Bratislava 26. februára (TASR) - Na pozvanie prezidenta SR Rudolfa Schustera pricestuje dnes na oficiálnu návštevu Slovenska jeho brazílsky partner Fernando Henrique Cardoso.
V tejto súvislosti uvádzame chronológiu vybraných vzájomných vzťahov na najvyššej úrovni od roku 1995.
22 - 24. mája 1995 - Tajomník MZV SR Jozef Šesták bol na oficiálnej návšteve Brazílie. Slovenský predstaviteľ sa stretol s námestníkom ministra zahraničných vecí pre integráciu a ekonomicko-obchodné záležitosti Josem Botafogom a s generálnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí Fernandom Reisom. Predmetom rokovania boli otázky vytvorenia priaznivej podnikateľskej klímy a vzájomné bilaterálne vzťahy. Jozef Šesták sa stretol s ministrom pozemných vojsk generálom Zenildom de Lucenom. Brazílsky minister prejavil záujem o výmenu skúseností z budovania armády.
8. septembra 1995 - Prezident SR Michal Kováč pri príležitosti štátneho sviatku Brazílskej federatívnej republiky (7. september) poslal jej prezidentovi Fernandovi Henrique Cardosovi blahoprajný telegram. Vyjadril v ňom potešenie z úspešne sa rozvíjajúcej spolupráce medzi oboma krajinami, založenej na vzájomnom porozumení, dôvere a priateľstve.
9. decembra 1995 - V meste Passa Quatro v brazílskom štáte Minas Gerais odhalili pamätník generála Milana Rastislava Štefánika, ktorý v októbri roku 1912 robil v tomto meste astronomické pozorovania slnečného spektra a zatmenia Slnka. Pamätník odhalili veľvyslanec SR v Brazílii Branislav Hitka a prefekt mesta Passa Quatro Egídio Fonseca de Luca.
9. mája 1996 - Minister obrany SR Ján Sitek prijal v Bratislave ministra pozemného vojska Brazílskej federatívnej republiky generála Zenilda Gonzagu Zoroastra de Lucenu, ktorý bol na oficiálnej návšteve SR. Brazílskeho ministra prijal aj predseda vlády SR Vladimír Mečiar a minister zahraničných vecí Juraj Schenk. Rokovania sa týkali výmeny skúseností z postupnej modernizácie armády, ktorá prebiehala v oboch krajinách.
13.augusta 1996 - Honorárny konzulát Slovenskej republiky v dôležitom brazílskom prístavnom meste Recife otvorili viceprezident Brazílskej federálnej republiky (BFR) Marco Maciel a veľvyslanec SR v Brazílii Branislav Hitko. Novootvorený konzulát začal riadiť honorárny konzul Alexandre Neto.
16. augusta 1996 - Nakladateľstvo Panamerica udelilo Veľvyslanectvu SR v Brazílii Cenu tlače (bývalá Cena Brazílie). Veľvyslanectvo SR vybrali na základe prieskumu verejnej mienky, ako aj medzi poslancami a politikmi vo viacerých štátoch Brazílskej federácie. Prieskum sa uskutočnil v máji a júni roku 1996. Cena sa udeľuje za vynikajúce pôsobenie pri výkone aktivít veľvyslanectva a pri rozvoji vzťahov s Brazíliou.
2 - 5. septembra 1997 - Minister obrany SR Ján Sitek na Generálnom štábe armády v Rio de Janeiro rokoval s brazílskym ministrom obrany, armádnym generálom Zenildom Gonzágom Zoroastrom de Lucenom, na pozvanie ktorého uskutočnil oficiálnu návštevu tejto juhoamerickej krajiny. J. Sitek na stretnutí informoval o prebiehajúcej transformácii, postupnej modernizácii Armády SR a podiele SR na mierových operáciách OSN. Slovenská vojenská delegácia sa pri príležitosti Dňa nezávislosti BFR zúčastnila na vojenskej prehliadke. Slávnostný akt sa uskutočnil za prítomnosti prezidenta republiky Fernanda Henrique Cardosa a ministra obrany.
29. marca - 1. apríla 1998 - Ministerka zahraničných vecí SR Zdenka Kramplová bola na oficiálnej návšteve Brazílie. Stretla s predsedom komisie pre zahraničné otázky brazílskeho Senátu Romeom Tumom, Matheusom Schmidtom - podpredsedom komisie pre zahraničné otázky a obranu Snemovne poslancov. S oboma si vymenila informácie o rozvoji vzájomných bilaterálnych vzťahov. Ministri zahraničných vecí oboch krajín Zdenka Kramplová a Luiz Felipe Lampreira počas spoločného stretnutia iniciovali nadviazanie priamej spolupráce rezortov, zlepšenie spolupráce v oblasti hospodárstva a obchodu, kultúry, vedy a techniky. Viceprezident Marco Maciel v rozhovore s ministerkou prejavil záujem o zintenzívnenie vzájomných vzťahov. V poradí tretí konzulárny úrad SR v Brazílii otvorila slovenská ministerka v meste Brusque. Honorárnym konzulom sa stal Juliano Carlos Renaux.
27. mája 1998 - Prezident BFR Fernando Henrique Cardoso udelil mimoriadnemu a splnomocnenému veľvyslancovi SR v Brazílii Branislavovi Hitkovi Veľký kríž Radu Južného kríža. Toto najvyššie štátne vyznamenanie, udeľované v Brazílii cudzím štátnym príslušníkom, dostal za prínos k rozvoju priateľských vzťahov a spolupráce medzi oboma štátmi.
17. apríla 2001 - SR a Brazília nevyužívajú všetky existujúce možnosti spolupráce na prospech oboch štátov. Zaznelo to v Bratislave na stretnutí členov delegácie Medziparlamentnej únie NR SR s delegáciou poslancov tejto juhoamerickej krajiny. Podľa vedúceho delegácie slovenských poslancov, Rudolfa Bauera ktorý prijal kolegov z južnej Ameriky, bola to vôbec prvá návšteva Brazílčanov na slovenskej parlamentnej pôde. Diskusia sa zameriavala na oboznámenie sa partnerov s prácou zákonodarného zboru, rozdelenie výborov a ich kompetencie. Poslancov brazílskeho parlamentu prijal aj prezident Rudolf Schuster a podpredseda NR SR Pavol Hrušovský.
7. - 11. júla 2001 - Prezident SR Rudolf Schuster bol na oficiálnej návšteve Brazílie, kde rokoval s predstaviteľmi hospodárskej sféry a regiónov o rozvoji najmä hospodársko-ekonomickej spolupráce a ďalších bilaterálnych vzťahov. Obojstranný záujem na zdynamizovaní vzájomných vzťahov tlmočili prezidenti SR a BFR Rudolf Schuster a Fernando Henrique Cardoso na spoločnom rokovaní hlavnom meste Brazília. Na návšteve tejto juhoamerickej krajiny sa spolu s prezidentom zúčastnil aj minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan. Rudolf Schuster po skončení oficiálnej návštevy zostal v Brazílii na dovolenkovom pobyte.