Bratislava 27. decembra (TASR) - Bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Ivana Lexu v tomto roku súdy a orgány činné v trestnom konaní oslobodili vo väčšine jeho káuz. Otvorené sú už iba prípady Triptych a Remiáš.
V kauze Róberta Remiáša, ktorý zahynul 9. apríla 1996 pri nevyjasnenom výbuchu auta v bratislavskej Karlovej Vsi, ešte prebieha vyšetrovanie. Z návodu na vraždu neskôr obvinili práve Lexu.
Za vinného ho 25. januára minulého roka uznal prvostupňový súd iba v jednej kauze - Triptych Klaňania sa troch kráľov. Za zneužitie právomoci verejného činiteľa mu uložil peňažný trest pol milióna korún. Rozsudok Lexa označil za politické rozhodnutie a na mieste sa voči nemu odvolal. Prípadom sa bude zaoberať Krajský súd v Bratislave.
Od 1. marca je Lexa právoplatne oslobodený v kauze údajnej nelegálnej likvidácie zbraní z arzenálu tajnej služby. Dozorujúci prokurátor nevyužil zákonnú lehotu na odvolanie.
Krajský súd v Bratislave 11. marca v plnom rozsahu oslobodil spod obžaloby bývalého riaditeľa tajnej služby v kauze známej ako sabotáž bývalých funkcionárov SIS proti exprezidentovi Michalovi Kováčovi. Podľa záverov vyšetrovania mali obvinení ešte v roku 1995 v rámci SIS navrhnúť riešenie vnútropolitickej situácie v smere posilnenia vtedajšej vládnej koalície pod vedením HZDS. Súčasťou opatrení malo byť aj obmedzenie funkčného obdobia vtedajšieho prezidenta Kováča.
Ten istý súd oslobodil 29. apríla exriaditeľa SIS v kauze tzv. mŕtvych duší. Prokurátorka i Lexa sa vzdali odvolania. Podľa vyšetrovateľa odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti mal Lexa od septembra 1995 do októbra 1997 rozhodnúť svojimi personálnymi rozkazmi o prijatí do služobného pomeru desiatich fiktívnych príslušníkov SIS a za obdobie od decembra 1995 do októbra 1998 bolo takto na platoch a odmenách neexistujúcich príslušníkov SIS vyplatených viac ako tri a pol milióna korún.
Vyšetrovateľ 17. júna zastavil stíhanie v ďalších dvoch kauzách. Ide o prípady známe ako OKO a fiktívne firmy. V prvej mal Lexa ako člen výboru na kontrolu činnosti SIS údajne nezákonne vypočúvať príslušníkov tajnej služby, ktorých však vtedajší šéf služby nezbavil mlčanlivosti. V druhej kauze mali štyria obvinení vrátane Lexu nezákonne využívať finančné prostriedky tajnej služby na zakladanie firiem, ktoré mali kryť aktivity SIS.
Na pokyn dozorujúceho prokurátora vyšetrovateľ 25. novembra zastavil trestné stíhanie Lexu pre trestné činy nadržovanie a zneužívanie právomoci verejného činiteľa v prípade vily príslušníka SIS.
Krajský súd v Bratislave 1. decembra bez prítomnosti verejnosti potvrdil rozsudok Okresného súdu Bratislava III., ktorý oslobodil bývalého šéfa SIS v kauzách mercedes a monitorovacie zariadenie. Podľa súdu sa v prípade likvidácie služobnej dodávky Mercedes Benz 208, údajne použitej pri sledovaní Michala Kováča mladšieho, nemalo vzhľadom na Mečiarovu amnestiu a nález Ústavného súdu SR vôbec začať. Podľa obžaloby mal Lexa dať vyrobiť špeciálne monitorovacie zariadenie na odpočúvanie mobilných telefónov NMT. Vyšetrovatelia tvrdili, že nedošlo k vráteniu zariadenia SIS a štát prišiel o viac ako 200 tisíc korún. Z rozsiahleho dokazovania vyplynulo, že Lexa nechal vyrobiť zariadenie na základe ústnej dohody pre zahraničnú tajnú službu demokratického štátu, kde preukázateľne aj skončilo. Súd na základe dôkazov dospel k záveru, že nejde o trestný čin. Pre tieto kauzy strávil Lexa vo väzbe takmer jeden rok.
V prípade kauzy míting KDH okresný prokurátor v záverečnej reči odstúpil od obžaloby. Okresný súd Bratislava III. 26. novembra 2004 Lexu v tomto prípade oslobodil.
Na údajný únos Michala Kováča mladšieho do cudziny z 31. augusta 1995 sa vzťahuje amnestia Vladimíra Mečiara, ktorú vyhlásil 3. marca 1998 v zastúpení prezidenta. Z realizovania akcie bola podozrivá SIS na čele s Lexom.