BRATISLAVA 12. decembra (SITA) - Predvianočný zhon využívajú nielen zlodeji, ale aj páchatelia, ktorí uvádzajú do obehu falošné bankovky. Polícia preto upozorňuje občanov, aby boli pri manipulácií s peniazmi opatrní. Dôležité je všímať si ochranné znaky bankoviek, zamerať sa treba aj na kvalitu a štruktúru papiera. Papier pravej bankovky je totiž drsný a odolný voči namáhaniu, pri falzifikáte je zväčša hladký. Rozmer bankovky je pri falzifikátoch často iný, zväčša menší, menej kvalitná je aj farba. Na pravej bankovke je umiestnený aj ochranný prúžok z vysoko reflexnej fólie, na ktorej je vyrazená nominálna hodnota bankovky, pričom pri falzifikáte je tento prúžok nečitateľný. Veľmi účinným ochranným prvkom je vodoznak - je to zvyčajne portrét osobnosti zreteľne viditeľný proti svetlu
Najčastejším miestom, kde sa falzifikáty dostávajú do obehu sú rôzne predajné stánky, reštauračné zariadenia, bary, diskotéky s nedostatočným osvetlením a veľkou koncentráciou zákazníkov. Práve v takýchto zariadeniach klesá pozornosť personálu pri manipulácii s peniazmi. Už pri podozrení, že ide o falošnú bankovku treba zavolať na linku 158, polícia odporúča zamieňať peniaze len v oficiálnych zmenárňach alebo banke.
Podozrivé bankovky končia v Národnej banke Slovenska, kde ich podrobia odbornému posudku. Na jeho základe je falzifikát označený stupňom nebezpečnosti od 1 až 5, pričom "najkvalitnejší falzifikát" je označený číslom jeden.
V prípade falzifikátov ide o trestný čin falšovania a pozmeňovania peňazí a cenných papierov. Najnižšia trestná sadzba pri tomto trestnom čine je dva až osem rokov alebo peňažný trest, alebo prepadnutie veci. Pri vyššej právnej kvalifikácii je päť až desať rokov a v prípade organizovanej skupiny alebo spôsobenej škode veľkého rozsahu, ktorá predstavuje 500 násobok minimálnej mzdy, dokonca 10-15 rokov.