Poprad 25. marca (TASR) - Atmosféru pietnej spomienky pri príležitosti prvého transportu slovenských Židov do koncentračných táborov, ktorá sa dnes konala pri budove bývalej synagógy v Poprade, narušila silná detonácia. Zaznela počas prejavu popradského primátora Štefana Kubíka, ktorý hovoril o odpustení, zmierení a tolerancii. Na miesto bola privolaná policajná hliadka. Podľa účastníkov pietnej spomienky to bol delobuch. Popradský primátor nevylúčil, že išlo o provokáciu.
Prvý transport s tisíckou židovských žien z východného Slovenska odišiel z popradskej železničnej stanice do koncentračného tábora v Osvienčime 25. marca 1942. V úvode pietnej spomienky židovské ženy z občianskeho združenia Ester zapálili sviece na pamiatku účastníčok prvého transportu i všetkých nasledujúcich. Ďalšou zastávkou na spomienkovej púti boli popradské kasárne Pod Gerlachom, kam sústreďovali dievčatá pred odchodom vlakov zo železničnej stanice.
Popoludní prijal účastníkov pietnej spomienky v obradnej sieni Mestského úradu v Poprade primátor Štefan Kubík. Pripomenul, že o tragických udalostiach, na začiatku ktorých figuruje aj mesto Poprad, sa hovorí veľmi ťažko a sú mementom pre budúcnosť.
Riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan ocenil, že na príprave pietnej spomienky, ktorej v sobotu predchádzal seminár o holokauste, jeho príčinách a dôsledkoch, sa spolupodieľalo vedenie mesta i ďalšie inštitúcie. Na záver odovzdal primátorovi Popradu Š. Kubíkovi i starostovi Huncoviec Jozefovi Majerčákovi súbor zákonov vojnovej Slovenskej republiky. V obci Huncovce v Kežmarskom okrese pôsobila známa rabínska škola, ktorá zanikla v roku 1920. Pripomína ju pamätná tabuľa na priečelí objektu i pomníky významných osobností na tamojšom židovskom cintoríne, ktorý nedávno dostal nové oplotenie.