a DS začali úzko spolupracovať už pred minulými parlamentnými voľbami. Hoci DS pôvodne kandidovala v koalícii s Demokratickou úniou Jána Budaja, týždeň pred voľbami podpísala dohodu s SDKÚ. Po voľbách sa Dzurinda stal druhýkrát premiérom a Kaníka navrhol do funkcie ministra práce, sociálnych vecí a rodiny, kde mal politicky vystupovať ako nominant SDKÚ. DS spolupracovala s SDKÚ aj vo voľbách do VÚC, pričom v niekoľkých krajoch koalícia SDKÚ-DS (väčšinou v kombinácií s KDH) získala najviac poslaneckých mandátov.
Na kongrese DS 18. júna tohto roka sa stal predsedom strany opäť Kaník. Jeho programom pritom bola užšia spolupráca s SDKÚ.
DS je podľa prieskumov preferencií politických strán dlhodobo pod prahom zvoliteľnosti do slovenského parlamentu.
DS vznikla v septembri 1944 počas SNP ako prejav boja proti fašizmu, boja za slobodu, demokraciu a občianske práva. Komunistický prevrat vo februári ukončil slobodnú politickú činnosť DS na Slovensku. Dňa 10. decembra 1989 bola činnosť DS na Slovensku obnovená a jej zámerom bolo prinavrátiť slobodu a demokraciu občanom Slovenska.