Ľudí, ktorí na Vianoce ostanú opustení je podľa psychológov v skutočnosti veľmi málo. Rozdiel je aj v tom, ako človek samotu prežíva. Často je dôvodom samoty tvrdohlavosť alebo obavy z kontaktu s priateľmi alebo známymi. Tieto však veľakrát môžu byť neopodstatnené. Často môžu byť práve Vianoce príležitosťou k náprave narušených vzťahov alebo k vytvoreniu nových.
"Prehlbovanie depresie a premýšľanie nad vzťahmi môžme vedome korigovať, netreba sa takýmto pocitom oddávať" vraví Ľuba Sládeková z pedagogicko-psychologickej poradne v Petržalke na Hrobákovej ulici. Väčšinou iba človek, ktorý samotu vyhľadáva, je na ňu skutočne odkázaný. Vianoce sú sviatkom spolupatričnosti, ich význam ale netreba príliš nadhodnocovať. Sústrediť sa treba viac na využitie času v spoločnosti rodiny a priateľov. Dôležité je prežiť sviatky v pokoji. Rodičia by si mali uvedomiť, že deťom netreba darčeky len kúpiť, oveľa dôležitejšie je urobiť si čas a stráviť so svojim ratolesťami čo najviac času. Psychológovia upozorňujú, že človek je spoločenský tvor a deti si najviac pamätajú kontakt s rodičom. Deťom treba ukázať, že sú pre nich to najdôležitejšie v živote.
Čas Vianoc môžme využiť ľubovoľne, podľa psychológov by však Vianoce nemal sprevádzať smútok, samota, afekty či depresie. Nahradiť by ich mali pohoda a rôzne aktivity.