Bratislava 26. decembra (TASR) - Pokuta až do výšky 200 tisíc korún bude hroziť právnickým osobám a podnikajúcim fyzickým osobám, ktoré zneužijú prostriedky informačného systému civilnej ochrany. Pokutu bude môcť uložiť obvodný úrad, napríklad pri zneužití sirén alebo iného oznamovacieho zariadenia.
Určuje to novela zákona o civilnej ochrane obyvateľstva, ktorá začína platiť v slovenskom právnom poriadku od 1. januára budúceho roka.
Upravujú sa tiež povinnosti právnických osôb a individuálnych podnikateľov pri evakuácii zamestnancov, príprave cvičení, či výdaji materiálu pre jednotky civilnej ochrany.
Právnické osoby a podnikatelia, ktorí vlastnia alebo prevádzkujú energetické, tepelné, vodárenské a kanalizačné siete alebo sústavy, budú povinní na výzvu krajského a obvodného úradu alebo obce bezodplatne poskytnúť informácie na vypracovanie plánov ochrany obyvateľstva. Na výzvu úradov alebo obce sa budú tiež musieť podieľať na vypracúvaní a plnení plánov ochrany obyvateľstva.
Novela zároveň reaguje na transformáciu vojenských záchranných útvarov a ich následnú delimitáciu k Hasičskému a záchrannému zboru. Zrovnoprávňuje sa použitie záchranárskych zložiek pri plnení úloh po vyhlásení mimoriadnej situácie.
Rozširujú sa tiež pôsobnosti krajských úradov o vykonávanie kontroly právnických a fyzických osôb, ako aj obcí pri plnení úloh na úseku civilnej ochrany. Podľa doterajšieho stavu krajský úrad vykonáva kontrolu iba na obvodnom úrade. Právna norma tiež rozširuje kompetencie krajského a obvodného úradu pri hospodárení s materiálom civilnej ochrany.