BRATISLAVA 20. decembra (SITA) - Ku koncu roka 2005 je preferenčne najsilnejšou politickou stranou Smer-SD, ktorej podpora podľa reprezentatívneho prieskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO) presahuje 30 percent. Až s veľkým odstupom nasleduje podpora pre kedysi najsilnejšie HZDS (9 - 11 %) a tri strany súčasnej vládnej koalície - SMK, KDH a SDKÚ (8 - 11 %). Ak by sa voľby konali na sklonku tohto roka, do parlamentu by sa dostala aj KSS, SNS a Slobodné fórum. Preferencie ANO však klesli pod päťpercentnú hranicu. Prieskum sa uskutočnil od 3. do 9. novembra na vzorke 1 044 obyvateľov SR vo veku nad 18 rokov.
Ako na tlačovej besede skonštatovala Oľga Gyárfášová z IVO, z hľadiska sociálno-demografickej štruktúry sa dá o voličskom zázemí jednotlivých politických strán povedať, že SDKÚ vystupuje ako strana s nadpriemerným zastúpením mestských voličov a statusovo vyššie postavenými priaznivcami - 83 percent sa zaraďuje do vyššej strednej alebo strednej vrstvy, pričom priemer za SR je 54 percent. Nijako vyprofilovaní nie sú voliči Smeru-SD, ktorí sa takmer v žiadnej charakteristike neodlišujú od celoslovenského priemeru. Priaznivci HZDS a KSS sú spravidla starší, zo statusovo nižších vrstiev a z menších obcí. SMK ostáva jasne stranou obyvateľov maďarskej národnosti. Tí tvoria 80 percent jej elektorátu. Medzi voličmi KDH je najvyšší podiel hlboko veriacich - 43 percent oproti deviatim percentám v celej dospelej populácii.
V dôveryhodnosti politikov dlhodobo vedie líder Smeru-SD Robert Fico. V prieskume IVO ho ako dôveryhodnú osobnosť uviedlo 31 percent opýtaných. Nasleduje prezident Ivan Gašparovič (20 %) a na tretej priečke dôveryhodnosti sa umiestnila predsedníčka Slobodného fóra (SF) Zuzana Martináková (14 %). Preferencie Martinákovej podľa Gyárfášovej súvisia s témami, ktoré líderka SF otvorila a s postojom k reformám. "Myslím si, že rozhodnutie Martinákovej sústrediť sa od začiatku výrazne na problematiku zdravotníckej a sociálnej reformy sa ukazuje ako pomerne efektívne z hľadiska pritiahnutia potenciálnych voličov," podotkla k tomu Zora Bútorová z IVO. Začiatkom novembra sa v rebríčku dvadsiatich najdôveryhodnejších politikov objavila už aj nová ministerka Iveta Radičová.
Ako ďalej z prieskumu vyplynulo, lídri sú "jednotkou" v prípade všetkých parlamentných strán s výnimkou KSS - potenciálni voliči tejto strany ako dôveryhodného politika najčastejšie uvádzajú R. Fica (23 %). V prostredí svojich voličov dosahujú najväčšiu dôveryhodnosť R. Fico a Z. Martináková - obaja vyše 80-percentnú. Pavlovi Hrušovskému dôveruje 74 percent priaznivcov KDH. Potenciálni voliči SDKÚ najviac dôverujú Mikulášovi Dzurindovi (61 %), nasledujú Ivan Mikloš (29 %) a Eduard Kukan (19 %). Dlhodobou jednotkou v prostredí potenciálnych voličov SMK je Béla Bugár (68 %). Medzi voličmi HZDS došlo k miernemu oslabeniu dôveryhodnosti lídra - 66 percent oproti vyše 80 percentám pred tromi až štyrmi rokmi.
V prvej trojke dôveryhodných politikov v prostredí jednotlivých strán sa v prípade niektorých strán umiestňujú len predstavitelia danej strany (SDKÚ, KDH), v prípade iných strán sú však v prvej trojici aj predstavitelia iných strán - napríklad medzi voličmi Smeru-SD je druhý najdôveryhodnejší prezident Gašparovič a tretia Z. Martináková. Niektorí politici získavajú podporu vo viacerých prostrediach. Popri I. Gašparovičovi je takýmto politikom líder Smeru-SD, ktorý je najdôveryhodnejší aj pre voličov KSS (23 %), HZDS (22 %) a SF (22 %).
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.