Domáce udalosti od 10. do 16. decembra

BRATISLAVA 17. decembra (SITA) -


10. decembra

Rekordne málo - 11,07 percenta oprávnených voličov hlasovalo vo voľbách predsedov samosprávnych krajov. "Účasť v týchto voľbách je najnižšou účasťou vo všetkých voľbách, ktoré sa v Slovenskej republike konali od jej vzniku v roku 1993," povedal k oficiálnym výsledkom 2. kola volieb do orgánov samosprávnych krajov predseda Štatistického úradu (ŠÚ) SR Peter Mach.

Aktivisti Amnesty International (AI) Slovensko s čiernymi vrecami na hlavách protestovali na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí proti mučeniu v amerických tajných väzniciach a vo väznici v Guantanáme. Akcia, ktorej posolstvom je heslo Stop mučeniu!, sa uskutočnila pri príležitosti Dňa ľudských práv pred americkou ambasádou.


11. decembra

Nízka účasť na voľbách predsedov samosprávnych krajov nie je len chybou politikov, ale aj občanov. Myslí si to prezident republiky Ivan Gašparovič, ktorý "skryte dúfal", že tentoraz bude účasť vyššia, pretože župani budú ústrednou postavou svojho kraja. Občania si však podľa hlavy štátu neuvedomujú, že len oni môžu zmeniť súčasný stav.

KDH neobhájilo svoje pozície z predchádzajúcich volieb do samosprávnych orgánov, čo predsedu Pavla Hrušovského mrzí. Ako vyhlásil, ani jeden z kandidátov KDH nebol zvolený za župana, čo Hrušovský rešpektuje, lebo ide o výsledok demokratických volieb. Napriek týmto slovám sa domnieva, že úspech v týchto regionálnych voľbách bol pre hnutie veľký, keďže získalo 87 mandátov. Podľa Hrušovského by sa mali politici zamyslieť nad nízkou účasťou v hlasovaní. Myslí si, že politici na všetkých úrovniach nevyužili priestor, aby prezentovali dôležitosť samosprávnych krajov. Nevylúčil, že dôvodom nízkej účasti sú aj súčasné problémy na politickej scéne.

Dvaja noví predsedovia samosprávnych krajov - predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Vladimír Bajan a predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Zdenko Trebuľa sa budú musieť vzdať svojej funkcie v miestnej samospráve. Bajan je v súčasnosti starostom bratislavskej Petržalky a Trebuľa je primátorom Košíc. Ako k oficiálnym výsledkom 2. kola regionálnych volieb uviedla zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Lívia Škultétyová, "zákon o samospráve vyšších územných celkov (VÚC) hovorí, že funkcia predsedu samosprávneho kraja je nezlučiteľná s funkciou starostu obce.

Výsledky volieb preukázali, že ľudia idú po osobnostiach skôr než po politických stranách. Myslí si to novozvolený bratislavský župan Vladimír Bajan, ktorý je rád, že "Bratislava nie je modrá, fialová ani červená, ale že je normálna". Zároveň tak naznačil, s čím môže súvisieť jeho úspech vo voľbách, v ktorých získal o takmer 20 000 hlasov viac ako protikandidát Ľubo Roman.

Viac investícii do rozvoja infraštruktúry, podpora obcí a miest pri realizácii rozvojových projektov, užšia spolupráca so samosprávami miest a obcí v rámci Košického samosprávneho kraja( KSK). Takto stručne charakterizoval základné tézy svojho pôsobenia novozvolený predseda KSK Zdenko Trebuľa, na ktorej Krajská volebná komisia KSK zverejnila výsledky druhého kola županských volieb.

Nový predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Tibor Mikuš ostane aj naďalej poslancom NR SR. "Nevidím dôvod na vzdanie sa mandátu," informoval.

Občania Žilinského samosprávneho kraja mali záujem o zmenu. Uviedol to novozvolený predseda ŽSK Juraj Blanár. "Je to pre mňa zaväzujúce a napĺňa ma to zodpovednosťou," dodal.

Staronový predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Milan Belica po vyhlásení volebných výsledkov uviedol, že na pôde Úradu NSK budú potrebné niektoré personálne zmeny, a to aj na vedúcich postoch.

Peter Chudík, ktorý obhájil funkciu predsedu Prešovského samosprávneho kraja (PSK), bezprostredne po svojom znovuzvolení povedal, že tieto voľby boli oveľa ťažšie, aj keď výsledok bol pred štyrmi rokmi veľmi tesný.

Víťaz druhého kola volieb župana v Banskobystrickom kraji (BBSK) Milan Murgaš považuje za hlavný dôvod svojho úspechu zrozumiteľnú komunikáciu svojho programu voličom. Počas kampane podľa vlastných slov navštívil najviac obcí a mal najviac stretnutí s ľuďmi spomedzi všetkých kandidátov.

O víťazovi volieb predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TNSK) rozhodla vyššia volebná účasť v Trenčianskom obvode. "Teší ma, že práve trenčiansky obvod neskutočne zabral a zabojoval," uviedol nový župan Pavol Sedláček a dodal, že chce byť županom pre všetkých obyvateľov kraja.


12. decembra

V priestoroch bratislavskej väznice v Justičnom paláci pokračovalo hlavné pojednávanie Špeciálneho súdu (ŠS) v kauze tunelovania Devín banky po konkurze. Spis v tejto kauze bol na Najvyššom súde (NS) SR, ktorý predĺžil väzbu ôsmim obžalovaným do mája 2006.

Generálny prokurátor Dobroslav Trnka vymenoval svojho prvého námestníka. Stal sa ním vedúci občianskosúdneho oddelenia netrestného odboru Generálnej prokuratúry SR Ladislav Tichý.

Proces s Vladimírom F., Mariánom Š., Františkom M. a Annou M., ktorí sú obžalovaní z podvodu a porušovania záväzných pravidiel hospodárskeho styku v kauze nebankových subjektov Horizont Slovakia a BMG Invest, musela predsedníčka senátu Špeciálneho súdu ešte pred prednesom obžaloby odročiť na neurčito. V prípade obžalovaného Františka M., ktorý je stíhaný na úteku, totiž nebola splnená päťdňová lehota na prípravu konania. Podľa vyšetrovateľa obe spoločnosti od svojho vzniku 4. januára 1995 resp. 26. júna 1996 podnikali v rozpore so zákonom o bankách a bez povolenia Národnej banky Slovenska vykonávali bankovú činnosť.

Hnutie za demokraciu (HZD) považuje predseda Smeru-SD Robert Fico za strategického partnera. "HZD má regionálne štruktúry, vie dodržiavať dohody a je možné sa na neho spoľahnúť," ocenil spoluprácu s HZD v regionálnych voľbách Fico. Zároveň vyzdvihol, že s HZD sa pred voľbami uzavreli racionálne dohody o kandidátoch. "Orientácia HZD, jeho silný sociálny program nás spája do budúcnosti," zdôraznil Fico. Odmietol však úvahy o integrácii Smeru-SD a HZD či predvolebnej koalícii. "HZD je suverénnou stranou. Akékoľvek rozhodnutie musí prísť z vnútra HZD," dodal. Podľa predsedu HZD Jozefa Grapu jeho strana sa bude snažiť získať v parlamentných voľbách päť percent samostatným postupom.

V Nemocnici sv. Cyrila a Metoda na Antolskej ulici v bratislavskej mestskej časti Petržalka slávnostne otvorili v poradí už šieste Hniezdo záchrany. Ako pri tejto príležitosti uviedla Anna Ghannamová z Občianskeho združenie (OZ) Šanca pre nechcených, tento rok otvoria ešte štyri Hniezda záchrany. "V utorok otvárame Hniezdo záchrany v Nitre a v stredu v Ružomberku. Potom by mali prísť na rad Banská Bystrica a Košice," povedala Ghannamová. OZ sa chce venovať aj novému projektu s názvom Náruč záchrany. "Ide o dlhodobý projekt, v rámci ktorého chceme vybudovať stacionáre pre matky, ktoré presvedčíme, aby pri svojom dieťatku zostali.

Sex-biznis, užívanie drog a HIV sú vo východnej Európe a strednej Ázii, v regióne, ktorý zažíva jednu z najrýchlejšie rastúcich epidémií HIV vo svete, nerozlučne prepojené. Uvádza sa to v novej správe organizácie Harm Reduction Sieť strednej a východnej Európy (CEEHRN). Na Slovensku, ktoré patrí medzi krajiny s nízkym výskytom HIV, je podľa odhadov do 12-tisíc osôb pracujúcich v sex-biznise a 16-tisíc injekčných užívateľov drog. "Je to výrazne lepšia situácia ako na Ukrajine alebo v Rumunsku, kde je sex-biznis kriminalizovaný," uviedla Katarína Jirešová z občianskeho združenia Odyseus. Ako však zdôraznila, akokoľvek je situácia na Slovensku pozitívna, nemožno zaspať na vavrínoch.

Odmietavé stanovisko k návrhu zákona o dlhodobej starostlivosti a dlhodobej podpore integrácie osôb s funkčným obmedzením deklarujú zástupcovia organizácií s ťažkým zdravotným postihnutím. "Zásadne nesúhlasíme s presunom kompetencií vo veciach občanov s ťažkým zdravotným postihnutím na rezort zdravotníctva a na zdravotné poisťovne," uvádza sa v otvorenom liste adresovanom ministrom slovenskej vlády.


13. decembra

NR SR schválila návrh budúcoročného štátneho rozpočtu (ŠR) so schodkom 57,468 mld. Sk. Celkové príjmy sú v budúcom roku vo výške 272,717 mld. Sk pri celkových výdavkoch štátneho rozpočtu 330,185 mld. Sk. Schodok verejných financií vypočítaný podľa metodiky ESA 95 by mal v budúcom roku bez započítania nákladov dôchodkovej reformy dosiahnuť 2,9 % predpokladaného hrubého domáceho produktu. Návrh budúcoročného štátneho rozpočtu svojím hlasom v NR SR podporilo 79 zo 142 prítomných poslancov. Návrh štátneho rozpočtu nepodporilo 62 poslancov a hlasovania sa zdržal jeden zákonodarca.

Pre podpredsedu vlády a ministra financií Ivana Mikloša je na schválenom budúcoročnom štátnom rozpočte podstatné to, že vytvára predpoklady na pokračovanie zdravého vysokého ekonomického rastu. „Napriek tomu, že je to rozpočet na volebný rok, nejde o predvolebný rozpočet v populistickom zmysle,“ zdôraznil. Podľa neho tým, že rozpočet znižuje deficit verejných financií o pol percenta HDP, postupne znižuje mieru zadlženosti budúcich generácií. „Pomôže tiež dovŕšiť integráciu do Európskej únie a teda možnosť Slovenska vstúpiť do eurozóny od 1. januára 2009,“ poznamenal.

NR SR schválila novelu zákona o zdravotnom poistení, ktorá okrem iného stanovuje limity pre poplatky za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Upravuje tiež úhrady zdravotných poisťovní, resp. pacientov za diagnózy. Táto novela vzbudila kritiku stavovských a profesijných organizácií, ktoré jej vyčítali nejednoznačnosť a možnosť rozličného výkladu. Kritizovali tiež, že pozmeňujúce návrhy radikálne zasahujú do zdravotníckej legislatívy, pričom o nich nebola možnosť diskutovať.

Nová štátna tajomníčka ministerstva školstva Dana Dorotea Mikulová chce v rezorte presadzovať politiku lintnerovcov, ktorí ju na tento post nominovali, hoci Mikulová je nestraníčka. Politika poslancov zoskupených okolo Ľubomíra Lintnera jej však vyhovuje. Nová štátna tajomníčka bude oficiálne zodpovedať za vedu a výskum. Participovať chce však na kurikulárnej transformácii a chce sa zaoberať aj mládežou. To sú podľa jej slov oblasti, ktoré sú jej blízke. Doterajšie kroky ministra školstva Martina Fronca hodnotí vcelku pozitívne. Ako riaditeľka súkromnej školy privítala najmä prijatie zákona o školskej správe a samospráve a zákona o financovaní škôl, ktorými sa zrovnoprávnili neštátne školy so štátnymi.

Slovenskí vojaci pôsobiaci v Afganistane pocítili ranné zemetrasenie v tejto krajine o sile 6,7 stupňa Richterovej škály. Hovorca ozbrojených síl Milan Vanga zdôraznil, že z vojakov nikto nebol zranený. Žiadne škody zemetrasenie nespôsobilo ani na technike.

Na leteckej základni Sliač sa začali zalietavacie skúšky prvých dvoch stíhačiek MiG -29, ktoré pre slovenskú armádu zmodernizoval ruský výrobca. Ako informoval štátny tajomník ministerstva obrany Martin Fedor, do konca roka budú mať vzdušné sily SR k dispozícii štyri zmodernizované stíhačky, ostatných osem sa má zmodernizovať v priebehu budúceho roka. Modernizácia jednej stíhačky stojí podľa Fedora zhruba 200 mil. korún, časť nákladov hradí ruská strana z deblokácií štátneho dlhu.

Televíznemu spravodajstvu úplne dôveruje 22 % obyvateľov Slovenska a takmer 40 % si myslí, že televízie v spravodajstve informujú pravdivo len niekedy alebo nikdy. Napriek tomu viac ako polovica Slovákov považuje televíziu za najdôveryhodnejší zdroj informácií. Pre 59 % občanov je spravodajstvo komerčných staníc rovnako dôveryhodné ako spravodajstvo verejnoprávnej televízie. Vyplýva to z medzinárodného prieskumu, ktorý na Slovensku a v ďalších 13 európskych krajinách na reprezentatívnej vzorke 6 000 respondentov urobila spoločnosť UPC. Televízne reality show zaujímajú podľa prieskumu 54 % Slovákov, 34 % respondentov sa ich aj snaží sledovať. Takmer polovica oslovených uviedla, že reality show ich buď nezaujímajú alebo sa im nepáčia. Z prieskumu ďalej vyplýva, že 75 % Slovákov pozerá televíziu každý deň, čo je menej než európsky priemer (82 %).

Druhý senát Ústavného súdu (ÚS) SR pod vedením predsedu Jána Mazáka vyhlásil rozhodnutie vo veci sťažovateľa Nafta Gbely, a. s. voči rozsudkom Krajského súdu Trnava a Najvyššieho súdu SR. Nafta podala sťažnosť na ÚS SR vo veci porušenia jej základného práva vlastniť majetok a základného práva na súdnu ochranu rozsudkom Krajského súdu Trnava a Najvyššieho súdu SR. Senát konštatoval, že práva Nafty porušené neboli. Proti rozhodnutiu senátu ÚS SR nie je možné odvolanie.

Senát Najvyššieho súdu (NS) SR v kauze vraždy študentky Ľudmily Cervanovej definitívny verdikt nevyniesol. Kauzu sa nepodarilo uzavrieť ani po vyše 28 rokoch. Pojednávanie odročil na neurčito, pretože štyria obžalovaní ako aj ich obhajcovia podali námietku zaujatosti voči senátu, keď ich predseda senátu informoval, že na verejnom zasadnutí nebudú vykonané ďalšie dôkazy, ktoré sa našli v archívoch v Levoči. Obhajoba predložila NS SR nové listinné dôkazy z archívov ministerstva vnútra v Levoči. Nachádzajú sa medzi nimi viaceré výpovede svedkov, ktorí svedčili v prospech obžalovaných, avšak neboli zaradené do spisu. O námietke zaujatosti bude musieť rozhodnúť iný senát NS SR.

14. decembra

Prezident Ivan Gašparovič podpísal novelu zákona o ochrane vkladov, ktorá vytvára právny priestor na zníženie výšky ročných príspevkov bankových subjektov do Fondu ochrany vkladov (FOV). Podľa schválenej novely bude výška riadneho ročného príspevku v rokoch, keď je FOV pre vyplácanie náhrad za nedostupné vklady v dlhovej pozícii voči Národnej banke Slovenska, dosahovať najmenej 0,35 % z priemernej hodnoty zákonom chránených vkladov v príslušnej banke. Novela upravuje aj výšku ročných príspevkov bánk do FOV na roky, počas ktorých fond síce nie je v dlhovej pozícii voči centrálnej banke, ale nemá vlastné finančné zdroje na zabezpečenie výplaty náhrad najmenej vo výške 1,5 % z celkovej hodnoty všetkých zákonom chránených vkladov.

Minister obrany bude mať vo výnimočnom prípade právomoc nariadiť zlikvidovanie lietadla. Vyplýva to z novelizácie zákona o civilnom letectve a zákona o ozbrojených silách, ktorú schválil parlament. Podľa normy bude môcť minister rozhodnúť o tomto krajnom riešení len vtedy, ak je jasné, že má byť lietadlo použité proti životom ľudí alebo môže spôsobiť obzvlášť závažné následky. V neprítomnosti ministra obrany bude toto rozhodnutie na poverenom členovi vlády, ktorým bude buď minister vnútra alebo minister dopravy, pôšt a telekomunikácií.

Do Bosny a Hercegoviny vyšle rezort obrany strážnu čatu do 40 vojakov, ktorí budú pôsobiť v operácii Althea. Rozhodla o tom NR SR, keď zo 136 prítomných návrh vlády podporilo 122 poslancov.

NR SR opätovne odsúhlasila návrh zákona o príspevkoch na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa, ktorý vrátil prezident Ivan Gašparovič. Jeho námietka, podľa ktorej žiadal vypustiť zo schváleného zákona ustanovenie o tom, že starostlivosť poručníka o dieťa, ktorého rodičia nie sú plnoletí, sa nepovažuje za náhradnú starostlivosť o dieťa, však neprešla. Prezident pri vrátení zákona do pléna parlamentu argumentoval tým, že tento text diskriminuje poručníka pri osobnej starostlivosti o dieťa, ktorého rodičia nie sú plnoletí.

NR SR prelomila prezidentovo veto a opätovne schválila novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Podľa novely budú informácie o platoch a odmenách ľudí, ktorí pôsobia v štátnych alebo samosprávnych orgánoch a sú financovaní z peňazí daňových poplatníkov, verejné. Na základe novely by ďalej malo byť povinné zverejňovanie informácií o prevode vlastníctva majetku štátu, samosprávy a verejnoprávnych inštitúcií, vrátane osobných údajov ľudí, ktorí tento majetok nadobudli.

NR SR schválila zákon o verejnom obstarávaní, ktorej cieľom je zvýšiť transparentnosť verejného obstarávania, zefektívniť kontrolu vynakladania verejných prostriedkov a tým prispieť k boju proti korupcii vo verejnej správe. Zákonu bude podliehať aj fyzická alebo právnická osoba, ktorej na dodávku tovaru, služieb alebo stavebných prác poskytne verejný obstarávateľ viac ako 50 % prostriedkov na ich úhradu. Stanovuje aj nové pravidlá, ktoré môže obstarávateľ využiť, ak je vo verejnom záujme plnenie predmetu obstarávania v zmluvnom termíne alebo veľmi blízko k tomuto termínu. Obstarávateľ tak bude môcť v prípade, že dodávateľ nebude schopný plniť dodávky v zmluvnom termíne, začať rokovanie o uzavretí zmluvy s druhým dodávateľom v poradí.

Sociálna poisťovňa (SP) by mala v budúcom roku vykryť deficit v dôchodkovom poistení vo výške 40,4 mld. Sk. "Po navýšení tohto deficitu takmer o 6,9 mld. Sk, čo zodpovedá nevyhnutnému zostatku na zabezpečenie plynulosti výplat dôchodkových dávok, vznikne potreba krytia v dôchodkovom poistení vo výške 47,3 mld. Sk," uvádza sa v návrhu rozpočtu SP, ktorý schválil parlament.

Minister vnútra Vladimír Palko informoval poslancov o priebehu vyšetrovania vraždy študenta Daniela Tupého a o postupe jeho rezortu pri potláčaní prejavov rasizmu a intolerancie na Slovensku. Ako Palko skonštatoval, ani napriek intenzívnej snahe „súčasný stav poznatkov zatiaľ neoprávňuje obviniť konkrétne osoby“. Poslanci správu ministra vnútra Vladimíra Palka o priebehu vyšetrovania vraždy študenta Daniela Tupého a o postupe rezortu vnútra pri potláčaní prejavov rasizmu a intolerancie na Slovensku zobrali na vedomie.

Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda privítal revidovaný britský návrh rozpočtu EÚ a považuje ho za dobrý základ pre dohodu. Zároveň považuje za dôležité, aby sa dohoda o finančnej perspektíve na roky 2007 až 2013 prijala už na decembrovom summite aj preto, aby sa Slovensko dobre pripravilo na čerpanie prostriedkov z EÚ. Za kľúčové vylepšenie v novom návrhu považuje, že daň z pridanej hodnoty je zaradená ako oprávnený výdavok pre verejnú správu, pre regionálne a miestne orgány, pre Európsky fond regionálneho rozvoja, pre Európsky sociálny fond a Kohézny fond, čo umožní šetriť verejné zdroje. Za druhé vylepšenie označil premiér zvýšenie čiastky na odstavenie Jaslovských Bohuníc z 237 mil. eur na 375 mil. eur v novom návrhu

Novou vedúcou Úradu vlády Slovenskej republiky sa po rozhodnutí kabinetu stane doterajšia zástupkyňa vedúceho Úrady vlády SR Eva Hrinková. Vláda rozhodla o odvolaní doterajšieho vedúceho úradu Štefana Hudeca z funkcie.

Slovensko je pripravené zastávať funkciu nestáleho člena Bezpečnostnej rady (BR) OSN. Konštatoval to minister zahraničných vecí Eduard Kukan v súvislosti s prerokovávaním materiálu o pôsobení SR v BR OSN v rokoch 2006-2007. Vláda tento materiál schválila.

Rozhlasová rada nezvolila nového generálneho riaditeľa Slovenského rozhlasu (SRo) ani v opakovanom hlasovaní druhého kola druhej voľby šéfa SRo. Ako informoval predseda Rozhlasovej rady Michal Dzurjanin, ani jeden z kandidátov Ľuboš Machaj a Jaroslav Rezník nezískali potrebných desať z pätnástich hlasov všetkých členov rady. Obaja získali rovnaký počet hlasov ako dnes doobeda, Machaj osem hlasov, Rezník šesť hlasov. V poradí tretia voľba šéfa SRo by sa mala konať vo februári 2006.

V trnavskom Hniezde záchrany našli šesť dní po jeho otvorení 13. decembra chlapčeka, ktorý váži 2 840 gramov a meria 49 centimetrov. Pravdepodobne ide o novorodenca, ktorého po telefóne "odrodil" člen OZ Šanca pre nechcených doktor Michal Kliment.

Falzifikáty 500-eurových bankoviek sa objavili v slovenskom peňažnom obehu. Na túto skutočnosť upozorňuje Národná banka Slovenska (NBS) verejnosť, ale hlavne pracoviská, ktoré prijímajú eurobankovky.

Slovensko sa pre výcvik vodičov cestnej dopravy dostane pred Súdny dvor v Luxemburgu. Európska komisia (EK) sa rozhodla predložiť prípad Slovenskej republiky Súdnemu dvoru, pretože Slovensko nedodržiava európske právne predpisy týkajúce sa minimálnej úrovne výcviku vodičov ťažkých nákladných vozidiel s hmotnosťou nad 7,5 tony a vodičov autokarov.

Pätnásť policajtov z hraničnej kontroly vo Vyšnom Nemeckom a jedného bývalého policajta zadržala polícia. Ako uviedol minister vnútra Vladimír Palko, spolu s ďalším policajtom sú obvinení zo zneužívania právomocí verejného činiteľa a prijímania úplatku. Policajti počas služby na hraničnom priechode brali ako úplatky peniaze alebo cigarety.

Minister vnútra Vladimír Palko pokarhal písomne policajta, ktorý počas prvého odborového protestu v októbri niesol transparent s textom "Ak policajta nezaplatí štát, rada to urobí mafia", potvrdil podpredseda policajných odborov Štefan Dvorský. Ako dodal, ide po výčitke o druhé najmiernejšie potrestanie policajta. Podľa informácií Dvorského sa však tento 39-ročný policajt z okresu Galanta voči tomuto rozhodnutiu ministra odvolá.

15. decembra

Premiér Mikuláš Dzurinda verí, že počas summitu európskych lídrov, ktorý sa začal v Bruseli, dôjde k dohode. „Cítim dobrú vôľu,“ uviedol Dzurinda pred začiatkom rokovaní, ktoré britský premiér Tony Blair označil za náročné. Dzurinda je presvedčený, že šéfovia vlád a štátov EÚ urobia vo štvrtok a piatok všetko, aby našli konsenzus o finančných perspektívach únie na roky 2007 až 2013. Bratislava je podľa neho pripravená zľaviť vo svojich predstavách o fungovaní EÚ, ak by to malo viesť k pozitívnemu výsledku.

NR SR odmietla zmeny vo volebnom zákone, ktoré predložili poslanci za ĽS-HZDS Katarína Tóthová a Tibor Cabaj. Návrh počítal so zmenou pomerného volebného systému na väčšinový, keď územie Slovenskej republiky malo tvoriť 150 jednomandátových volebných obvodov.

Za spoluprácu sa poďakoval poslancom na záver posledného tohtoročného rokovania NR SR jej predseda Pavol Hrušovský. Všetkým zaželal pokojné prežitie vianočných sviatkov, veľa radosti, pokoja a Božieho požehnania do Nového roka 2006. Podobné želania predniesli aj zástupcovia parlamentných poslaneckých klubov. Tohtoročné rokovania ukončili poslanci spoločným spevom Tichej noci. Národná rada SR by sa mala zísť v novom roku 31. januára.

Polročnú odmenu vo výške 275 980 korún mestskí poslanci schválili primátorovi Bratislavy Andrejovi Ďurkovskému. Primátorovi udelili odmenu 50 percent zo súčtu platov vyplatených za druhý polrok 2005.

Zdenko Trebuľa sa na zasadnutí košického mestského zastupiteľstva vzdal funkcie primátora a odovzdal primátorské insígnie. Vyhral voľby na post predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) a podľa zákona sú tieto dve funkcie nezlučiteľné. Do doplňujúcich primátorských volieb bude viesť mesto Košice doterajší námestník primátora František Knapík a Mestská rada.

Odstupné pol milióna korún dostane košický primátor Zdenko Trebuľa, ktorý odstúpil z funkcie, pretože bol zvolený za predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK). Ako uviedla hovorkyňa košického magistrátu Zuzana Bobríková, na odstupné má nárok v zmysle zákona o odmeňovaní starostov a primátorov. Zdenko Trebuľa post primátora zastával šesť rokov, keďže bol zvolený dvakrát po sebe a po prvom funkčnom období odstupné nezobral. V tomto prípade mu prináleží päťnásobok jeho priemerného mesačného platu, ktorý sa pohyboval vo výške takmer 100 tis. korún.

Slovenskí vojaci budú mať k dispozícii 10 nových ľahkých obrnených vozidiel Aligator 4X4. Vojenský opravárenský podnik Trenčín ich odovzdal ministerstvu obrany.

Ministerstvo obrany podpísalo zmluvu o budúcom zhotovení armádneho mobilného komunikačného systému (MOKYS) so spoločnosťou BAE Systems, informoval hovorca ozbrojených síl Milan Vanga.

Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon je rozhorčený nad tým, že obchodníci predávajú pokazené, plesnivé a poškodené ovocie a zeleninu. Minister tak na tlačovej besede reagoval na výsledky kontroly inšpektorov Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS), ktoré urobili od 1. do 7. decembra v obchodných reťazcoch na Slovensku. Urobili 848 inšpekcií a skontrolovali 6 447 výrobkov. Nedostatky zistili u 148 výrobkov. Z predaja stiahli 698,6 kilogramov ovocia a zeleniny v hodnote takmer 17-tisíc korún. Podľa ministra je takéto správanie obchodníkov vrcholom arogancie.

Výsledky testov kaprov, ktoré nariadilo Štátnemu veterinárnemu a potravinovému ústavu (ŠVPÚ) v Dolnom Kubíne Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR považuje Greenpeace za potvrdenie správnosti svojho výskumu, uvádza sa v stanovisku Greenpeace. Analýzy kaprov podľa Greenpeace potvrdzujú, že v rybách sa nachádzajú nebezpečné chemikálie.

Spoločnosť Perex, vydavateľ denníka Pravda, musí bývalému predsedovi Najvyššieho súdu SR Štefanovi Harabinovi zaplatiť tri milióny korún ako nemajetkovú ujmu za sériu článkov, komentárov a karikatúr, ktoré Pravda uverejnila od leta 2002 do februára 2003. Bratislavský krajský súd potvrdil rozsudok Okresného súdu Bratislava 5. Ten v marci tohto roku rozhodol, že vydavateľ 18-krát neoprávnene zasiahol do osobnostnej integrity žalobcu, za čo sa mu okrem finančného odškodnenia musí aj ospravedlniť a musí uhradiť aj takmer miliónové trovy konania. Harabin rozhodnutie súdu vníma ako satisfakciu a potvrdenie toho, že pri výkone funkcie predsedu NS SR striktne dodržiaval zákon a nikdy ho neporušil. Šéfredaktor Pravdy Petr Šabata povedal, že počkajú na písomné vyhotovenie rozsudku, preštudujú ho a zvážia ďalšie kroky.


16. decembra

Parlamentné voľby na Slovensku by v decembri opäť vyhrala strana Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) so ziskom 31,8 percenta, čo je však o 3,9 percenta menej ako v novembri. Za ním nasleduje ĽS-HZDS s 10,8 percentami, čo je o 1,4 percenta viac ako pred mesiacom. Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) získalo 10,2 percentnú podporu. Vyplýva to z prieskumu agentúry FOCUS, ktorý uskutočnila od 30. novembra do 6. decembra na reprezentatívnej vzorke 1 084 respondentov. Na štvrtom mieste skončila SMK s 9,9 percentami hlasov respondentov. Nasleduje SDKÚ s 8,5 percentnou podporou a KSS so 7,6 percentami. SNS by volilo v decembri 6,9 percenta respondentov. Slobodné fórum by volilo šesť percent opýtaných. Do parlamentu by sa nedostala ANO (3,0 %), HZD (2,7 %) a SZS (1,4 %).

Ak by sa konali parlamentné voľby na začiatku decembra, vyhrala by ich so ziskom 32,5 percenta strana Smer-sociálna demokracia. Na druhom mieste by skončila SMK s 12,2 percentami. ĽS-HZDS by získala 11,8 percenta a KDH 10,8 percenta. Vyplýva to z prieskumu Ústavu pre výskum verejnej mienky pri ŠÚ SR, ktorý uskutočnil v dňoch 1. až 8. decembra na reprezentatívnej vzorke 1 267 respondentov. Na piatom mieste by skončila SDKÚ s podporou 8,8 percenta. Do parlamentu by sa ešte dostala SNS (7,5 %), KSS (6,1 %) a Slobodné fórum (5,3 %). Pod prahom zvoliteľnosti zostalo HZD so ziskom 2,7 percenta. ANO podporuje ju 1,9 percenta respondentov.

Vyše milióna korún sa podarilo získať počas tretieho ročníka celoslovenskej verejnej zbierky 1 deň Úsmevu. Vyzbierané peniaze budú využité pri transformácii detských domovov z internátneho typu na domovy s rodinným charakterom výchovy, na podporu náhradného rodičovstva a na anjelský program Spoločnosti. V 63 mestách sa do akcie zapojilo 1 577 dobrovoľníkov Spoločnosti Úsmev ako dar, ktorí oslovovali ľudí aby prispeli ľubovoľnou sumou na rozvojové projekty pre deti z detských domovov. Cieľom zbierky bolo okrem iného aj zvýšiť informovanosť verejnosti o problémoch detí s nariadenou ústavnou starostlivosťou a poukázať na ich potreby.


Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 6. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 7. Kam do tepla v januári?
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 9. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru?
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Alarica – new business project in the market of shoes
 3. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 7. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 8. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 9. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 10. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 9 161
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 6 414
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 5 164
 4. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 4 095
 5. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 3 420
 6. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 281
 7. Kam do tepla v januári? 2 282
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 986
 9. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 895
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 162

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Verejný nepriateľ Soros. Ako Orbán decimuje kritikov a ničí mimovládky

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov, médiá aj zahraničné organizácie. Vzoprieť sa mu vie málokto.

KOMENTÁRE

Maďari sa už inak ako smiechom brániť nevedia

Antiorbánovský front sa ocitol v situácii, keď vysvetľovanie stratilo význam.

KOMENTÁRE

Milujeme Slovensko

Vieme, že na to máme vo všetkých možných disciplínach.

Neprehliadnite tiež

Košickí policajti na diaľnici pri Poprade havarovali

Zrazili sa s cestárskym pluhom, jeden skončil v nemocnici.

Anketa: Ako Kaliňák pomohol Rómom?

Minister vnútra Robert Kaliňák ohlásil ďalšiu rómsku reformu. Odborníci odpovedajú, ako si počínal s rómskou problematikou

Kaliňák chcel „robiť poriadok v osadách“, no zatiaľ v nich robí len marketing

Rómska reforma, ktorú nedávno ohlásil minister vnútra, je už niekoľkou v poradí počas jeho desaťročného ministrovania. Odborníkom chýbajú výsledky.

Podľa štátu si príroda sama s prasacím morom neporadí

V čase, keď sa pri slovenských hraniciach objavil africký mor prasiat, zaznamenali aj premnoženie diviakov, ktoré ho prenášajú.