Bratislava 19. decembra (TASR) - Organizácia Greenpeace požiadala listom ministra životného prostredia Lászlá Miklósa, aby preveril možný konflikt záujmov niektorých členov Komisie pre biologickú bezpečnosť Ministerstva životného prostredia SR.
Do možného konfliktu záujmov sa podľa Greenpeace mohlo dostať celkovo až 12 vtedajších členov komisie
Greenpeace zatiaľ analyzoval časť práce komisie za obdobie rokov 2002 až 2005. Prvé zistenia podľa Greenpeace naznačujú, že niektorí členovia komisie sa do konfliktu záujmov mohli dostať.
K 31. máju 2004 bolo podľa Greenpeace v Registri zariadení zriadeného na základe zákona o používaní genetických technológií a GMO evidovaných 22 zariadení. Písomné doklady, ktoré má Greenpeace k dispozícii, dokazujú, že v počas rokov 2002 až 2004 komisia niekoľkokrát rokovala o návrhoch odporúčaní na vydanie súhlasu pre tieto zariadenia. Zo spomínaných 22 zariadení je podľa Greenpeace minimálne sedem takých, ktoré v tej dobe mali, alebo stále majú priame alebo nepriame zastúpenie medzi členmi komisie.
Podobná situácia pokračovala aj v roku 2005, keď bolo v tom istom Registri zariadení evidovaných 21. Z nich bolo minimálne päť takých, ktoré majú priame alebo nepriame zastúpenie medzi členmi komisie a v zbore expertov.
"Zdá sa, že niektorí členovia Komisie pre biologickú bezpečnosť sú jednak predstavitelia inštitúcií, ktoré žiadajú o zaradenie do registrov, a zároveň aj členovia orgánu, ktorý pripravuje ministerstvu podklady a odporúčania pre vydanie týchto rozhodnutí," povedala pre TASR koordinátorka genetickej kampane Greenpeace Martina Badidová. Takáto prax je podľa nej eticky neakceptovateľná.
O možnom konflikte členov komisie minulý týždeň informoval TASR Greenpeace s tým, že v najbližšom období plánuje preveriť, či neexistujú prepojenia, na základe ktorých by mohli členovia komisie byť pri rozhodovaní ovplyvnení komerčnými firmami.