Košice 21. decembra (TASR) - Spravodajkyňa Slovenského rozhlasu (SRo) v Prahe Tamara Valková sa nedopustila trestného činu, keď komentovala začiatok periodického internetového vysielania Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM) ako "všeobecné nebezpečenstvo komunistickým morom prešpikovanej Českej republiky".
Vyplýva to z rozhodnutia Okresnej prokuratúry Košice I. Oznámenie proti novinárke podali 1. júla tohto roku poslanec NR SR Michal Vajda a predseda košického Krajského výboru komunistickej strany Slovenska (KV KSS) Ján Karap. Išlo o oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu ohovárania podľa paragrafu 206 Trestného zákona. Valková sa ho mala podľa nich mala dopustiť tým, že 27. mája v rannom spravodajskom vysielaní SRo spomínaným vyjadrením komentovala spustenie internetového Rádia Haló. KSČM ako prvá v Čechách využila vlani schválenú novelu zákona o politických stranách, ktorá im umožňuje prevádzkovať rozhlasové a televízne vysielanie. "Sme toho názoru, že novinárka sa týmto výrokom dopustila trestného činu ohovárania. Slovenskej spoločnosti oznámila nepravdivý údaj, čím ohrozila vážnosť komunistov aj KSS u spoluobčanov," uviedol vtedy Karap.
Okresný prokurátor Košice I však konštatoval, že trestný čin nebol spáchaný. Zdôvodnil to: "Uvedeného trestného činu sa môže dopustiť páchateľ, ktorý vedome oznámi údaj nepravdivý a súčasne spôsobilý niekoho poškodiť." Preto oznámenie košických komunistov 20. júla odmietol.
TASR o tom dnes informoval hovorca Krajskej prokuratúry v Košiciach Milan Filičko. Uznesenie nadobudlo právoplatnosť 1. augusta.
Valková ešte v lete, keď sa iba zo spravodajstva TASR dozvedela o podaní, konštatovala, že "súdruhovia z Košíc prišli k prevratnej myšlienke, že som podľa nich "ohrozila vážnosť" zrejme komunistov celého sveta a to tým, že z príspevku uverejneného v SRo vytrhli jeho časť". Zároveň podotkla, že poslanec Vajda by sa mal asi viac venovať práci v parlamente. Podľa jej informácií sa totiž za tri roky pôsobenia v Národnej rade spolupodieľal iba na jedinom návrhu zákona, a to o nehumánnosti a nespravodlivosti kapitalistického politicko-ekonomického systému nastoleného na Slovensku po roku 1989. Národná rada ho vlani 15. decembra zmietla zo stola.