BRATISLAVA 24. decembra (SITA) - V nedeľu 25. decembra začnú židia sláviť Sviatok svetiel - Chanuku. Tento rok pripadol začiatok osemdňového sviatku na prvý sviatok vianočný a poslednú chanukovú sviecu zapália židia v pondelok 2. januára 2006.
Chanuka, teda slávnosť znovu zasvätenia chrámu je najkrajší a najveselší židovský sviatok. "Chanukové svetlo v prenesenom zmysle svieti nádejou aj v ťažkých obdobiach útlaku“ vysvetľuje šéfredaktor židovského mesačníku Delet Michael Szatmary. Chanuka židom pripomína víťazné povstanie Makabejských proti Sýrčanom pred vyše dvetisíc rokmi. Vtedy v chráme víťazi znovu zapálili osemramenný svietnik známy aj ako chanuková menora. Z tradície vyplýva, že po osem dní sa každý deň zapáli jedna sviečka. Osem dní preto, že Makabejskí našli v zničenom chráme fľaštičku s olivovým olejom, ktorý by vystačil ledva na jeden deň. Vtedy však vydržal celých osem dní. „Historickou udalosťou slávenia Chanuky bolo znovu vysvätenie jeruzalemského chrámu, ktorý bol znesvätený za vlády Antiocha IV. Ten chcel svojím systematickým helenizovaním zničiť vieru židovského národa," povedal Szatmary, ktorý dodal, že práve v tomto narazil Antioch IV. na silu, s ktorou nepočítal. Bola ňou sila viery.
Veľmi dôležitý je rodinný aspekt sviatkov a potreba dávania. Pokiaľ svietia chanukové svetlá, židovská rodina prežíva chvíle vzájomnosti a jednoty. „Svetlo osvieti temnotu, deti dostanú darčeky, ľudia sa veselia. Tak ako naši rodičia, prarodičia a mnohí pred nami aj po nás budeme vedieť, že nádeje sa nikdy nesmieme vzdať,“ dodal Szatmary. Okrem slávnostného jedla levivot, čo sú zemiakové placky alebo sufganijot - vyprážaných slivák, deti s rodičmi komunikujú, spievajú, hrajú karty či známy dreidl.