VšZP máva priemerne dvojmesačne kontrolu z odborov štátneho dozoru Ministerstva zdravotníctva SR alebo Ministerstva financií SR. Pred pol rokom revíziu hospodárenia s verejnými zdrojmi robil v poisťovni aj Najvyšší kontrolný úrad.
Na dnešnej tlačovej konferencii E. Kováč konštatoval, že v poisťovni sa skončil aj audit o hospodárení s verejnými zdrojmi podľa medzinárodných kritérií. Poukázal na to, že s verejnými zdrojmi hospodária aj lekári. Preto zastáva názor, že verejnosť má byť informovaná o nakladaní s finančnými prostriedkami poisťovne. Týmito slovami reagoval na ministrom zdravotníctva SR Romanom Kováčom zverejnený "top ten" zoznam lekárov s najväčšou preskripciou liekov.
Kováč zdôraznil, že ak nie sú dostatočné zákony, bude treba ich rozšíriť, aby bolo jednoznačne transparentné, ako sa nakladá s finančnými prostriedkami všetkých platiteľov poistného. E. Kováč vyzval všetky ostatné zdravotné poisťovne, aby dali svoje údaje o predpisovaní liekov lekármi dohromady a dohodli sa, čo je prospešné zverejniť a čo treba nechať odborníkom na špeciálne analýzy. Zároveň vyzval Slovenskú lekársku komoru, aby posúdili preskripciu niektorých lekárov, ktorí podľa odborníkov VšZP zistili závažné nezrovnalosti odborného charakteru. Vyzval, aby sa bezodkladne zakotvilo do legislatívy adresne regulované predpisovanie drahých liekov. Zároveň vyzval poistencov, aby sa informovali u lekára, či budú za predpísaný liek doplácať a pozreli sa do svojej zdravotnej dokumentácie. Podľa E. Kováča, poistenec má zákonný nárok na potvrdenku, ak lekár žiada uhradiť výkon urobený nad rámec liečebného poriadku.