Bratislava 25. februára (TASR) - Na pozvanie prezidenta SR Rudolfa Schustera pricestoval dnes na dvojdňovú oficiálnu návštevu jeho arménsky kolega Robert Kočarian. V tejto súvislosti uvádzame chronológiu vzájomných vybratých vzťahov na najvyššej úrovni medzi oboma krajinami od roku 1994.
12. mája 1998 - Prezident Arménska Robert Kočarian sa v liste adresovanom predsedovi vlády SR Vladimírovi Mečiarovi poďakoval slovenským úradom, dobročinným organizáciám, jednotlivcom i predstaviteľom bývalých vlád niekdajšej ČSSR za humanitnú pomoc, ktorú poskytli Arménsku za účelom zmierniť následky ničivého zemetrasenia spred desiatich rokov v Spitaku. Vyslovil presvedčenie, že priateľstvo medzi oboma krajinami sa bude upevňovať a rozširovať v prospech arménskeho a slovenského národa. Ďalej sa v liste píše, že Arménsko si v decembri tohto roku pripomenie smutné 10. výročie ničivého zemetrasenia v Spitaku.
12. októbra 1999 - Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Moskve Igor Furdík odovzdal v Jerevane poverovacie listiny prezidentovi Arménska Robertovi Kočarianovi Obaja predstavitelia následne prediskutovali stav a perspektívy slovensko-arménskych dvojstranných vzťahov a vyslovili sa za ich ďalší rozvoj, osobitne v ekonomickej oblasti. Témou ich rozhovoru boli aj niektoré aktuálne otázky medzinárodnej situácie. Slovenský veľvyslanec v Moskve je popri Rusku a Arménsku zároveň aj veľvyslancom v ôsmich ďalších štátoch bývalého Sovietskeho zväzu.
31. októbra 1999 - Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Arménskej republike Igor Furdík sa v Jerevane zúčastnil na smútočnom pohrebnom obrade obetí atentátu, ku ktorému došlo v Národnom zhromaždení Arménska. Medzi obeťami bol predseda parlamentu Karen Demirčian - spolu s ďalšími šiestimi na mieste zahynul a premiér Vazgen Sarkisian, ktorý utrpel ťažké zranenia, ale im nepodľahol. Arménskej strane I. Furdík doručil kondolenčné listiny prezidenta SR Rudolfa Schustera, predsedu NR SR Jozefa Migaša a predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu.
29. januára 2000 - Prezident Rudolf Shuster vo švajčiarskom Davose uskutočnil bilaterálne stretnutie s hlavou arménskeho štátu Robertom Kočarianom. Obaja prezidenti vyjadrili záujem o rozšírenie hospodárskej spolupráce.
2. - 4. februára 2000 - Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan a minister hospodárstva Ľubomír Harach boli oficiálnej návšteve Arménskej republiky. Slovenskú delegáciu prijal arménsky prezident Robert Kočarian, predseda parlamentu Armen Chačaturian a premiér Aram Sarkisian. E. Kukan sa taktiež stretol s ministrom zahraničných vecí Vartanom Oskanianom a Ľubomír Harach s ministrom priemyslu a obchodu Arménskej republiky Karenom Čmaritjanom. Prijal ich aj najvyšší duchovný predstaviteľ Arménska Garegin II. Cieľom návštevy a vzájomných rozhovorov bolo deklarovať záujem o rozvoj politického dialógu a hospodárskej spolupráce.
24. - 26. septembra 2001 - Minister spravodlivosti Ján Čarnogurský bol na oficiálnej návšteve Arménskej republiky. V rámci osláv 1700. výročia prijatia kresťanstva ako štátneho náboženstva Arménska ho pozval minister spravodlivosti Davit Harutyunyan. Obaja rezortní partneri sa venovali otázkam vzájomnej spolupráce a problematike prispôsobenia právnych poznatkov Slovenska a Arménska kritériám Rady Európy. Čarnogurského prijal aj arménsky prezident Robert Kočarian a predseda ústavného súdu Gagik Harutyunyan. S nimi rokoval o rozvoji vzájomných vzťahov a o právnej problematike oboch krajín.