Domáce udalosti roka 2005 - október 2005

BRATISLAVA 17. decembra (SITA) -


2. októbra

Na Dunaji pri Gabčíkove neďaleko obce Sap v okrese Dunajská Streda horela rumunská výletná loď Oltenita s belgickými a nórskymi turistami na palube. Pri nehode zahynula jedna osoba. Požiar likvidovali do 3. októbra záchranári z okolitých obcí.

Prehlásenie o dlhodobej spolupráci podpísali v Senici lídri najsilnejších sociálnodemokratických strán v ČR a SR Jiří Paroubek (ČSSD) a Robert Fico (Smer-SD).


3. októbra

Maďarskí policajti zadržali jedného z najhľadanejších Slovákov - Branislava A. Ide o šéfa zločineckej skupiny, ktorý figuroval aj v kauze Mikuláša Černáka ako obžalovaný z vraždy svedka vydierania Mariána Karcela. Po Branislavovi A. pátrala polícia odvtedy, čo Najvyšší súd (NS) SR rozhodol o obnove konania v kauze vraždy Karcela. Predtým ho však senát Krajského súdu v Banskej Bystrici oslobodil a prepustili ho z väzby.


4. októbra

Prezident Ivan Gašparovič vymenoval na post ministra hospodárstva Jirka Malchárka. Napriek istým výhradám voči nemu mu po menovaní povedal, že vkladá doňho dôveru.

Počet politických strán na Slovensku sa po 30. septembri zredukoval o dve tretiny. Len 42 strán a hnutí totiž do tohto termínu doručilo ministerstvu vnútra vyhlásenie o adrese sídla strany a údaje o štatutárovi. Zo 128 doterajších politických strán a hnutí bolo osem v likvidácii, zo zostávajúcich 120 si túto povinnosť splnilo 42 strán a hnutí.

Premiér Mikuláš Dzurinda konštatoval, že jeden z najväčších prínosov otvorenia prístupových rokovaní s Tureckom a Chorvátskom vidí v posilnení bezpečnosti. "Európa bude omnoho bezpečnejšia, keď sa bude dobre vyvíjať Turecko, keď sa bude dobre rozvíjať západný Balkán, keď sa budú dobre rozvíjať krajiny bývalej Juhoslávie," povedal.

Levoča bola prijatá do európskej siete mariánskych pútnických miest. Mariánska Hora v Levoči sa tak zaradila medzi významné miesta Európy s mariánskou pútnickou tradíciou, ako napríklad Lurdy vo Francúzsku, Fatima v Portugalsku, Mariazell v Rakúsku, Częstochowa v Poľsku.


5. októbra

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník informoval, že podá v najbližších dňoch demisiu. "Považujem za chybu, že ja a moja rodina sme požiadali o príspevok zo štrukturálnych fondov," uviedol. Minister sa domnieva, že príliš kládol dôraz na politickú a sociálnu agendu rezortu práce a sociálnych vecí a nedocenil, že sa škandalizácia používa ako nástroj politického boja. Dôvodom Kaníkovho odchodu sa stali zverejnené informácie, že spolu s manželkou sa uchádzal o podporu z eurofondov pre vlastnú firmu. Kaník svoje konanie nepovažuje za neetické. Tvrdil, že žiadosť bola transparentná a na jej presadenie nezneužíval svoje postavenie, o čom podľa neho svedčí fakt, že nebola úspešná. „Nie som pokrytec," vyhlásil Kaník s tým, že ak by sa chcel vyhnúť problémom stačilo, aby svoje vlastnícke podiely vo firme previedol na tretiu osobu.

Ministri obrany SR a Ruska Juraj Liška a Sergej Ivanov sa v Moskve zhodli na tom, že Rusko by mohlo modernizovať vojenské dopravné vrtuľníky slovenskej armády. Diskutovali aj o ďalších možnostiach spolupráce - o modernizácii stíhacích lietadiel MiG-29 a o nadviazaní kontaktov medzi slovenským a ruským vojenským školstvom.


6. októbra

Vláda odvolala z funkcie prednostu banskobystrického krajského úradu Milana Kepeňu, krajského predsedu ANO v Banskej Bystrici, ktorého predsedníctvo strany navrhlo na post podpredsedu ANO pre regionálny rozvoj. Milan Kepeňa konštatoval, že považuje svoje odvolanie vládou z funkcie za „politické krágľovanie“.

Ústavný súd (ÚS) SR spojil dva návrhy skupín poslancov NR SR na preskúmanie ústavnosti zákona o preukazovaní pôvodu majetku na spoločné konanie a pozastavil účinnosť tohto zákona do konečného rozhodnutia. ÚS SR konštatoval, že jeho ďalšie uplatňovanie by mohlo ohroziť základné práva a slobody, najmä pokiaľ ide o zásahy do základných práv podľa článku 19 - zásah do práva na ochranu súkromia a ochrana pred neoprávneným zhromažďovaním údajov, a podľa článku 20, ktorý hovorí o práve vlastniť a užívať majetok. Mohlo by sa tak diať aj so spätnou účinnosťou, pretože citovaný zákon neobsahuje žiadne intertemporálne - časovo prechodné ustanovenia.


8. októbra

O finančných výhľadoch rozpočtu EÚ na nasledujúce obdobie a možnostiach pre nové členské štáty v Bratislave diskutovala ministerka pre európske záležitosti Francúzskej republiky Catherine Colonna s podpredsedom vlády SR Pálom Csákym.

Minister hospodárstva Jirko Malchárek sa spolu s ministrom financií Ivanom Miklošom stretol so zástupcami spoločnosti KIA MOTORS a mesta Žilina. Malchárek uviedol, že príprava investície KIA pri Žiline bola zo slovenskej strany po manažérskej stránke zle zvládnutá. Preto sa rozhodol odvolať s okamžitou platnosťou Stanislava Vinca z postu generálneho manažéra projektu KIA.

Slovenskí vojaci v Afganistane pocítili otrasy spôsobené zemetrasením, ktoré postihlo centrálnu Áziu, žiadny z nich však nebol zranený. Zemetrasenie so silou 7,6 stupňa Richterovej stupnice si vyžiadalo okolo 80 000 ľudských životov.


9. októbra

Republiková rada ANO na rokovaní v Levoči zvolila nových podpredsedov strany. Novými podpredsedami ANO sa stali - Beáta Brestenská pre školstvo a vedu, Milan Kepeňa pre regionálny rozvoj, Katarína Glončáková pre zahraničnú oblasť, Vladimír Menich pre ekonomické činnosti a Eva Černá, ktorú v jej neprítomnosti pre chorobu, zvolila rada za podpredsedníčku pre sociálnu oblasť a rodinu.


10. októbra

Slovensko sa od januára 2006 stane nestálym členom Bezpečnostnej rady OSN na roky 2006 a 2007. Rozhodlo o tom Valné zhromaždenie OSN. Slovensko získalo v tajných voľbách 185 hlasov. Na voľbách sa zúčastnilo 191 členských štátov, šesť z nich sa hlasovania zdržalo.

Zlepšiť diagnostiku vážnych onkologických, kardiologických, neurologických a ďalších ochorení by v budúcnosti malo pomôcť novovzniknuté výskumné pracovisko v Bratislave. V rámci Ústavu experimentálnej endokrinológie SAV zriadili laboratórium, ktoré umožní po prvýkrát v podmienkach SR robiť výskum a vývoj nových krátkožijúcich rádiofarmák pre pozitrónovú emisnú tomografiu (PET). Laboratórium na to využíva Mikro PET kameru. Na Slovensku tak máme prvé zariadenie tohto typu v rámci krajín EÚ.


11. októbra

Minister hospodárstva Jirko Malchárek, primátor mesta Žilina Ján Slota a právny zástupca Miroslav Abelovský podpísali dohodu o urovnaní s vlastníkmi pôdy pod budúcimi závodmi Hyundai/Kia pri Žiline.

Do druhého kola voľby o post generálneho riaditeľa Slovenského rozhlasu (SRo) postúpili kandidáti Ľuboš Machaj a Marián Šinkovič.


12. októbra

Za nezmysel považuje predseda vlády a líder SDKÚ Mikuláš Dzurinda tvrdenia predsedu strany Smer-SD Roberta Fica, že Svetová banka (SB) zasahuje do vnútornej politiky na Slovensku. Podľa Fica vláda postupuje podľa dokumentu Komunikácia o reformách (Strategický plán), ktorý pre slovenskú vládu vypracovali experti na komunikáciu z USA a financovala ho SB. "Svetová banka je inštitúcia nezávislá na akejkoľvek vláde," povedal Dzurinda. Podľa predsedu vlády dobrý vývoj slovenskej ekonomiky potvrdila medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings, ktorá zvýšila rating SR.

Vláda uvoľnila zo svojej rezervy 12 miliónov korún ako humanitárnu pomoc pre Pakistan, Indiu a Afganistan, ktoré postihlo ničivé zemetrasenie.

Colníci v spolupráci so slovenskou a nórskou políciou rozložili medzinárodnú skupinu pašerákov áut.


13. októbra

Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon mal podobný problém, ako jeho kolega z vládneho kabinetu Ľudovít Kaník, odstúpiť však nemieni. Podľa informácií z Televíznych novín Televízie Markíza firma Agrotrade s.r.o. Padarovce, v ktorej bol Simon spoločníkom a jeho mama konateľkou, dostala v roku 2003 poľnohospodárske dotácie vo výške 8 miliónov korún. Išlo o dotácie z rezortu, ktorý už vtedy viedol. Simon ocenil Kaníkovu sebareflexiu, nemyslí si však, že v jeho prípade išlo o konflikt záujmov a nevidí dôvod, prečo by mal odstúpiť. "Nikto nemôže očakávať, že keď vstúpim do politického života, vzdám sa niekoľkých miliónov korún, ktoré som zarobil v tom predchádzajúcom období," povedal Simon. Simon sa spoločníctva vo firme Agrotrade vzdal v roku 2004.

Slovensko bude zo všetkých síl pomáhať Chorvátsku v predvstupových rokovaniach s EÚ. Tento úmysel deklaroval premiér Mikuláš Dzurinda počas návštevy v Záhrebe všetkým trom najvyšším ústavným činiteľom Chorvátska.

Začala fungovať potinákazová komisia ministerstva pôdohospodárstva. Vytvorená bola potom, čo EÚ potvrdila výskyt vtáčej chrípky typu H5 v Rumunsku.

Hlavný hygienik SR Ivan Rovný požiadal ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca o uvoľnenie z funkcie. Zároveň odstúpil aj z postu vedúceho služobného Úradu verejného zdravotníctva SR.


14. októbra

Náhradníkom na neuplatňovaný mandát Jirka Malchárka, ktorý sa stal ministrom hospodárstva, bude v NR SR Pavol Kuljaček. Rozhodol o tom predseda NR SR Pavol Hrušovský.

Prezídium SDKÚ rozhodlo, že ministerkou práce, sociálnych vecí a rodiny by sa mala stať sociologička Iveta Radičová, riaditeľka Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied a výkonná riaditeľka neziskovej organizácie S.P.A.C.E. Centra pre analýzu sociálnej politiky.


15. októbra

Na protestnom zhromaždení, ktoré pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti chudobe zorganizovala Konfederácia odborových zväzov (KOZ) sa v Banskej Bystrici zúčastnilo približne 6 000 odborárov.


17. októbra

Prezident Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra práce Ľudovíta Kaníka. Zároveň vymenoval do čela Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Ivetu Radičovú, ktorú do funkcie navrhol premiér Mikuláš Dzurinda.

Dohodu o poskytnutí finančných prostriedky z európskeho Fondu solidarity určených na pomoc po minuloročnej novembrovej veternej kalamite vo Vysokých Tatrách podpísali v Bratislave vicepremiér Pál Csáky a komisárka EK pre regionálnu politiku Danuta Hübnerová. Slovensko dostane z fondu solidarity 5,67 milióna eur.

Annapurna (8 091m), desiaty najvyšší vrch sveta, odolal ďalšiemu pokusu slovenských horolezcov o zdolanie. Štyria členovia tímu Ján Matlák, Vladimír Švancar, Jozef Šupica a Miroslav Nemčok dosiahli 4. októbra výšku 8 050 metrov. Vzhľadom k pokročilému času však boli nútení zostúpiť späť do 3. výškového tábora. Opakovaný pokus 6. októbra nebol úspešný, horolezci dosiahli výšku 7 750 metrov.


18. októbra

Podľa Ústavného súdu (ÚS) SR pozitívna diskriminácia podľa paragrafu 8 tzv. antidiskriminačného zákona (zákon 365/2004 Z.z.) nie je v súlade s Ústavou SR. Rozhodnutie vyhlásil predseda Ján Mazák na verejnom zasadaní pléna ÚS. O preskúmanie súladu antidiskriminačného zákona s ústavou požiadala ÚS Vláda SR, ktorú v konaní pred ústavným súdom zastupoval minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Odporcom bola NR SR, ktorá do vládneho návrhu antidiskriminačného zákona presadila a schválila pozmeňujúci návrh implementujúci článok 5 rasovej smernice EK umožňujúci pozitívnu diskrimináciu.

Za mimoriadne zásluhy pri integrácii Slovenska do NATO a EÚ získal zakladateľ a prezident EastWest Institute John Edwin Mroz z USA štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža II. triedy. Prezident Ivan Gašparovič mu ho udelil na návrh vlády.

Slovensko urobilo výrazný krok pozitívnym smerom pri vnímaní korupcie na Slovensku. Konštatuje to Transparency International (TI), ktorá zverejnila výsledky Indexu vnímania korupcie (CPI) 2005. Podľa prieskumu, do ktorého bolo tento rok zapojených 159 krajín a odráža vnímanie korupcie podnikateľmi a analytikmi, sa Slovensko s indexom 4,3 umiestnilo na 40 mieste.


19. októbra

Pápež Benedikt XVI. prijal predsedu NR SR Pavla Hrušovského počas oficiálnej návštevy Vatikánu.

Slovenský europoslanec Peter Šťastný požiadal listom kubánsku veľvyslankyňu na Slovensku o spravodlivé prešetrenie prípadu väznenia Díaza Sáncheza a o jeho prepustenie. Zároveň požiadal o zabezpečenie adekvátnej zdravotnej starostlivosti Sánchezovi počas jeho väznenia. Sánchez bol odsúdený na dvadsať rokov väzenia a uväznený v Havane spolu s ďalšími aktivistami Kresťanského hnutia za oslobodenie pre jeho aktivity, ktorými sa usiluje zlepšiť život Kubáncov.


21. októbra

Rozhlasová rada nezvolila generálneho riaditeľa Slovenského rozhlasu (SRo). 24. októbra zverejnila inzerát na druhé voľby generálneho riaditeľa.


22. októbra

Premiér a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy nepriamo potvrdil, že 20-miliónový stranícky dlh prevzala od SDKÚ firma Soul. "Je to verejne dostupná informácia,“ vyhlásil s tým, že dlh SDKÚ za stranu prevzala firma, ktorá od nej kúpila budovu na Medenej ulici v Bratislave. Podľa premiéra tak záujemcom o financovanie SDKÚ stačí nahliadnuť do katastra, kto od SDKÚ kúpil budovu na Medenej. Na otázku, či pre stranu nebolo jednoduchšie, uhradiť dlh z peňazí získaných z predaja budovy odpovedal, že nevedeli komu dlh zaplatiť. "Ani dodnes to nevieme,“ poznamenal. Okrem prevzatia dlhu zaplatila firma Soul za budovu SDKÚ aj 27 miliónov korún v hotovosti. Odmietol, že by firma Soul za túto transakciu požívala výhody v niektorom z rezortov, ktoré patria SDKÚ.

Ambíciou staronového predsedu KDH Pavla Hrušovského je doviesť stranu k úspešnému výsledku v parlamentných voľbách. "Chcem, aby KDH mohlo ovplyvňovať slovenský politický život aj po voľbách v roku 2006," povedal hneď po zvolení na sneme v Ružomberku.


24. októbra

Rozširovanie EÚ, ako aj multilaterálna spolupráca, boli témami rokovania prezidentov Portugalska a Slovenska Jorge Sampaia a Ivana Gašparoviča, ktorý bol v Portugalsku na trojdňovej oficiálnej návšteve.

Druhé najvyššie rakúske štátne vyznamenanie - Veľký čestný odznak na stuhe za zásluhy o Rakúsku republiku, prevzal počas slávnosti v Národnej rade Rakúskej republiky šéf slovenského parlamentu Pavol Hrušovský.

Problém agrodotácií firme, ktorá patrila ministrovi pôdohospodárstva Zsoltovi Simonovi, považuje premiér Mikuláš Dzurinda za etický problém ministra a SMK, ktorá ho do funkcie nominovala. Zároveň však dodal, že minister pôdohospodárstva si jeho dôveru udržal.

Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon má naďalej dôveru SMK, ktorá ho do funkcie nominovala. Konštatoval to po rokovaní predsedníctva strany jej šéf Béla Bugár. Zdôraznil, že minister nemal možnosť zasahovať do udeľovania poľnohospodárskych dotácií. Komisie podľa jeho slov skúmali len jednu vec, a to, či sú splnené podmienky alebo nie. Ak boli splnené, spísal sa záznam, ktorý minister buď podpísal alebo nepodpísal. V prvom prípade dostal dotáciu každý, v druhom by nedostal nik. SMK sa ústami svojho predsedu ospravedlnila občanom, že ich týmto problémom zaťažuje.

Plnú podporu krokom Cyperskej republiky, ktoré uskutočnila pri prijímaní rozhodnutí o ďalšom rozširovaní EÚ, vyjadril pri prijatí šéfa cyperského parlamentu Demetrisa Christofiasa predseda NR SR Pavol Hrušovský.

Žilinské Mestské zastupiteľstvo (MZ) na svojom zasadnutí odvolalo z funkcie konateľa spoločností Žilina Invest, Govinvest I a Govinvest II bývalého generálneho manažéra projektu Hyundai/Kia Stanislava Vinca a na tento post vymenovalo Stanislava Grobára. Mesto tak urobilo na žiadosť ministra hospodárstva Jirka Malchárka.


25. októbra

Je to nehoráznosť, hazard, klamanie a podvádzanie spotrebiteľa, keď sa obchodné reťazce zahrávajú s tým, čo každý deň dávame na stôl a takýmto spôsobom zneužívajú svoje postavenie. Uviedol to minister pôdohospodárstva Zsolt Simon v súvislosti s výsledkami kontrol v obchodných reťazcoch na Slovensku, zameraných na mäso v predaji. Vyše 190 kontrolórov Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) zistili od 12. do 18. októbra v 313 hypermarketoch a supermarketoch v troch prípadoch prebaľovanie mäsa, v troch prípadoch už pripravené mäso na grilovanie po dátume spotreby, v jednom prípade bolo mäso pripravené na rozbalenie, v 18 prípadoch predaj mäsa po lehote spotreby, 40 prípadov nedostatočnej dokumentácie a päť prípadov pokazeného bravčového mäsa. Vo všetkých prípadoch sa začalo správne konanie.

Maďarský konzulát v Košiciach poprel tvrdenia o existencii odpočúvacieho zariadenia v budove konzulátu, ktoré zverejnili niektoré slovenské médiá. Generálny konzul Imre Czékmán pre maďarskú tlačovú agentúru MTI vylúčil možnosť, že by Slovenská informačná služba (SIS) inštalovala mikrofóny do kancelárie konzula v roku 2001, keď bol úrad založený. Nasadenie spravodajskej odpočúvacej techniky do maďarského konzulátu v Košiciach poprela aj SIS.

Takmer 3 000 policajtov a civilných zamestnancov ministerstva vnútra sa zišlo na bratislavskom Námestí slobody, aby protestovali proti nedostatočnému pokrytiu rozpočtových potrieb svojho rezortu. Policajti protestovali najmä proti tomu, že majú podstatne nižšie platy ako vojaci, ktorí denne nemusia nasadzovať svoje životy a po schválení pripravovanej novely zákona o sociálnom zabezpečení sa im má siahnuť aj na sociálne výhody. Akciu zorganizoval Odborový zväz polície (OZP).

Protest Odborového zväzu polície považuje ministerstvo vnútra za neopodstatnený. Práve v čase, keď policajtom narastú platy a podarilo sa zachovať výhody sociálneho a dôchodkového zabezpečenia policajtov, ide o nepochopiteľný a mylný krok predstaviteľov odborového zväzu. Uviedol to v stanovisku hovorca ministra vnútra Boris Ažaltovič.


26. októbra

Minister vnútra Vladimír Palko odvolal predsedu Odborového zväzu polície (OZP) Miroslava Litvu z funkcie riaditeľa Oddelenia vedecko-technického rozvoja MV SR. Litva sa 27. októbra stal radovým policajtom.

Predseda brannobezpečnostného výboru parlamentu Robert Kaliňák vyjadril sklamanie z postupu ministra vnútra, ktorý odvolal predsedu OZP Miroslava Litvu z funkcie riaditeľa Odboru vedecko-technického rozvoja MV SR. Podľa Kaliňáka má tento Palkov krok "iba málo spoločného s demokraciou". "Tu ide o zastrašovanie policajtov," zdôraznil.


27. októbra

NR SR schválila novelu zákona o Národnej banke Slovenska (NBS). Novela upravuje pôsobnosť centrálnej banky pri vykonávaní integrovaného dohľadu a regulácie celého finančného trhu v SR. Zabezpečuje plynulý prechod riadenia a príslušných právomocí z Úradu pre finančný trh (ÚFT) na NBS v súvislosti so zánikom ÚFT ku koncu tohto roka. Banková rada NBS bude musieť zriadiť útvar dohľadu nad finančným trhom.

Židovská náboženská obec (ŽNO) v Prešove vyjadrila vážne výhrady k nominácii biskupa Jána Vojtaššáka na Cenu Prešovského samosprávneho kraja a označila ju za nemorálnu. Návrh na ocenenie spišského diecézneho biskupa Jána Vojtaššáka in memoriam na Cenu PSK za rok 2005 „za šírenie myšlienok kresťanstva a duchovnú obrodu prešovského regiónu" schválili poslanci PSK 4. októbra. Podľa predsedu ŽNO v Prešove Imricha Šioviča bol Vojtaššák ako podpredseda Štátnej rady priamo zapojený do procesu deportácií slovenských Židov a nepostavil sa ako duchovný proti týmto praktikám, i keď bol informovaný o tom, že deportovaní odchádzajú na smrť. Túto vinu nemôže podľa ŽNO zmazať ani neskorší postoj komunistickej vlády k jeho osobe.


28. októbra

Paušálne výdavky pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktoré nie sú platiteľmi dane z pridanej hodnoty alebo sú platiteľmi tejto dane len časť zdaňovacieho obdobia, sa od januára budúceho roka zvýšia zo súčasných 25 % na 40 %. Vyplýva to z novely zákona o dani z príjmov, ktorú schválila NR SR.


30. októbra

Vodcu Slovenskej pospolitosti - Národnej strany Mariána Kotlebu polícia vypočula a prepustila na slobodu. Neobvinili ho zo žiadneho trestného činu. Kotlebu zadržali v Černovej pre podozrenie zo spáchania trestného činu podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd občanov v súvislosti so zhromaždením 29. októbra v Modre. Z tohto trestného činu obvinila polícia dve ženy, ktoré zadržala v Modre. Slovenská pospolitosť zorganizovala zhromaždenia v Modre, Hlohovci, Černovej, Prešove. Pri všetkých asistovali desiatky policajtov.

Pokrikom "fašisti, von z nášho mesta," vyprevadili z centra Prešova mladí prívrženci hnutia Antifa členov Slovenskej pospolitosti - Národnej strany, ktorých verejné zhromaždenie mestská polícia niekoľko minút po úvodnom vystúpení ich rečníka zrušila.


31. októbra

Velenie vzdušných síl OS SR prevzal brigádny generál Juraj Baránek. Vo funkcii vystriedal generálmajora Jozefa Dunaja.

Zabezpečenie hygieny a bezpečnosti potravín dominovalo stretnutiu ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona s obchodným riaditeľom spoločnosti BILLA s.r.o. Petrom Seidnerom.

Mediálna spoločnosť Central European Media Enterprises (CME) získala kontrolný podiel v TV Markíza za 28,7 mil. USD. CME uviedla, že zvýšila akciový podiel vo firme STS, ktorá slovenskú televíznu stanicu prevádzkuje na 80 % z predchádzajúcich 70 %, podiel na hlasovacích právach tak posilnila na takmer 90 % z predchádzajúcich 49 percent. Spoločnosť CME o tom informovala pražskú burzu. Súčasne CME zvýšila svoj hlasovací podiel v spoločnosti Markíza, ktorá je držiteľom vysielacej licencie, na 80 percent z 34 percent.


Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 3. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 5. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 6. Žilina Voce Magna 2017 – Medzinárodná súťaž zborového umenia
 7. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 8. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 10. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 1. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 2. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 3. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 4. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 5. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 6. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 9. Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci
 10. IMMOFINANZ spúšťa medzinárodnú reklamnú kampaň retailovej značky
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 9 052
 2. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 6 311
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 741
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 373
 5. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 718
 6. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 646
 7. Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili 1 354
 8. Kedy sa refinancovanie oplatí? 974
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 968
 10. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach 821

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Silné zemetrasenie v centrálnej časti Mexika má už 149 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

EKONOMIKA

Obchvat Bratislavy mešká. Érsek sa chce stretnúť s investorom

Približne 60 kilometrov ciest v okolí hlavného mesta stavia súkromník.

Neprehliadnite tiež

Domov

Žiláková na fondy vplyv nemá, na ľudí okolo áno

Sekcia, ktorú vedie Denisa Žiláková, nemá priamy dosah na rozdeľovanie eurofondov. Môže však vplývať na ľudí, ktorí sa v prostredí pohybujú.

Domov

Vojenskí tajní napichnú, koho chcú, takmer vždy. Kontrola odpočúvania sa zasekla

Kontrolu odpočúvania si opozícia nevie predstaviť bez bývalého ministra SaS Galka, ktorý skončil práve pre škandál s odposluchmi. Spor o jeho nomináciu trvá už rok.

Domov

Vydavateľstvo Tatran je podľa Maďariča živým kultúrnym dedičstvom

Vydavateľstvo Tatran oslávilo 70. výročie svojho založenia.

Domov

Lekári sa znova nedohodli so štátnou poisťovňou ani s Dôverou

Ambulantní lekári sa na podmienkach ďalšej spolupráce s poisťovňami nedohodli.