BRATISLAVA 23. decembra (SITA) - Uplynulý rok považujú predstavitelia mimovládnej organizácie Priatelia zeme-CEPA za úspešný predovšetkým z hľadiska "prelomenia dlhoročnej tradície vlády utajovať verejné informácie". Podľa Romana Havlíčka vedúceho programu Priateľov zeme zameranom na nadnárodné korporácie bola úspechom organizácie predovšetkým séria rozsudkov Najvyššieho súdu SR, ktoré rozhodli, že ministerstvo hospodárstva porušilo zákon, keď bez dostatočného odôvodnenia zamietlo zverejniť viaceré dokumenty súvisiace s podporou zahraničných investícií.
Podľa mediálnej koordinátorky organizácie Barbory Černušákovej k úspechom patrí aj októbrové rozhodnutie krajského súdu, po ktorom muselo mesto Trenčín zverejniť zmluvu o prenájme a prevádzke vodární.
Úspešná bola aj požiadavka, aby ministerstvo hospodárstva zverejnilo informácie o zložení výboru pre kontrolu využívania fondov EÚ v oblasti priemyslu a služieb. Ministerstvo ich niekoľko mesiacov odmietalo zverejniť s odôvodnením, že ide o osobné údaje. Urobilo tak až po tom, čo požiadavku Priateľov Zeme v júli podporili aj ostatné ministerstvá a Úrad na ochranu osobných údajov.
V marci upozornila organizácia, že vzorky slepačích vajec z okolia košickej spaľovne obsahujú štyrikrát viac jedovatých dioxínov, ako povoľujú limity EÚ. Poukázala tak na problém znečistenia prostredia odolnými jedovatými látkami, tzv. POPs - perzistentné organické polutanty. Tieto toxické zlúčeniny dlhodobo odolávajú rozkladu, pretrvávajú v prostredí a hromadia sa v tukových tkanivách živých organizmov. Človek ich prijíma najmä potravou.
V júni sa na Priateľov Zeme obrátili poslanci miestneho zastupiteľstva v Tornali so žiadosťou o zaslanie informácií o environmentálnych dopadoch spaľovne nebezpečných odpadov, ktorú chcel vybudovať Banskobystrický kraj. Poslanci potom výstavbu spaľovne v Tornali odmietli. Organizácia v lete vypracovala aj environmentálny posudok projektu spaľovne nebezpečných odpadov v Šali. Upozornila, že je neprípustné, aby bola spaľovňa, ktorá bude likvidovať najmä nebezpečný odpad zo súkromných podnikov, financovaná z fondov EÚ – teda verejných prostriedkov. Proti výstavbe sa postavili obyvatelia aj samospráva.
Za úspešnú možno podľa Barbory Černušákovej považovať aj sériu seminárov, ktorými sa Priatelia zeme snažili pomôcť samosprávam zlepšiť nakladanie s odpadmi. Cieľom bolo zvýšiť mieru triedenia, recyklácie a kompostovania odpadu v mestách a obciach.